ZLUBACZOWA.PL - Informacje z Lubaczowa, powiatu lubaczowskiego

Od dzisiaj niższe składki ZUS dla przedsiębiorców!

fot. pixabay.com
fot. pixabay.com

fot. pixabay.com

Od 1 stycznia 2019 r. przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z nowej ulgi, tzw. „małego ZUS”. Osoby, które prowadzą działalność na niewielką skalę, będą mogły opłacać składki na ubezpieczenia społeczne w niższej wysokości. To propozycja dla tych, którzy prowadzili działalność gospodarczą w poprzednim roku przez co najmniej 60 dni.

Jeśli kontynuujesz prowadzenie działalności prowadzonej w 2018 r. albo też jeśli z końcem grudnia zakończyłeś okres ulgi „preferencyjne składki” - czas na zgłoszenie masz do 8 stycznia.

Co oznacza „mały ZUS”?

Aby skorzystać z tego uprawnienie, działalność gospodarcza musi być prowadzona na podstawie wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji  o Działalności Gospodarczej (CEIDG) lub innych przepisów szczególnych oraz przychód z tytułu działalności gospodarczej w poprzednim roku kalendarzowym - jeśli była prowadzona  przez cały rok, nie może przekroczyć trzydziestokrotności kwoty minimalnego wynagrodzenia obowiązującego  w grudniu poprzedniego roku ( w 2018r. to kwota 63 000 zł).

„Mały ZUS" dotyczy tylko składek na ubezpieczenia społeczne (emerytalne, rentowe, wypadkowe, chorobowe). Nie obejmuje składki zdrowotnej, którą trzeba będzie opłacać w pełnej wysokości.

Jeśli w poprzednim roku przedsiębiorca nie prowadził działalności przez cały rok (np. zawiesił ją albo zamknął i ponownie rozpoczął), przy obliczaniu progu przychodu musi zastosować proporcję.

Kto może skorzystać z nowej ulgi

Z „małego ZUS” może skorzystać osoba, która:

- jest przedsiębiorcą zarejestrowanym w CEIDG (również wspólnikiem spółki cywilnej),
- w poprzednim roku kalendarzowym nie miały do niej zastosowania przepisy dotyczące zryczałtowanego podatku dochodowego w formie karty podatkowej i nie korzystała ze zwolnienia sprzedaży od podatku od towarów i usług,
- przychody, które osiągnęła z działalności gospodarczej za ubiegły rok kalendarzowy, nie przekroczą progu uprawniającego do korzystania z ulgi,
- nie spełnia warunków do płacenia preferencyjnych składek na ubezpieczenia społeczne (od podstawy wynoszącej 30 proc. minimalnego wynagrodzenia),
- prowadziła działalność gospodarczą przez co najmniej 60 dni w poprzednim roku kalendarzowym,
- nie wykorzystała 36-miesięcznego limitu (w ciągu 60 miesięcy prowadzenia działalności gospodarczej) korzystania z „małego ZUS",
- nie wykonuje działalności gospodarczej na rzecz byłego pracodawcy, dla którego przed dniem jej rozpoczęcia wykonywała (w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy) w bieżącym lub w poprzednim roku kalendarzowym czynności wchodzące w zakres działalności.

Mały ZUS przez 36 miesięcy

Niższe składki na ubezpieczenia społeczne można opłacać maksymalnie przez 36 miesięcy w ciągu ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych prowadzenia działalności gospodarczej. Jako miesiąc kalendarzowy przyjmujemy każdy miesiąc, w którym przedsiębiorca podlegał ubezpieczeniom społecznym lub ubezpieczeniu zdrowotnemu co najmniej jeden dzień.

Przedsiębiorca, który dopiero rozpoczął działalność, nie będzie mógł od razu skorzystać z „małego ZUS", ponieważ warunkiem płacenia niższych składek jest prowadzenie działalności gospodarczej przynajmniej przez 60 dni w poprzednim roku. Po rozpoczęciu działalności może jednak skorzystać z innych ulg – ulgi na start i/lub preferencyjnych składek ZUS. Korzystanie z nich wiąże     się z mniejszą liczbą formalności.

Konsekwencje opłacania niższych składek

Przedsiębiorca decydujący się na opłacanie niższych składek na ubezpieczenia społeczne czyli „małego ZUS” lub innych  ulg, powinien pamiętać, że ma to wpływ na wysokość świadczeń takich jak zasiłek chorobowy, świadczenie rehabilitacyjne, zasiłek macierzyński, zasiłek opiekuńczy.

Doradca płatnika
Szczegółowe informacje znaleźć można także na www.zus.pl oraz uzyskać bezpośrednio u doradcy płatnika w każdej placówce ZUS.

PRZECZYTAJ TAKŻE:

REKLAMA:


Komentarze   

itd
+5 # itd 2019-01-02 08:22
robią nas w głupa non stop,wiec wszystko po staremu czyli płacz i plac.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Ama
+2 # Ama 2019-01-02 08:37
Pytanie ilu przedsiębiorców na tym skorzysta?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
chichot losu
+2 # chichot losu 2019-01-02 08:58
Bardzo mało, lub tacy co dobrze kombinują, ale raczej nikt kto sie handlem zajmuje. Ale już takie wolne zawody budowlane (czyli fakturka od święta) to mają szanse.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Zdelegalizować ZUS
0 # Zdelegalizować ZUS 2019-01-02 10:25
Niższa składka = niższy zasiłek
To dlaczego, gdy składkę podnoszą zasiłek jest ten sam?!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Rr
+4 # Rr 2019-01-02 12:12
Premier mówił ze to np dla małych piekarni - zastanawiam mnie czy pan Morawiecki mydli ludziom oczy czy faktycznie nie ma pojęcia o czym mówi ?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi

Dodaj komentarz

Pamiętaj o tym, że w internecie nie jesteś anonimowy.

Nie obrażaj, nie używaj przekleństw i nie pomawiaj. To Ty odpowiadasz, za to, co piszesz – portal w żadnym przypadku nie ponosi odpowiedzialności prawnej za Twoje teksty. Przypominamy, również że dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum. Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy nie powinien się tu ukazywać zgłoś nam to.

Ostatnio dodane

Najbliższe wydarzenia

Na sygnale

LOGOWANIE

Zarejestruj się, aby mieć możliwość dodawania darmowych ogłoszeń. Po zalogowaniu będziesz mógł również komentować aktualności podpisane Twoim unikatowym loginem. Jako zarejestrowany użytkownik będziesz miał również możliwość edycji oraz usuwania komentarzy, a także dodawania zdjęć.

Ostatnio dodane

W obiektywie

HOME | REKLAMA | PATRONAT MEDIALNY | | POLITYKA PRYWATNOŚCI | REGULAMIN FORUM| KONTAKT |                                                               

ZLUBACZOWA.PL to blog informacyjny. Właściciel nie jest związany z żadnym wydawnictwem.