Przedpokój nie musi być nudny

Przedpokój, to wizytówka domu. To właśnie to pomieszczenie oglądają jako pierwsze odwiedzający goście. Powinien więc być urządzony nie tylko funkcjonalnie, ale także odzwierciedlać gusta i charakter gospodarzy.

Niestety, w większości polskich mieszkań przedpokój to ciasna, najczęściej nieustawna klitka, którą niezwykle trudno jest ciekawie urządzić. W dodatku to pomieszczenie przeważnie jest pozbawione dostępu naturalnego światła, przez co wydaje się jeszcze bardziej ponure, niż w rzeczywistości. Są jednak sposoby, by nadać mu ciekawy wygląd, a przy tym nie stracić cennego miejsca.

Światło i kolor

Proporcje i kształt przedpokoju można nieco poprawić wybierając odpowiednią kolorystykę i umiejętnie stosując barwne akcenty. W małych, ciasnych wnętrzach najlepiej sprawdzają się jasne kolory, które optycznie powiększają niewielką przestrzeń.

Sprzymierzeńcem są także lustra, które nie tylko optycznie powiększają wnętrze, ale także je rozświetlają dzięki grze świateł. Natomiast zwielokrotnione odbicia różnych mebli i przedmiotów w przedpokoju nadaje wnętrzu głębię. Ciekawe efekty osiąga się także dzięki powieszeniu dwóch luster na przeciwległych ścianach, wówczas efekt głębi zostanie zwielokrotniony. Tafle ze szkła można zastosować na całych ścianach, na przykład na drzwiach szaf wnękowych lub na ich części.

Głębię można uzyskać także dzięki kontrastowemu, mocnemu kolorowi na jednej ze ścian. Świetnie sprawdzają się także duże, powtarzające się obrazy. Odpowiednio dobrane fototapety do przedpokoju mogą wręcz sprawiać wrażenie nieskończoności. Efekt ten najłatwiej osiągnąć, dzięki perspektywicznym kolumnadom, łukom lub zmniejszającym się szpalerom drzew. Taka ściana jest nie tylko efektowna , ale często stanowi główny element dekoracyjny pomieszczenia.

Meble są bardzo ważne

Przedpokój musi być przede wszystkim funkcjonalny. To miejsce, w którym się rozbieramy, przechowujemy wierzchnie okrycia i obuwie, ale także drobne przedmioty (klucze do mieszkania lub samochodu, portfel, torebkę). Nie może więc w nim zabraknąć mebli. Najczęściej w przedpokoju znajduje się duża i pojemna szafa wnękowa. Jeśli jest dobrze zaprojektowana nie przytłoczy i nie zagraci wnętrza, natomiast pomieści wierzchnie ubrania całej rodziny. Szafie można dodać lekkości wybierając lekkie, żaluzjowe drzwi. Nie można także zapomnieć o wieszaku na którym będzie można powiesić mokre płaszcze lub kurtki, ponieważ w zamykanej szafie nie mają szans wyschnąć.  Koniecznie trzeba także zadbać o niewielkie krzesełko, na którym można przysiąść i zdjąć buty  oraz o komodzie lub szafce na obuwie.

W tym pomieszczeniu najlepiej jest zrezygnować z dywanów lub wykładzin na podłodze. Zdecydowanie lepiej sprawdzi się gres, który jest dużo łatwiej utrzymać w czystości,szczególnie w okresie jesienno-zimowym, gdy obuwie jest często mokre. 

Niezwykle istotne w przedpokoju jest oświetlenie i trzeba starannie dobrać górne światło. Dzięki bocznym kinkietom można podświetlić elementy dekoracyjne. Trzeba także pamiętać o oświetleniu tafli lustra.

{flike}