Grzyb na ścianie - zagrożenie dla zdrowia

Szare lub czarne naloty na ścianach w pokojach, to nie tylko poważny problem estetyczny. Rozwijający się grzyb w mieszkaniu, bo to właśnie on powoduje wykwity, może być przyczyną poważnych problemów ze zdrowiem.

Gdy tylko zobaczymy nalot pleśni lub grzyba w mieszkaniu trzeba, jak najszybciej je zlikwidować. Najlepiej jest najpierw zlokalizować przyczynę. Najczęściej jest to zbyt duża wilgotność w pomieszczeniu, różnego rodzaju przecieki, podsiąkanie gruntów, a także zbyt szczelne okna, które utrudniają prawidłową cyrkulację powietrza.

Grzyb może powodować wiele groźnych chorób

Nieprzyjemna wilgoć w pomieszczeniach, do tego zapach stęchlizny, który osiada na meblach, ubraniach, książkach, to charakterystyczne oznaki, że gdzieś w mieszkaniu zaczyna się rozwijać grzyb. Jednak dyskomfort fizyczny nie jest tak groźny, jak choroby, które mogą spowodować toksyczne związki, które są uwalniane przez rosnącą grzybnię. Mogą być one przyczyna wielu poważnych i trudnych do wyleczenia chorób. „Osoby, które przebywają w zagrzybionych pomieszczeniach najczęściej skarżą się na różnego rodzaju alergie, infekcje skórne (nawracające wysypki, grzybice skóry i paznokci), stany zapalne oczu oraz przewlekłe zapalenia zatok i krtani, które są spowodowane kontaktem z produkowanymi przez grzyby toksynami. Mitotoksyny mają  także bardzo negatywny wpływ na ośrodkowy układ nerwowy, często występują zawroty głowy, ogólne przemęczenie, drętwienia kończyn, a nawet problemy z utrzymaniem równowagi. Pojawiają się także bóle żołądka, problemy z jelitami (szczególnie nawracające biegunki), a także niewydolność nerek, problemy z wątrobą oraz zaburzenia płodności. Grzyby mogą mieć także wpływać na pracę szpiku oraz powodować nowotwory.” – czytamy na stronie http://www.osuszacze.watersmile.pl/

 

Walka z grzybem

Każdy, nawet najmniejszy wykwit grzyba trzeba natychmiast zlikwidować. Może się wydawać, że problem nie jest duży, szczególnie gdy widoczna jest tylko niewielka plamka w mało widocznym miejscu mieszkania. Nic bardziej mylnego. Grzybnia w trakcie wzrostu tworzy bardzo liczne rozgałęzienia, które mogą przenikać między pomieszczeniami, a nawet piętrami. Niektóre z takich odnóg mogą osiągać nawet długość kilkunastu metrów! Jeśli więc wilgoć i grzyb jest w piwnicy, z dużym prawdopodobieństwem można przyjąć, że znajduje się on także na najwyższej kondygnacji.

Przed przystąpieniem do odgrzybiania trzeba najpierw zlikwidować przyczynę problemu. Pamiętajmy, że grzyb lubi się rozwijać w mokrych i ciemnych pomieszczeniach. Jego naturalnym wrogiem jest jasne światło, niska wilgotność oraz duża cyrkulacja powietrza. Jeśli powodem powstania grzyba jest przeciek wody lub podmakanie piwnic, trzeba je najpierw zlikwidować. Gdy przyczyną jest zbyt wysoka wilgotność powietrza, trzeba pamiętać o częstym i długim wietrzeniu i mocniejszym ogrzewaniu domu w sezonie zimowym. Być może konieczne stanie się także zainstalowanie pochłaniaczy wilgoci.

{flike}

Dodaj komentarz

Pamiętaj o tym, że w internecie nie jesteś anonimowy.

To Ty odpowiadasz, za to, co piszesz – portal w żadnym przypadku nie ponosi odpowiedzialności prawnej za Twoje teksty. Przypominamy, również że dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum. Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy nie powinien się tu ukazywać zgłoś nam to: redakcja@zlubaczowa.pl.

Najbliższe wydarzenia