ZLUBACZOWA.PL - Informacje z Lubaczowa, powiatu lubaczowskiego

Kąpiel noworodka - jak się do niej przygotować?


Pierwsze zabiegi pielęgnacyjne wokół nowe członka rodziny mogą stanowić nie lada kłopot dla świeżo upieczonych rodziców, zwłaszcza jeśli jest to ich pierwsze dziecko. Mimowolnie obawiamy się zrobić krzywdę maleństwu, przez swoją niewiedzę i niewłaściwe przygotowanie. Jednak kąpiele małego dziecka warto rozpocząć jak najwcześniej, a w miarę nabierania wprawy, staną się one doskonałym momentem budowania więzi z dzieckiem i poczucia wzajemnego zaufania.

Jak wykąpać noworodka?

Czas, w którym następuje pierwsza kąpiel noworodka, nie jest w Polsce ściśle określony. Na ogół jest on kąpany w pierwszej dobie po porodzie, jeszcze na oddziale szpitalnym, choć można mieć wpływ na to, czy tego typu toaleta zostanie dokonana jeszcze przez położną. Jest to konieczne, jeśli dziecko jest mocno ubrudzone krwią i smółką, jednak coraz więcej oddziałów położniczych pozwala rodzicom zadecydować o tym, czy chcą oni dziecko wykąpać już w szpitalu, czy sami w domu.

Kąpiel malucha będzie jednak niezbędnym zabiegiem po powrocie do domu, choćby ze względów higienicznych. Dziecko może na skórze przenosić wiele groźnych drobnoustrojów i bakterii ze szpitala, warto więc mimo ekscytacji, jaką jest powrót do domu i dużych obaw rodziców, poświęcić na to czas jeszcze tego samego dnia.

Kąpiel noworodka najczęściej wykonywana jest na samym początku w specjalnej niewielkiej wanience, która pozwala na większą kontrolę rodziców nad ciałem i nieskoordynowanymi ruchami malucha. W ostatnich latach modne stały się również specjalne wiaderka do kąpieli maluchów, które bywają dobrym rozwiązaniem dla dzieci, które boją się na początku mycia w wanience. Ograniczona przestrzeń wiaderka może je uspokoić, ponieważ przyjmuje ono w nim pozycję podobną do tej, w której znajdowało się w łonie matki. Jak kąpać noworodka - w wanience czy w wiaderku - to już decyzja, którą powinni podjąć rodzice, najlepiej po uważnej obserwacji dziecka.

W jakiej temperaturze kąpać noworodka?

Maluchy tuż po urodzeniu mogą być bardziej wrażliwe na zimno, co sygnalizują płaczem. Dlatego wanienkę lub wiaderko należy ustawić w miejscu ogrzanym. Może to być łazienka lub sypialnia dziecka albo rodziców, a temperatura wody do kąpieli noworodka powinna mieć około 35-37 stopni. Można ją zmierzyć według starej zasady stosowanej od lat, przez zanurzenie łokcia w wodzie lub termometrem. Delikatne, ale pewne trzymanie dziecka - główka oparta na przedramieniu, druga ręka podłożona pod pośladki - pozwoli bez większych problemów dokonać niezbędnej toalety dziecka odpowiednio dobranymi do jego skóry, łagodnymi środkami myjącymi https://www.johnsonsbaby.com.pl/.

PRZECZYTAJ TAKŻE:

REKLAMA:


Dodaj komentarz

Pamiętaj o tym, że w internecie nie jesteś anonimowy.

Nie obrażaj, nie używaj przekleństw i nie pomawiaj. To Ty odpowiadasz, za to, co piszesz – portal w żadnym przypadku nie ponosi odpowiedzialności prawnej za Twoje teksty. Przypominamy, również że dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum. Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy nie powinien się tu ukazywać zgłoś nam to.

Ostatnio dodane

Najbliższe wydarzenia

Na sygnale

Ostatnio dodane

W obiektywie

HOME | REKLAMA | PATRONAT MEDIALNY | | POLITYKA PRYWATNOŚCI | REGULAMIN FORUM| KONTAKT |                                                               

ZLUBACZOWA.PL to blog informacyjny. Właściciel nie jest związany z żadnym wydawnictwem.