ZLUBACZOWA.PL - Informacje z Lubaczowa, powiatu lubaczowskiego

Oczko wodne w ogrodzie


Nie potrzeba dużego ogrodu, by w letnie wieczory cieszyć się szumem wody.Nawet na niewielkiej działce bez większych problemów można założyć oczko wodne.

Założenie własnego zbiornika wodnego nie jest zadaniem specjalnie trudnym, tym bardziej, że większości sklepów ogrodniczych można kupić niemal kompletne wyposażenie.

Najlepiej jest je zakładać, jak najbliżej miejsca wypoczynku. Będzie nie tylko ozdobą, ale także zapewni relaks, bowiem szum wody działa wyciszająco, a w upalne dni daje ochłodę. Co równie istotne nawet niewielkie oczko wodne poprawia mikroklimat w ogrodzie.

Jak założyć?

Oczko wodne najlepiej jest zakładać wiosną, to właśnie najlepszy okres na sadzenie roślin. Miejsce w którym zbudujemy zbiornik powinno choć częściowo znajdować się w cieniu, dzięki temu woda będzie się wolniej nagrzewała (zbyt ciepła sprzyja rozwojowi glonów).

W dużym zbiorniku łatwiej jest zachować czystość (wspomaga nas w tym sama natura). Minimalna głębokość to 40 cm, jednak jeśli mają w nim żyć ryby powinna wynosić 1-1,5 m. Dno najlepiej jest wyłożyć specjalną folią. Na rynku jest bardzo szeroki wybór, niektóre z nich mają specjalną szorstką fakturę, która ułatwia porastanie jej mikroorganizmami. Najlepiej jest wybrać folię takiej wielkości, by w całości pokryła dno zbiornika. Co prawda można folie ze sobą kleić (klejami lub taśmami), ale miejsca łączeń mogą z czasem przeciekać. Folię układamy na 15 cm warstwie piasku. Nawet w maleńkim zbiorniku wodnym trzeba zainstalować pompę i filtry. „Najlepiej wybrać taki model filtra, który zapewni przepływ całej wody w ciągu dwóch godzin. Mniejsza wydajność może spowodować, że zbiornik zarośnie glonami” – czytamy na stronie http://www.plantica.pl/o-nas.

Obsadzamy roślinami

Rośliny zapewniają równowagę biologiczną, chronią przed zbyt silnym słońcem, ułatwiają oczyszczanie wody. Przede wszystkim jednak pełnią rolę dekoracyjną. Wiele z roślin, którymi obsadzimy nasze jeziorko nie lubi bezpośredniego i stałego nasłonecznienia.

Niektóre z roślin nie wymagają sadzenia i swobodnie unoszą się na powierzchni wody (hiacynty wodne, rdest ziemnowodny, grzeńczyk wodny). Te które muszą być ukorzenione najlepiej jest sadzić specjalnych koszach lub jutowych kieszeniach na mieszance gliny, piasku i przerobionego kompostu. Przy brzegu bardzo ładnie będą się prezentowały np. fiołki błotne, kaczeńce, kocaćce, krwawnica czy mięta wodna. Przy obsadzaniu oczka wodnego warto także wybrać kilka roślin, które mają właściwości oczyszczająco-natleniające. Dzięki nim łatwiej będzie utrzymać czystą wodę (rdestnice, mięta wodna, pałka wąsko i szerokolistna, rzęsa wodna, jeżogłówka, hiacynt wodny).

Ryby w oczku wodnym

Ryby w oczku wodnym cieszą oczy, ale co równie ważne pomagają walczyć z komarami, bowiem zjadają składane przez nie larwy. Warto więc mieć przynajmniej kilka w swoim ogrodzie. Można je wpuścić do zbiornika dopiero około miesiąc po natlenieniu wody i wytworzeniu równowagi biologicznej. Polecane gatunki to przede wszystkim: karasie, karpie koi i liny.

{flike}

PRZECZYTAJ TAKŻE:

REKLAMA:


Ostatnio dodane

Najbliższe wydarzenia

Na sygnale

Ostatnio dodane

W obiektywie

HOME | REKLAMA | PATRONAT MEDIALNY | | POLITYKA PRYWATNOŚCI | REGULAMIN FORUM| KONTAKT |                                                               

ZLUBACZOWA.PL to blog informacyjny. Właściciel nie jest związany z żadnym wydawnictwem.