Bez dobrego pieca nie ma pizzerii. Wyjaśniamy dlaczego

Mimo upływu lat i pojawiania się na rynku różnych innych propozycji, pizza wciąż pozostaje zdecydowanie na czele dań, jakie Polacy zwykli jadać poza domem bądź do niego zamawiać. Założenie pizzerii, choć takich lokali jest w naszych miastach całkiem sporo, wciąż może się więc okazać całkiem udanym przedsięwzięciem. Podobnie jak w każdej innej działalności gastronomicznej, nie obejdzie się jednak bez odpowiedniego wyposażenia, którego koszt każe się dobrze zastanowić nad każdym z osobna. Kluczowy jest oczywiście dobry piec.

Dobry przepis to nie wszystko

Każda pizzeria to miejsce pod pewnymi względami bardzo zwyczajne, do którego przychodzimy by posilić się daniem o dobrze nam znanym smaku, a jednocześnie szczególne. Pizza, choć zjadamy jej wielkie ilości, wciąż nie spowszedniała nam zupełnie i lubimy, jeśli towarzyszy jej określona oprawa. Widok tradycyjnego, opalanego np. drewnem pieca jest tym, który na pewien odsetek gości działa jak magnes, a dużą część przynajmniej zaciekawia.

W wielu miejscach nie ma jednak możliwości, by coś podobnego zbudować, albo jest to prostu zbyt dużym wyzwaniem finansowym. Pizza nie może być jednak pieczona w byle czym. Nawet najlepszy przepis, świeże składniki odpowiedniej jakości i wielki wysiłek mogą nie wystarczyć do tego, by uzyskać efekt, który pozwoli osiągnąć rynkowy sukces.

Pizza, czego nie każdy konsument jest świadomy, wymaga specyficznych warunków. Proces jej pieczenia trwa dość krótko (m.in. dlatego jest tak lubiana, na świeżo przygotowane, a nie odmrażane danie nie trzeba długo czekać), jednak musi się odbywać w bardzo wysokiej temperaturze. Trudno mówić o dobrej pizzy, jeśli nasz piec nie osiągnie nawet 350°C. Lepiej, jeśli będzie to 400, a dobra, powstająca niemal w okamgnieniu neapolitańska wymaga nawet 480. Dla porównania, trwające wielokrotnie dłużej pieczenie chleba wymaga trochę ponad 200°C. Dobry piec do pizzy jest więc absolutną koniecznością. Najczęściej stosowanymi obecnie są elektryczne i gazowe. O tym, jak szeroki jest ich wybór, można przekonać się np. przeglądając ofertę Resto Quality.

Musisz określić swoje potrzeby

Jeśli chodzi o to, jak dobra będzie nasza pizza, rodzaj zasilania nie ma jakiegoś istotnego znaczenia. Bardzo ważne są za to wszystkie inne elementy, a więc warstwy izolacyjne i trzymające ciepło, czy właściwa konstrukcja drzwiczek. Trzeba bowiem z absolutną pewnością wyeliminować ryzyko, że podczas krótkotrwałego procesu obróbki termicznej jakieś miejsce pozostanie niedopieczone. Dlatego nie wolno lekceważyć kwestii jakości kupowanego pieca. Podobnie jak wszystkie inne elementy wyposażenia lokalu, które, inaczej niż w naszej domowej kuchni, przeznaczone są do nieustannej pracy, tak czy inaczej będzie to zakup dość kosztowny.

Koszty ponosić będziemy jednak także w trakcie użytkowania. W tej kwestii niewątpliwie bardziej ekonomicznym rozwiązaniem jest urządzenie gazowe, droższe jednak w zakupie. Aby mogło się zwrócić, bardzo ważne jest przy tym określenie skali naszego zapotrzebowania. Większą swobodę mogą tutaj dać modele elektryczne, zwykle bardziej kompaktowe, których liczbę w razie potrzeby łatwiej zwiększyć.

Wiele zależy oczywiście od tego, jak nasycony jest rynek. Wielkim atutem prowadzenia pizzerii jest to, że ogromna część pizz kupowana jest z dowozem – w dużym stopniu uniezależnia więc nas to od kwestii dobrej lokalizacji. Trzeba tylko dotrzeć do klienta. Jeśli się uda, nasz piec nie będzie stał bezczynnie.

 

Dodaj komentarz

Pamiętaj o tym, że w internecie nie jesteś anonimowy.

To Ty odpowiadasz, za to, co piszesz – portal w żadnym przypadku nie ponosi odpowiedzialności prawnej za Twoje teksty. Przypominamy, również że dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum. Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy nie powinien się tu ukazywać zgłoś nam to: redakcja@zlubaczowa.pl.

Najbliższe wydarzenia