ZLUBACZOWA.PL - Informacje z Lubaczowa, powiatu lubaczowskiego

MEN: we wrześniu tego roku kolejna podwyżka dla nauczycieli

Minister Anna Zalewska fot. KRPM
Minister Anna Zalewska fot. KRPM

Minister Anna Zalewska fot. KRPM

Nauczyciele otrzymają w tym roku dwie podwyżki – informuje MEN po rozmowach z nauczycielskimi związkami. Pierwszą otrzymają od stycznia, drugą – od września.

We wtorek w Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog” odbyły się kolejne rozmowy kierownictwa resortu edukacji z przedstawicielami oświatowych związków zawodowych na temat wynagradzania nauczycieli.

Ministerstwo zaproponowało, by nauczyciele kolejną 5-procentową podwyżkę pensji otrzymali już we wrześniu 2019 r., a nie - jak pierwotnie planowano - w styczniu 2020 r.

„To o 16, 1 proc. więcej wynagrodzenia w stosunku do 31 marca 2018 r. To sprawia, że ponad 60 proc. nauczycieli otrzyma 508 zł więcej do miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego. Przełoży się to również na zwiększenie wysokości dodatków, a w konsekwencji wzrost średniego wynagrodzenia nauczycieli” – wylicza Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Tegoroczny budżet państwa zakłada 5-procentową podwyżkę kwoty bazowej dla nauczycieli - do 3045,21 zł. Wraz z nią wzrośnie średnie wynagrodzenie w poszczególnych grupach awansu zawodowego - od 145 zł w przypadku stażysty do 267 zł dla nauczyciela dyplomowanego. Wynagrodzenie zasadnicze ma wzrosnąć od 121 do 166 zł.

Z wyliczeń MEN wynika, że po kolejnej podwyżce wynagrodzenie zasadnicze wzrośnie dla nauczyciela stażysty o 371 zł, dla nauczyciela kontraktowego o 381 zł, dla nauczyciela mianowanego o 432 zł, dla nauczyciela dyplomowanego o 508 zł - w porównaniu z 2018 r.

Szefowa MEN, Anna Zalewska zaproponowała związkom również 1 tys. zł jednorazowego świadczenia dla nauczyciela stażysty przez dwa lata (w pierwszym i w drugim roku trwania stażu), zwiększenie liczby płatnych godzin do dyspozycji dyrektora szkoły, dodatek za wyróżniającą pracę dla nauczycieli kontraktowych, mianowanych i dyplomowanych oraz przywrócenie corocznego obowiązku uchwalania przez samorządy regulaminów wynagradzania nauczycieli uzgadnianych
ze związkami zawodowymi.

„Strony dyskutowały również o wysokości dodatków wypłacanych nauczycielom, które określane są przez organ prowadzący szkołę będący jednostką samorządu terytorialnego. Kwestie dotyczące pozostałych dodatków wchodzących w skład wynagrodzenia nauczycieli będą przedmiotem dalszych rozmów MEN ze stroną związkową” – czytamy w komunikacie.

Rozmowy w Centrum „Dialog” będą kontynuowane. Następne spotkanie zaplanowano na czwartek 31 stycznia.

Związek Nauczycielstwa Polskiego podtrzymał żądanie wzrostu wynagrodzeń zasadniczych o 1000 zł od stycznia 2019 roku.

„ZNP, podtrzymując swój postulat płacowy, poinformował minister, że wystąpi do premiera o pisemne gwarancje zabezpieczenia środków na tę część podwyżki, którą minister edukacji obiecuje od 1 września 2019 roku” – poinformował ZNP w komunikacie.

 Źródło: www.kurier.pap.pl

PRZECZYTAJ TAKŻE:

REKLAMA:


Komentarze   

Gość
0 # Gość 2019-01-24 07:02
Biedni i przepracowani nauczyciele!!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
!!!!
+10 # !!!! 2019-01-24 07:44
.....
A reszta dalej nic, bo po co....
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Jaan
-4 # Jaan 2019-01-24 16:47
Za co pytam za co tym nieudasom podwyżka. Przecież rodzice uczą dzieci w domu bo nieudasy zadają tylko zadania do domu. Ot właśnie ich CIĘŻKA praca.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
maaj
+9 # maaj 2019-01-24 18:52
Zostań nauczycielem i pokaż, jak to się robi.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Jaan
-8 # Jaan 2019-01-24 21:25
Cytuję maaj:
Zostań nauczycielem i pokaż, jak to się robi.

Nauczycielami są rodzice którzy wykonują waszą prace w domu
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
maaj
+5 # maaj 2019-01-24 21:52
Jestem maaj, byt pojedynczy. Moją pracę wykonuję w domu ja i nikt inny. A Ty chcesz wzbogacić oświatę ciężką pracą, to zostań nauczycielem i pokaż, jak to się robi.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
a
+6 # a 2019-01-24 18:51
Jutro rzucam robotę. Idę złożyć CV do każdej szkoły. Zaraz po przyjęciu robię dodatkowy kurs- maturę:)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Jaan
-8 # Jaan 2019-01-24 21:20
Cytuję a:
Jutro rzucam robotę. Idę złożyć CV do każdej szkoły. Zaraz po przyjęciu robię dodatkowy kurs- maturę:)

Niedostaniesz się trzeba mieć znajomosci
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
rysiek
-2 # rysiek 2019-01-24 19:15
zabrać nierobom 500zł i dać tym którzy harują za najniższą krajową.dzieci uczą się w domu a nie w szkole.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
a
+15 # a 2019-01-24 22:16
Jestem nauczycielem i pracuje za najnizsza krajowa. Zgadzam sie. Zabrac 500+ tym ktorzy do pracy nie chodza bo odbiora im zasilki ktore wynosza tyle samo co zarobia w normalnej pracy. chetnie przyjme :)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
abc
+4 # abc 2019-01-24 20:53
podwyżki tak ale dla dobrych nauczycieli, a nie dla tych, którzy oceniają ucznia za to ile w domu albo na korepetycjach się nauczy.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
loio
-15 # loio 2019-01-24 20:58
nieroby, za co podwyżkę za 2 miesiące wakacji, ferie zimowe i świąteczne,każd y weekend wolny-nieporozu mienie
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Bolo
+10 # Bolo 2019-01-24 22:39
To zostań nauczycielem "loio", Ja niedawno skończyłem szkołę i uważam że nie ma czego im zazdrościć. Moja klasa dawała popalić a były gorsze :) Pozdrawiam maturzystów 2016!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Ama
+13 # Ama 2019-01-24 22:35
Tacy niedobrzy nauczyciele a tak dobrze nauczyli was pisać.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
kropka09
+15 # kropka09 2019-01-24 22:49
Cytuję Ama:
Tacy niedobrzy nauczyciele a tak dobrze nauczyli was pisać.

Sedno sprawy w tym , że umiejętność pisania to nie wszystko , wypadałoby jeszcze myśleć , a nie powtarzać slogany obrażające uczciwie pracujących ludzi . Czemu ma służyć ta nienawistna krytyka ?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Ol
+9 # Ol 2019-01-24 22:49
Trzeba było się uczyć skończyć studia 2-3 podyplomowki a nie rzucać na szkole kamieniami....
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Weik
+21 # Weik 2019-01-25 07:00
Wszyscy pracujacy powinni godnie zarabiac bez wzgledu na to jaki wykonuja zawod i jakie maja wyksztalcenie. W naszym pieknym kraju minimalne placa juz dawno powinna wynosic 3000zl brutto.Nie badzcie przyslowiowymi psami ogrodnika, nie dzielcie ludzi na gorszych i lepszych, wszyscy chca zyc godnie, pozdrawiam.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Zjadacz chleba
+9 # Zjadacz chleba 2019-01-25 08:45
Wszyscy powinni godnie zarabiać, także ci co nie mają za sobą związków zawodowych ani nie mogą protestować, a nawet jeżeli mogą to nikt ich protestem się nie przejmie. Żeby nie było, że silniejsze grupy zawodowe wywalczają sobie coś kosztem słabszych.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Romcio
+7 # Romcio 2019-01-24 22:50
Mam propozycję! Niech pracują codziennie 8 godzin w szkole. 4 godz lekcje, reszta na przygotowanie do lekcji, poprawa sprawdzianów, opieka na świetlicy i dopiero do domku. I od poniedziałku do piątku od 8 do 16!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Nauczycielka
+13 # Nauczycielka 2019-01-24 23:10
Jestem za!!! Jak każdy inny pracownik, wracać po 8 godzinach do domu i żyć domem, a nie pracą. Cała reszta: programy, sprawozdania, dzienniki, oceny, wywiadówki, posiedzenia zespołów, konferencje, szkolenia, czynności dodatkowe wskazane przez dyrektora i wiele innych, których nie sposób tu wymienić (o awansach zawodowych nie wspominam), niech się robi sama po godzinach.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
pl
+14 # pl 2019-01-25 07:37
Cytuję Nauczycielka:
Jestem za!!! Jak każdy inny pracownik, wracać po 8 godzinach do domu i żyć domem, a nie pracą. Cała reszta: programy, sprawozdania, dzienniki, oceny, wywiadówki, posiedzenia zespołów, konferencje, szkolenia, czynności dodatkowe wskazane przez dyrektora i wiele innych, których nie sposób tu wymienić (o awansach zawodowych nie wspominam), niech się robi sama po godzinach.

Nauczycielka, nauczycielka, a nie łaska wspomnieć o wycieczkach i dyskotekach, na które ciężko rodziców ściągnąć do pilnowania swoich pociech i sprawowania nad nimi opieki.
Jestem nauczycielem. Jestem za wprowadzeniem 8 godzinnego dnia pracy dla nauczyciela. 7,30-15,30.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
belfer
+12 # belfer 2019-01-25 07:31
Tak jest Romciu!!! Tak jest a czasami i więcej w domu, bo przecież musisz sprawdzić klasówki, a podczas sprawdzania musisz wziąć książkę bo sam głupiejesz od tych mądrości, musisz przygotować testy, pytania, napisać program nauczania bo ministerstwo zrzuciło to na nauczycieli (jeśli masz ucznia z orzeczeniem to dla każdego osobny program), IPETY itp. podobne, sprawozdania, samooceny itp. a w domu też trzeba popracować, trawnik sam się nie skosi.
Nie bez powodu kiedyś mawiano: "Obyś cudze dzieci uczył"- tym pozytywnym akcentem kończę.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Gość
-7 # Gość 2019-01-25 08:24
Nie każdy musi być nauczycielem. Zawsze można się zwolnić jak za ciężko jest.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
maaj
+14 # maaj 2019-01-25 14:00
Ale ktoś musi uczyć, dlatego zachęcam wszystkich, którzy uważają, że to takie proste "nicnierobienie ", by się przekwalifikowa li i dali dobry przykład nauczając w szkołach.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
niko
-2 # niko 2019-01-26 18:54
i do biedronki na kasę i wtedy zobaczymy gdzie lepiej
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Sing
+1 # Sing 2019-01-27 19:34
Cytuję Gość:
Nie każdy musi być nauczycielem. Zawsze można się zwolnić jak za ciężko jest.

Z każdej pracy można się zwolnić i zostać nauczycielem. Dodatkowy komentarz jest zbędny.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
obywatel
+19 # obywatel 2019-01-25 10:22
Odezwało się pokolenie rodziców którym wszystko się należy, teraz swoje porażki i frustracje przelewają na nauczycieli
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Stefan
+2 # Stefan 2019-01-26 10:40
Tylko podwyżki i podwyżki myślał by kto że tyle mają na głowie właśnie wszedłem w ten świat szkolnictwa jako rodzic i bacznie się przyglądam. 5 GODZIN dziennie praca, co rusz wycieczki bo dziecko musi się rozwijać.Przygo towanie do akademii matka siedzi w domu i nawija wierszyk z dzieckiem, o stroju to już nie wspomnę bo Pani ma coś na stanie ale najlepiej by było coś samemu kupić. Na weekend książeczke pod pachę żęby w domku pouzupełniać.A propo klasówek to obraz z moich czasów szkolnictwa- kto ma ładne nazwisko ten ma z góry piąteczke i potrafiła Pani Prof. w 10 minut podać oceny. Mam również wyższe wykształcenie i chciałbym równie mieć wyższą pensje i do kogo mam pójść na skarge?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Wacław
-4 # Wacław 2019-01-26 23:09
5 godzin dziennie w szkole, a reszta gdzie?
Czy pozostałe 3 godziny nie wystarczą na przygotowanie się do kolejnego dnia?
A tak, przez te trzy godziny można np. ugotować obiad, a później zabrać się do udzielania korków.
A kartkówki można dać do sprawdzenia starszej klasie.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Sing
+3 # Sing 2019-01-27 19:39
Cytuję Stefan:
Tylko podwyżki i podwyżki myślał by kto że tyle mają na głowie właśnie wszedłem w ten świat szkolnictwa jako rodzic i bacznie się przyglądam. 5 GODZIN dziennie praca, co rusz wycieczki bo dziecko musi się rozwijać.Przygotowanie do akademii matka siedzi w domu i nawija wierszyk z dzieckiem, o stroju to już nie wspomnę bo Pani ma coś na stanie ale najlepiej by było coś samemu kupić. Na weekend książeczke pod pachę żęby w domku pouzupełniać.A propo klasówek to obraz z moich czasów szkolnictwa- kto ma ładne nazwisko ten ma z góry piąteczke i potrafiła Pani Prof. w 10 minut podać oceny. Mam również wyższe wykształcenie i chciałbym równie mieć wyższą pensje i do kogo mam pójść na skarge?

Pojedź na jedna wycieczkę. Zostań jej kierownikiem. Zobaczysz co to znaczy.
Nieświadomy krytykuje, świadomy wie, że może płacić alimenty do końca swojego życia.
Banalne prawda ?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Wacław
-2 # Wacław 2019-01-26 23:04
Nauczyciel to podobno zawód dla ludzi z powołaniem, a jest ich w systemie szkolnictwa tylko 30%, kolejne 30% to niegroźni będący pośrodku rankingu, jest jeszcze jedna grupa też około 30% nieudaczników.
Cała ta poszkodowana grupa ładnie potrafi recytować o pracach domowych, kartkówkach, przygotowaniach a to wszystko mają czynić w domu, podobno kosztem czasu wolnego. Ciekawe kiedy znajdują czas na udzielanie korków?
Nawet przy skopanym podziale lekcji żaden nauczyciel nie pracuje przez 5 dni w tygodniu przez 7 godzin dziennie. A każdy z nas lub znakomita większość pracuje jednak 5 dni po 8 godzin.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Tom
+6 # Tom 2019-01-27 03:55
Nauczyciele zarabiają grosze jak większość ludzi w tym kraju ale... Podwyżka dla wszystkich kpina ! Cały system trzeba zmienić większość nauczycieli to ludzie którzy się nie nadają do tego zawodu dlatego powinni zostać wyparci z rynku pracy ale niestety nie da się tego zrobić w takim systemie
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
a
+4 # a 2019-01-27 17:40
a jak to zrobic skoro zarabiaja grosze? juz nikt tam nie chce pracowac.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
ja
+4 # ja 2019-01-27 08:06
zagranica zadne dziecko nie chodzi na zajecia dodatkowe a unas 30 zl, lekcja bietni nauczyciele
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
a
+5 # a 2019-01-27 17:43
caly czas te korki. Jakos nigdy w zyciu nie bylem na korkach i przezylem. Jezelii dziecko w podstawowce/gim nazjum idzie na korki to troche to dziwne. Tak jakby rodzice nie akceptowali tego ze ich dziecko jest slabsze od pozostalych i zasluguje na te 2 czy 3. Jezeli idzie na korki w szkole sredniej to widac nie sprosta maturze i mozena odejsc do zawodowki
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Sing
+2 # Sing 2019-01-27 19:43
Cytuję ja:
zagranica zadne dziecko nie chodzi na zajecia dodatkowe a unas 30 zl, lekcja bietni nauczyciele

Porównaj programy nauczania a zaczątek dyskusji będzie otwarty.
Reformy, reformy, reformy, uszczuplanie godzin edukacyjnych a programy bez zmian.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Klex
+1 # Klex 2019-01-27 08:08
Czy nauczyciele mało zarabiają myślę że nie szczególnie jeżeli popatrzymy na ich stawkę godzinową To 30zł,40zł i więcej za godzinę pracy
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Ol