Julian Tuwim - autor wierszy dla dzieci

Julian Tuwim to jeden z najbardziej znanych i poczytnych twórców dla dzieci i dorosłych, a zarazem przedstawiciel literatury międzywojennej. Po dziś dzień jego utwory śmieszą, wzruszają, a także uczą. Życie Juliana Tuwima nie było jednak usłane różami.

Julian Tuwim - życiorys

Od dzieciństwa był zdecydowanie humanistą. Bardzo nie lubił przedmiotów ścisłych, co spowodowało brak promocji do szóstej klasy. Poeta studiował prawo i filozofię, ale niestety, obranych kierunków nie ukończył. Wzorował się na twórczości Leopolda Staffa. Dorobek artystyczny tego poety można podzielić na kilka etapów. Pierwszy okres to lata młodzieńcze. Czasy te opierały się na działalności w różnych kabaretach i kawiarniach. a przede wszystkim na aktywnej działalności w grupie "poeciców" Skamandra. Poeta był zresztą jednym z założycieli tego zespołu zbuntowanych, młodych artystów. W młodzieńczym okresie życia poety dominowała buntownicza tematyka o młodości, wolności poezji i wiośnie. Drugi etap twórczości Tuwima przypadają na lata 1926 - 1939. Są to dla artysty czasy poszukiwań własnej tożsamości poetyckiej. Poeta więc pisał językiem bardzo ekspresywnym, emocjonalnym, czasem nawet wulgarnym. Pod koniec tego okresu zaczął pisać utwory dla dzieci, pojawiła się np. "Lokomotywa", "Słoń Trąbalski". Julian Tuwim realizował się również w dziedzinie satyry i twórczości politycznej. Ostatni okres to wojenny i powojenny. Podczas emigracji w czasie wojny napisał słynny poemat pt. "Kwiaty polskie". Po powrocie do ojczyzny stał się tak zwanym poetą państwowym. Sprawował stanowisko kierownika artystycznego teatru warszawskiego. Pisał już tylko wiersze na zamówienie redaktorów i bliskich osób. Tworzył przede wszystkim utwory rocznicowe. W ostatnich latach zajmował się również tłumaczeniem poezji i współpracował z miesięcznikiem "Problemy". Julian Tuwim tworzył wiersze dla dzieci, dorosłych, skecze, pisał słowa do piosenek, teksty o charakterze politycznym, Do dzisiaj jego twórczość nie straciła na aktualności. W obecnych czasach wiele tekstów wykorzystywanych jest przez artystów kabaretowych, a po dziś dzień wszystkie dzieci znają wiersze pisane ręką Juliana Tuwima.

Ludzie do teraz recytują z pamięci wiersze poety. Znamy "Lokomotywę", "Słonia Trąbalskiego", "Zosię Samosię", "Murzynka Bambo", "Ptasie radio" czy "Abecadło". Ta poezja dla dzieci jest bardzo cenna. Wierszyki maja ciekawą fabułę, uczą tolerancji, szacunku, wychowują, ośmieszają nasze przywary. Pisząc dla dzieci, poeta bardzo poważnie traktował małego czytelnika. Doceniał wrażliwość i inteligencję dziecka.

"Ptasie radio" - arcydzieło brzmieniowe

Znakomitym dziełem pod względem kunsztu poetyckiego jest wiersz pt. "Ptasie radio". Można z powodzeniem stwierdzić, że to prawdziwe arcydzieło. Tekst jest napisany w formie bajkowej jako audycja radiowa, która jest przygotowana i nadawana przez ptaki. W wierszu tym znakomicie przeprowadzona jest akcja, a obok niej świetne próby naśladowania różnorodnych ptaków tam występujących. Poeta zastosował tu mnóstwo wyrazów dźwiękonaśladowczych. Wyrazy typu „Kuku! kuku!” czy Ćwir! ćwir! świrk!” realistycznie odzwierciedlają odgłos danego ptaka. Ważną rolę również odgrywają tu znaki zapytania oraz wykrzykniki. Podkreślają one hałas, rwetes, dialog ptaków i zamieszanie w wierszu. Warstwa brzmieniowa odgrywa tu bardzo dużą rolę.

"Abecadło"- wiersz dydaktyczny

Kolejnym wierszem, który zasługuje na uwagę jest "Abecadło". Należy on do tekstów dydaktycznych. Wszyscy wiedzą, że abecadło z pieca spadło i się potłukło. Dzięki tej historii znakomicie można nauczyć i utrwalić kształt kolejnych liter. Tuwim opisuje w tym wierszu poszczególne kreseczki, laseczki, brzuszki, które są nieodzownymi elementami liter. Bajka jest bardzo zabawna i atrakcyjna dla małego czytelnika. W dyskretny sposób uczy dzieci rozpoznawania literek. Walory dydaktyczne tego wiersza jest nieocenione. Dziecko ćwiczy narządy artykulacyjne, rozpoznaje i nazywa litery, naśladuje różne czynności w wierszu, a przede wszystkim bawi się literami podczas czytania, jednocześnie sobie je utrwalając.

Geniusz twórczości Juliana Tuwima polega na znakomitym dowcipie, ciętym języku, poszanowaniu dla czytelnika bez względu na wiek, znakomitym odzwierciedleniu rzeczywistości w utworach, a także na umiejętnym piętnowaniu wad i przywar ludzkich.

Dobrym podsumowaniem artykułu jest fragment, który pochodzi ze sklepu dla dzieci Tamaja.pl „Wybierając książki sprawisz radość swoim pociechom, zaspokoisz ich ciekawość świata, nauczysz nowych rzeczy. Doskonała forma zabawy i nauki dla dzieci i ich rodziców.” Znajdziemy tam również ciekawe książki dla dzieci.