ZLUBACZOWA.PL - Informacje z Lubaczowa, powiatu lubaczowskiego

E-deklaracje, czyli elektroniczny PIT za 2018


Co roku polscy podatnicy mają obowiązek wypełnienia i wysyłki rozliczenia PIT. Termin obowiązujący wszystkich to koniec kwietnia roku następującego po tym, za który składana jest deklaracja. Jeżeli nie zostanie dopełniony, możemy narazić się na wysokie kary pieniężne, dlatego warto go dochowywać. Jednym ze sposobów na szybkie i skuteczne złożenie zeznania PIT jest uzupełnienie i wysłanie e-deklaracji.

Czym są e-deklaracje?

W założeniu Ministerstwa Finansów e-deklaracje to część systemu e-Podatki umożliwiająca przesyłanie podmiotom gospodarczym deklaracji podatkowych drogą elektroniczną. Niemniej definicja rozszerzyła się właściwie do określenia po prostu deklaracji, które można przesłać w sposób elektroniczny, bez wyszczególniania podmiotów, jakie mogą tego dokonać czy szczególnych systemów. System e-Deklaracje został wprowadzony w Polsce w 2008 roku, zaś cały projekt e-Podatków zakończył zasadniczą fazę w roku 2012.

System umożliwiający elektroniczną wysyłkę różnego rodzaju deklaracji podatkowych, a także innych dokumentów ma na celu informatyzację Polski i jej urzędów, a także integracje z innymi systemami. Dzięki e-deklaracjom można nie tylko oficjalnie składać dokumenty, ale także uzyskać informacje na temat prowadzonych spraw, stanu rozliczeń podatnika czy zaktualizować dane o podmiocie.

Najczęściej jednak wykorzystywaną funkcjonalnością systemu jest możliwość złożenia deklaracji podatkowych. Są to nie tylko najpopularniejsze wśród osób fizycznych roczne zeznania PIT, ale również formularze CIT, NIP, PCC oraz VAT. System integruje się z różnego rodzaju oprogramowaniem umożliwiając mu za pomocą aktualnych wtyczek wysyłkę dokumentów i wymianę informacji po uzyskaniu odpowiedniej autoryzacji. Dla przykładu elektroniczny PIT za 2018 można wypełnić i wysłać korzystając zarówno z formularza dostępnego na stronie Ministerstwa Finansów, jak i z użyciem programu do rozliczania PIT za 2018 rok mającego odpowiednią wtyczkę do wysyłki dokumentów do Ministerstwa - na przykład korzystając z tej strony: podatnik.info/program_do_pit/e-deklaracje. Ale są również inne możliwości.

Jak można rozliczyć elektroniczny PIT za 2018 rok?

System e-Podatki i e-Deklaracje stwarza szerokie możliwości rozliczenia PIT. Udostępnia on możliwość wysyłki deklaracji stworzonych za pomocą:

    - interaktywnego formularza elektronicznego dostępnego w formacie PDF,
    - formularza online,
    - konta na Portalu Podatkowym,
    - usługi wstępnie wypełnionego zeznania podatkowego PIT-37 i PIT-38 przygotowanego przez Administrację Skarbową,
    - zgodnych z systemem programów na komputer lub dostępnych on-line.

Złożenie deklaracji wymaga zwykle podpisu kwalifikowanego - elektronicznego albo też autoryzacji profilem zaufanym ePUAP lub podaniem danych dochodowych za wcześniejszy rok podatkowy. W przypadku wysyłki elektronicznego formularza PIT za 2018 rok należy podać kwotę przychodu z deklaracji za rok 2017.

Korzyści z internetowej wysyłki PIT

Uzupełnienie i wysyłka za pomocą systemów informatycznych deklaracji podatkowych niesie ze sobą wiele korzyści. Jedną z głównych jest fakt, że można tego dokonać o każdej porze dnia i nocy, nie trzeba zwracać uwagi na godziny otwarcia urzędu czy przyjmowania spraw. Ponadto elektroniczny PIT za 2018 co do zasady wyślemy za darmo - nie musimy uiszczać opłat za znaczek pocztowy jak w przypadku wysyłki listem poleconym, nie musimy również ponosić kosztów podróży do urzędu skarbowego czy wydruku formularza. Przy okazji oszczędzimy również sporo czasu. Wystarczy komputer ze zgodnym oprogramowaniem oraz dostęp do internetu.

Jedną z zalet, jaką posiadają e-deklaracje, jest szybszy niż w przypadku formularzy papierowych czas ich obsługi przez urząd. Może mieć to znaczenie zwłaszcza w przypadku, kiedy należny jest zwrot podatku, gdyż statystycznie rzecz biorąc otrzymamy go szybciej. Elektronicznych PIT-ów nie da się nie podpisać, więc są mniej podatne na błędy czy uchybienia. Ponadto, dane zapisane mamy w nośniku pamięci komputera albo chmurze internetowej, dzięki czemu łatwo możemy do nich wrócić na przykład w razie konieczności złożenia korekty.

PRZECZYTAJ TAKŻE:

REKLAMA:


Dodaj komentarz

Pamiętaj o tym, że w internecie nie jesteś anonimowy.

Nie obrażaj, nie używaj przekleństw i nie pomawiaj. To Ty odpowiadasz, za to, co piszesz – portal w żadnym przypadku nie ponosi odpowiedzialności prawnej za Twoje teksty. Przypominamy, również że dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum. Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy nie powinien się tu ukazywać zgłoś nam to.

Ostatnio dodane

Najbliższe wydarzenia

Na sygnale

Ostatnio dodane

W obiektywie

HOME | REKLAMA | PATRONAT MEDIALNY | | POLITYKA PRYWATNOŚCI | REGULAMIN FORUM| KONTAKT |                                                               

ZLUBACZOWA.PL to blog informacyjny. Właściciel nie jest związany z żadnym wydawnictwem.