ZLUBACZOWA.PL - Informacje z Lubaczowa, powiatu lubaczowskiego

Czym są haluksy i jak je leczyć?


Haluks czyli palec koślawy, to obiegowa nazwa deformacji stawu śródstopno-paliczkowego. Pojawia się gdy duży palec u stopy wygina się w stronę pozostałych palców, czyli do zewnątrz stopy. Z czasem podwija się pod lub kładzie się na drugi palec. Odgięcie palucha powoduje zmianę położenia kości, co skutkuje powstaniem wypukłości, po wewnętrznej stronie stopy. Wynikiem zmian zwyrodnieniowych w okolicy stawu są narastające bóle. Stopa z haluksem ulega deformacji, traci atrakcyjny smukły wygląd, uniemożliwia używania modnego obuwia, jest przyczyną wielu kompleksów szczególnie u kobiet. 

(Więcej o haluksach przeczytasz tu: https://carolina.pl/klinika-ortopedii-i-traumatologii/stopa/paluchy-koslawe-halluxy/)

Czy haluksy to tylko „choroba ciasnych butów” ?

Haluksy to choroba dotycząca głównie kobiet. Uwarunkowania genetyczne, dziedziczone w linii żeńskiej, stanowią około 68 % przypadków tego uciążliwego schorzenia. Zachorowaniu sprzyja dziedziczony kształt stopy, tak zwana stopa egipska (paluch jest dłuższy od drugiego palca) i wiotkość tkanki łącznej. Do przyczyn zależnych od od trybu życia zaliczamy źle dobrane obuwie. Wysokie obcasy i zbyt wąskie czubki powodują nienaturalne rozłożenie ciężaru ciała z obciążeniem przodu stopy. Czynnikami sprzyjającymi powstawaniu haluksów są także: nadwaga, długotrwała pozycja stojąca oraz płaskostopie. Powodem haluksów mogą być też różnego rodzaju urazy i zapalenia stawów oraz dna moczanowa. Stopy są częścią ciała najbardziej narażoną na obciążenia i uszkodzenia. Przeciętnie człowiek robi 4000 kroków dziennie. Uwzględniając masę ciała łatwo możemy sobie wyobrazić jakie obciążenia przenosi stopa ludzka.

Jakie są objawy haluksów?

Pierwszych objawów haluksów takich jak dyskomfort i ból przy nawet niewielkiej zmianie pozycjipalców nie należy zbagatelizować. Z czasem uwidacznia się zgrubienie, uwypuklenie kości palucha, skrzywienie palucha w stronę pozostałych palców, zaczerwienienie i ból dotykowy. Objawy bólowe u podstawy palucha oraz środkowej części stopy nasilające w trakcie chodzenia. Pojawiają się bóle spoczynkowe w środku stopy, także w nocy. Prawidłową diagnostykę i leczenie należy podjąć przy pierwszych symptomach choroby. Lekarz specjalista diagnozuje schorzenie na podstawie badań morfologicznych i obrazowych takich jak: badania USG, badania RTG (zdjęcia pod obciążeniem), tomograf komputerowy, rezonans magnetyczny. W diagnostyce stóp konieczne są badania pedobarograficzne, które w pełni analizują nacisk stopy w spoczynku i w ruchu.

Haluksy operacja, czy leczenie zachowawcze?

Wybór metody leczenia haluksów zależy od stopnia schorzenia i powinien być określony przez lekarza ortopedę specjalizującego się w tej dziedzinie. Zacząć należy od zakupu odpowiedniego obuwia! Polecam produkty wytwórców krajowych. We wczesnym stadium schorzenia możliwe jest leczenie zachowawcze polegające na: ćwiczeniach specjalistycznych, zastosowaniu odpowiednio dobranych plastrów, wkładek, opasek żelowych, silikonowych itp., pomagających rozłożyć siły i utrzymać palucha w odpowiedniej pozycji. Leczenie haluksów metodą operacyjną w większości przypadków likwiduje dolegliwości bólowe i poprawia ruchomość. Operacja w obrębie palców stopy jest zabiegiem na tyle skomplikowanym że obecnie opisano ok. 120 technik operacyjnych. Po zabiegu konieczna jest długa rekonwalescencja. Ze względu na stopień trudności i możliwość nawrotów wskazane jest wybór renomowanej placówki specjalizującej się w operacyjnym leczeniu haluksów np. https://carolina.pl 

PRZECZYTAJ TAKŻE:

REKLAMA:


Dodaj komentarz

Pamiętaj o tym, że w internecie nie jesteś anonimowy.

Nie obrażaj, nie używaj przekleństw i nie pomawiaj. To Ty odpowiadasz, za to, co piszesz – portal w żadnym przypadku nie ponosi odpowiedzialności prawnej za Twoje teksty. Przypominamy, również że dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum. Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy nie powinien się tu ukazywać zgłoś nam to.

Ostatnio dodane

Najbliższe wydarzenia

Na sygnale

Ostatnio dodane

W obiektywie

HOME | REKLAMA | PATRONAT MEDIALNY | | POLITYKA PRYWATNOŚCI | REGULAMIN FORUM| KONTAKT |                                                               

ZLUBACZOWA.PL to blog informacyjny. Właściciel nie jest związany z żadnym wydawnictwem.