Ogrody zimowe nie wychodzą z mody. Czym są i jak je urządzić?

Zapewne wielu z nas chociaż raz w życiu słyszało o ogrodzie zimowym albo oranżerii. Oznaczają one przydomową, oszkloną przestrzeń, w której można się zrelaksować i podziwiać widok zza szyb nawet w najsroższą zimę. Przypominają mocno zabudowany taras, a ich walory docenimy szczególnie podczas chłodnych dni. Warto wspomnieć, że każda oranżeria jest ogrodem zimowym, ale nie każdy ogród zimowy okazuje się oranżerią. Na czym polega różnica?

Ogród zimowy czy oranżeria? To zależy od roślin

Zarówno jedno, jak i drugie pomieszczenie opiera się przede wszystkim na zastosowaniu szklanych szyb oraz szkieletu z drewna, stali, aluminium albo PCV. I w sumie na tym kończą się podobieństwa. Ogrody zimowe powstają z myślą o relaksie i wypoczynku w klimacie zieleni nawet wtedy, gdy panująca aura nie pozwala na wyjście do ogrodu. W tym celu instaluje się tam kanapy, fotele, leżaki, kąciki jadalne, a w ramach dekoracji wstawia rośliny. Natomiast oranżeria (czyli inaczej szklarnia) służy do hodowli roślin nieradzących sobie z naszymi warunkami atmosferycznymi. Odpowiednio zaaranżowana, może też być miejscem odpoczynku.

Założenie ogrodu zimowego nie jest skomplikowane. Jak to zrobić?

Postanowiliśmy: chcemy mieć w domu ogród zimowy. Teraz pora na jego zaplanowanie. Zastanówmy się, z której strony ma być umiejscowiony i w jakich miesiącach chcielibyśmy z niego korzystać, a także zgromadźmy nazwy oraz specyfikacje roślin, jakie zamierzamy w nim hodować. To pomoże nam dostosować ogród do naszych oczekiwań. Warto wiedzieć, że taką nieruchomość możemy postawić bez pozwolenia budowlanego, lecz jedynie wtedy, gdy jego metraż nie przekracza 25 mkw. W innym przypadku należy postarać się o odpowiednie zezwolenie. Aby dodatkowo zyskać pewność, że każdy szczegół zostanie wykonany z należytą starannością, zwróćmy się do ekspertów w dziedzinie tworzenia takich pomieszczeń, na przykład firmy BTM Eurolinx.

Trudniejszy etap za nami. Czas na dekorację ogrodu zimowego

Przed naszymi oczami rozpościera się już idealna przestrzeń do popołudniowego relaksu. Teraz wystarczy tylko wnieść meble i rośliny, by rozkoszować się spokojnym czytaniem książki w pięknych okolicznościach przyrody. Jakie sofy czy fotele wybrać do takiego pomieszczenia? Właściciele ogrodów zimowych najczęściej decydują się na modele wykonane z technorattanu, ale dobrze będą wyglądać również meble drewniane, metalowe albo z tworzyw sztucznych.

Postarajmy się zachować spójność pomieszczenia z resztą mieszkania. W tym celu wybierzmy dekoracje w podobnym klimacie, a dodatkowo wyposażmy naszą „strefę chilloutu” w gustowne latarenki, lampki lub żarówki, które stworzą niepowtarzalny nastrój. Kropką nad „i” okażą się dopasowane do aranżacji doniczki, gdzie zasadzimy ulubione rośliny. Jeżeli ogród zimowy znajduje się od strony południowej, śmiało możemy pozwolić sobie na egzotyczne gatunki. Światło wschodzącego słońca posłuży roślinom lubiącym mniej intensywne nasłonecznienie, a kierunek zachodni – zimującym w chłodnych warunkach. Do północnego ogrodu nadają się jedynie rośliny mające bardzo niskie wymagania.

 

Dodaj komentarz

Pamiętaj o tym, że w internecie nie jesteś anonimowy.

To Ty odpowiadasz, za to, co piszesz – portal w żadnym przypadku nie ponosi odpowiedzialności prawnej za Twoje teksty. Przypominamy, również że dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum. Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy nie powinien się tu ukazywać zgłoś nam to: redakcja@zlubaczowa.pl.

Najbliższe wydarzenia