ZLUBACZOWA.PL - Informacje z Lubaczowa, powiatu lubaczowskiego

500+ na pierwsze dziecko. Rząd przyjął projekt ustawy

fot. MRPiPS
fot. MRPiPS

fot. MRPiPS

We wtorek rząd przyjął projekt w sprawie rozszerzenia programu „Rodzina 500+” na pierwsze dziecko (bez kryteriów dochodowych), a premier Mateusz Morawiecki podpisał pismo kierujące projekt do prac parlamentarnych.

W perspektywie długoterminowej – wzrost dzietności, a w efekcie rozwój Polski, a wcześniej – inwestycja m.in. w edukację i zdrowie dzieci. Tak o programie „Rodzina 500+” mówił we wtorek, tuż przed podpisaniem pisma kierującego projekt rozszerzający program do prac parlamentarnych, premier Mateusz Morawiecki. – „Rodzina 500 plus” był przełomem polskiej polityki społecznej – podkreśliła podczas konferencji minister Elżbieta Rafalska.

Jak mówiła podczas wspólnej konferencji prasowej z premierem minister Elżbieta Rafalska, „praca buduje dobrobyt, ale rodzina daje nam ład społeczny, daje nam siłę”. W jej ocenie program „Rodzina 500+” był przełomem polskiej polityki społecznej, który dał „znakomite fundamenty pod kompleksową politykę rodzinną, jakiej w Polsce nie znano”. – Od pierwszych dni rządu wiedzieliśmy, że musimy zmienić politykę rodzinną – zaznaczyła minister.

Szefowa resortu rodziny podkreśliła, że program realizuje trzy podstawowe cele – to poprawa dzietności, redukcja ubóstwa i inwestycja w kapitał ludzki.

Wskaźnik dzietności wzrósł z 1,29 w 2015 roku do 1,45 w roku 2017. To najwyższy poziom od 1997 roku. GUS policzył, że w ubiegłym roku urodziło się blisko 388 tys. dzieci, więcej niż wynosiły wcześniejsze prognozy urzędu statystycznego i więcej, niż zakładano w ocenie skutków regulacji do ustawy wprowadzającej program w życie. To dobra informacja, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę, że od wielu lat spada liczba kobiet w wieku 15-49 lat. „Rodzina 500+” to program, dzięki któremu zmniejszają się nierówności w społeczeństwie. W badaniach Oxfam (organizacja walcząca z głodem na świecie) Polska zajmuje pierwsze miejsce w świecie w wydatkach na walkę z nierównościami społecznymi. To też program, dzięki któremu bieda nie ma już twarzy dziecka. Wśród dzieci (w latach 2015-2017) ubóstwo skrajne obniżyło się o niemal połowę, z poziomu 9 do 4,7 proc. Według Eurostatu zagrożenie ubóstwem lub wykluczeniem społecznym wśród dzieci w Polsce spadało najszybciej spośród wszystkich krajów Unii Europejskiej.

– Do tej pory ze świadczenia korzystało 53 proc. polskich dzieci do 18 lat. Po zmianach liczba ta wzrośnie do 6 mln 800 tys. dzieci. Największy wzrost nastąpi wśród jedynaków, których do tej pory było niemalże pół miliona, w tej chwili liczba ta wzrośnie o 2 mln – mówiła minister Elżbieta Rafalska. Do tej pory z programu do polskich rodzin trafiło już prawie 69 mld zł.

Zmiany wejdą w życie w lipcu br. Od lipca będzie też można składać wnioski o świadczenie drogą elektroniczną, a od sierpnia – drogą tradycyjną.

Z najnowszego badania CBOS wynika, że ponad trzy piąte (62 proc.) Polaków ocenia obecną politykę państwa wobec rodziny co najmniej dobrze. W 2013 roku odsetek ten wynosił zaledwie 13 proc.

Źródło: MRPiPS

PRZECZYTAJ TAKŻE:

REKLAMA:


Komentarze   

vvv
+2 # vvv 2019-04-17 07:35
ponad trzy piąte (62 proc.) Polaków ocenia obecną politykę państwa wobec rodziny co najmniej dobrze.

Polityka socjalna PiS....masz dochody wyzsze od sredniej? tobie sie też należy, rozwarswienie MUSI byc niech maluczcy cieszą się tym co im dajemy ( O SOBIE NIE ZAPOMINAMY, BO NAM SIĘ TEŻ NALEŻY!!!)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Ame
+39 # Ame 2019-04-17 09:42
To nie jest żadna polityka socjalna. To jest zwykłe rozrzucanie pieniędzy. Nie mam nic przeciwko dobrze skonstruowanej polityce socjalnej, która prowadzi do wsparcia osób najuboższych, niepełnosprawny ch czy znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej. Jako społeczeństwo powinniśmy dbać nie tylko o siebie. Ale angażowanie takich środków, w sytuacji gdy duża większość odbiorców to zdrowi, pełnosprawni ludzie, zdolni do pracy - to już brak zdrowego rozsądku. Powinno się tworzyć dla tych ludzi możliwości, dla lepszego i efektywnego zarobkowania a nie podawać pieniądze na tacy. W ten sposób społeczeństwo, szybko się rozleniwi i stanie się tylko bardziej roszczeniowe wobec państwa. Chociaż na krótką metę jest to na pewno korzystne (słupki w sondażach rosną), z czasem przekonacie się, że otworzyliście bramę do kolejnych żądań, protestów i niezadowolenia. Skoro wszyscy dostają, to dlaczego by nie zaprotestować - tak to będzie wyglądało.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
TenTypL
+31 # TenTypL 2019-04-17 10:49
Masz rację. Tworzy się społeczeństwo "próżniaków" ale przecież jednym ze sztandarowych założeń socjalizmu (reprezentowane go na załączonym obrazku przez PIS) jest mniej pracować a więcej zarabiać. Zdrowy rozsądek, hmm mocno powiedziane! To jest raczej kwestia przetrwania Polaków jako społeczeństwa. W normalnym świecie młodzi, zdrowi ludzie powinni pracować i rozwijać się a nie liczyć, że Państwo im wszystko da na tacy. Rolą państwa powinno być zapewnienie warunków odpowiednich dla rozwoju rynku pracy, tak żeby każdy mógł zarabiać przyzwoite pieniądze. Zastanówmy się jakie jest uzasadnienie tego programu.
"To też program, dzięki któremu bieda nie ma już twarzy dziecka." - Bzdura, dzieci są grupą docelową, natomiast pieniądze i tak trafiają bezpośrednio do rodziców. W ten sposób nie zlikwiduje się przejawów biedy. Tylko stworzenie odpowiednich warunków dla przedsiębiorców , tak żeby zatrudniali jak najwięcej osób za godziwe pensje, rozwiąże ten problem. Ubóstwo to zjawisko wielopłaszczyzn owe, z którym należy oczywiście walczyć ale niestety nie takimi metodami. PiS natomiast zachowuje się jak osoba rzucająca pieniążek do puszki ubogiego, która myśli, że rozwiązała tym samym problem jego ubóstwa. Jako pierwszy rząd (nie licząc oczywiście platformy, która nie zrobiła nic), mieli szansę wprowadzić realne rozwiązania, mogące zmienić sytuację w Polsce. Poszli po najmniejszej linii oporu. Zawiodłem się i tyle w temacie.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
jaast
+29 # jaast 2019-04-17 09:31
Kiedy w końcu nauczymy się, że taka polityka, chociaż z całą pewnością "opłacalna" politycznie, nie prowadzi do niczego dobrego. W rozdawaniu też trzeba zachować pewien umiar. Nie ma pieniędzy na mieszkanie dla młodych, nie ma dla nauczycieli, pielęgniarek, położnych, szpitale pozadłużane. W tym samym czasie kasa na nagrody jest, na prywatne przeloty czarterowanymi samolotami jest, na ogromne wynagrodzenia w NBP i spółkach Skarbu Państwa. Takie postępowanie razi i odrzuca wszystkich rozsądnych ludzi. Chociaż do tej pory popierałem PIS, to w przyszłych wyborach będę głosował na Konfederację KORWiN Braun Liroy Narodowcy. PIS - PO jedno zło.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
minus
+38 # minus 2019-04-17 10:33
Grecja+ coraz bliżej.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Neutrino
+41 # Neutrino 2019-04-17 11:00
Tak jest. Prosta droga do greckiego scenariusza.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
LECHU
+18 # LECHU 2019-04-17 16:40
Brak minusów?! Admin i trolle pisowskie POBUDKA!!!!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Zizka
+38 # Zizka 2019-04-17 19:47
Ludzie chyba rzeczywiście się "budzą" z otumanienia. PiS okazał się wcale nie lepszy niż PO. Z tą różnicą, że PO nie dawało nic a PIS daje "coś" - "każdemu", tylko nie tym co naprawdę potrzebują (oczywiście zabierając przy tym wszystkim pozostałym). Jako przedsiębiorca gonię już ostatnim tchem przez kolejne ZUS-y, US-y i inne gów...n a. Niestety nikogo to nie obchodzi. A z tego co słyszałem ma być jeszcze gorzej. Podejrzewam, że to parcie na kasę ma drugie dno. Zobaczcie ten artykuł to zrozumiecie, że rząd nie zbiera tylko na 500 plus.

nczas.com/.../...

Polecam portal nczas.com/
A w tych wyborach głosuję na Korwina.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Hatin
+33 # Hatin 2019-04-17 21:48
HAŃBA
SPRZEDAJĄ POLSKĘ ZA NASZYMI PLECAMI!!!!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Lubaczowski
+20 # Lubaczowski 2019-04-17 21:59
Normalnie druga targowica. Smutnych czasów przyszło dożyć. Nasze dzieci będą niewolnikami zachodnich ideologii. Ta 100 rocznica odzyskania niepodległości jest symboliczna - BO OSTATNIA.
WSTYD.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Jeew
+6 # Jeew 2019-04-17 22:07
Brawo Michalkiewicz!! ! więcej takich ludzi.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Wiemy to
-8 # Wiemy to 2019-04-17 22:57
Kiedy PO, Nowoczesna, SLD i PSL odzyskają władzę trzeba jak najszybciej: 1 Zlikwidować 500+ z którego korzysta patologia i biedota. 2 Przywrócić wiek emerytalny 67 lat a nawet podnieść do 70 lat. 3 Przywrócić niesłusznie zabrane emerytury funkcjonariuszo m SB - zapracowali na nie. 4 Wprowadzić małżeństwa homoseksualne i adopcje przez nie dzieci - koniec z dyskryminacją. Dzieci z rodzin homofobicznych należy oddawać pod opiekę postępowych par homoseksualnych , żeby wyrosły na porządnych ludzi. 5 Przyjąć 70 tysięcy uchodźców, na których zgodziła się premier Kopacz. Jeżeli Unia będzie chciała żebyśmy przyjeli więcej, należy się zgodzić. 6 Zakończyć konflikt z Unią i Niemcami. Nie moze być tak żeby Polska sprzeciwiała się postanowieniom Brukseli i Berlina. Niemcy najlepiej zadbają o nasze interesy. 7 Zlikwidować tą bezsensowną komisje Jakiego, która gnębi ludzi i prześladuje Panią Prezydent Warszawy. 8 Przywrócić wolność sądów. Sędziowie nie mogą odpowiadać za swoje wyroki, są przecież niezawiśli. 9 Zlikwidować IPN. Jak wyglądała nasza historia powiedzą nam Niemcy, Żydzi, Ukraińcy i Rosjanie. Oni wiedzą najlepiej, nie ma sensu kłócić się z nimi o jakieś stare bzdury. 10. Zlikwidować CBA, i innych tajniaków, którzy czepiają się o jakieś bzdety z VATem. Za PO i PSL nikomu to jakoś nie przeszkadzało. 11 Spłacić kredyty frankowiczów z podatków płaconych przez resztę Polaków. Jestem pewny, ze kiedy opozycja przejmie władze bardzo szybko wprowadzi to wszystko w życie.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
xx
+7 # xx 2019-04-17 23:02
.... i 12 osądzi rządzących za łamanie konstytucji
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Nie do końca
+8 # Nie do końca 2019-04-18 00:43
A czy w tym kraju nie ma innej alternatywy niż tylko PiS albo Koalicja Europejska. Mamy wybór, nie musimy ciągle głosować na tych samych ludzi. Jedni nas straszą drugimi od lat i tak to się kręci. Towarzystwo wzajemnej adoracji, przekazują sobie co kilka lat stołki tylko. Jak będzie KE to zlikwidują 500 plus i przyjmą imigrantów. A jak będzie PiS to wypłuczą nas wszystkich z kasy i oddadzą żydkom. KE podkłada się Niemcom. PiS za to podkłada się USA. Komisja reprywatyzacyjn a walczy w Warszawie a tym czasem w całej Polsce Urzędy Skarbowe dobijają przedsiębiorców niekończącymi się postępowaniami i kontrolami podatkowymi - w końcu trzeba wydębić kasę na 500 plus i zwrot mienia bezspadkowego organizacjom żydowskim z USA. PIS wstrzymał falę uchodźców. To prawda, wstrzymał tych z zachodu, za to szeroko otworzył drzwi na tych ze wschodu. A propos tego CBA, to czy ostatnia afera z udziałem polityków PISU i pewnych nagrań w pewnych miejscach "publicznych" została już wyjaśniona? Nie? Hmm to dziwne, myślałem że CBA nie różnicuje i ściga wszystkich.
Mamicie ludzi, że PiS to jedyna ostoja "normalności" w RP, a prawda jest taka, że utracili to czym wygrali ostatnie wybory. Przestali być pokorni wobec narodu i pokazali zęby. PO obżerała się ośmiorniczkami a za 6 tys pracowali tylko idioci, no cóż PiS wozi się samolotami na trasie Warszawa - Rzeszów po 20 tysi za przelot a osoby z NBP zarabiają po 50 tysięcy miesięcznie. JEDNI NIE SĄ WCALE LEPSI OD DRUGICH!!! Nie zagłosuję już ani na PIS ani na którąkolwiek z partii KE bo śmieją się nam wszystkim, w żywe oczy.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Konstytucja
-3 # Konstytucja 2019-04-17 23:16
Art. 70.

Każdy ma prawo do nauki. Nauka do 18 roku życia jest obowiązkowa.

czy ZNP i nauczyciele łamią konstytucję?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
AntyPiS
+8 # AntyPiS 2019-04-18 08:30
Teraz właśnie wyszło jakie jest to rozdawnictwo pieniędzy dookoła. Skoro nie ma kryterium dochodowego do ,,500+" to może je brać każdy. Tylko, że w tym momencie program traci swój sens bo wcześniej pieniądze raczej choć nie zawsze trafiały do tych rodzin, które tego potrzebowały. Program miał na celu wyrównanie różnic materialnych. Program z którego może skorzystać każdy sprawi, że tak naprawdę nie skorzysta nikt. Za tę politykę socjalną przyjdzie nam zapłacić w cenie paliwa czy towarów m.in. spożywczych. A czego? Bo każdego na to pozornie będzie stać. Będą dodawane kolejne zera i dodruk pieniędzy, nasza waluta będzie traciła na wartości a następnie wystąpi denominacja i znowu zaczniemy wszystko od początku tak jak to było w latach dziewięćdziesią tych. Polityka socjalna PiS nie ma nic wspólnego z racjonalną polityką socjalną. Teraz to jest tylko przekupienie obywateli za ich własne pieniądze i cieszenie się z naszej naiwności, że dajemy się złapać na to same pieniądze tylko przerzucone z kieszeni do kieszeni. Jednym słowem polityka socjalna PiS obecnie staje się już socjalną patologią władzy.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi

Dodaj komentarz

Pamiętaj o tym, że w internecie nie jesteś anonimowy.

Nie obrażaj, nie używaj przekleństw i nie pomawiaj. To Ty odpowiadasz, za to, co piszesz – portal w żadnym przypadku nie ponosi odpowiedzialności prawnej za Twoje teksty. Przypominamy, również że dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum. Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy nie powinien się tu ukazywać zgłoś nam to.

Ostatnio dodane

Najbliższe wydarzenia

Na sygnale

LOGOWANIE

Zarejestruj się, aby mieć możliwość dodawania darmowych ogłoszeń. Po zalogowaniu będziesz mógł również komentować aktualności podpisane Twoim unikatowym loginem. Jako zarejestrowany użytkownik będziesz miał również możliwość edycji oraz usuwania komentarzy, a także dodawania zdjęć.

Ostatnio dodane

W obiektywie

HOME | REKLAMA | PATRONAT MEDIALNY | | POLITYKA PRYWATNOŚCI | REGULAMIN FORUM| KONTAKT |                                                               

ZLUBACZOWA.PL to blog informacyjny. Właściciel nie jest związany z żadnym wydawnictwem.