ZLUBACZOWA.PL - Informacje z Lubaczowa, powiatu lubaczowskiego

Jest porozumienie. Policjanci wrócą do pracy?

fot. Policja
fot. Policja

fot. Policja

W czwartek (8 listopada) minister Joachim Brudziński i przedstawiciele strony społecznej podpisali porozumienie kończące akcję protestacyjną.

W ramach wypracowanej umowy od 1 stycznia 2019 r. funkcjonariusze służb podległych MSWiA otrzymają podwyżkę w kwocie 655 zł brutto. Kolejna podwyżka - 500 zł brutto nastąpi od 1 stycznia 2020 r. MSWiA zobowiązało się do rezygnacji z wymogu ukończonych 55 lat przy przechodzeniu na emeryturę. Funkcjonariusze będą też mieli prawo do pełnopłatnych nadgodzin.

Przypomnimy, że przed 1 listopada funkcjonariusze, również z jednostek w naszym regionie, zaczęli masowo przechodzić na zwolnienia lekarskie. Na dzień dzisiejszy na zwolnieniu przebywa 32 policjantów. Choć związki zawodowe najpierw zapewniały, że nie był to protest, w czwartek przedstawiciele strony związkowej stwierdzili, że zawarte porozumienie kończy akcję protestacyjną, która trwała w służbach od lipca tego roku. Szef MSWiA Joachim Brudziński podkreślił, że wypracowany kompromis musiał pogodzić postulaty funkcjonariuszy i możliwości budżetowe państwa.

Jak informuje nas rzecznik Komendy Powiatowej Policji w Lubaczowie mł. asp. Monika Tomczyszn-Pachłolek lubaczowscy policjanci do pracy powrócą dopiero, gdy skończy się im zwolnienie lekarskie.

Podwyżka o 655 zł brutto w 2019 r. oraz o 500 zł brutto w 2020 r.

W toku negocjacji ustalono, że funkcjonariusze służb MSWiA otrzymają od początku przyszłego roku po 655 zł brutto podwyżki, co spowoduje wzrost wielokrotności tzw. kwoty bazowej o 0,43. Przypominamy, że początkowo MSWiA proponowało od 1 stycznia 2019 r. podwyżkę w kwocie 309 zł, a od 1 lipca 2019 r. w kwocie 253 zł brutto.

Porozumienie zakłada też, że funkcjonariusze otrzymają kolejną podwyżkę w kwocie 500 zł brutto – od 1 stycznia 2020 r.

Pełnopłatne nadgodziny dla wszystkich funkcjonariuszy MSWiA

Kolejny postulat przedstawicieli związków dotyczył rozliczania tzw. nadgodzin. Wymiar czasu służby funkcjonariuszy wynosi 40 godzin tygodniowo w przyjętym okresie rozliczeniowym. Należność za ponadwymiarowy czas służby - tzw. nadgodziny, wypłacane są obecnie tylko strażakom w wysokości 60 proc. stawki za jedną nadgodzinę. W Policji, Straży Granicznej i SOP możliwy jest jedynie odbiór wolnego za wypracowane nadgodziny.

Zgodnie z zawartym dziś porozumieniem - od 1 lipca 2019 r. zostanie wprowadzona odpłatność w wysokości 100 proc. stawki godzinowej dla wszystkich policjantów, strażaków, strażników granicznych i funkcjonariuszy SOP. Początkowo zastosowany będzie 6-miesięczny okres rozliczania nadgodzin. Kwestia ustalenia okresu rozliczeniowego na kolejne lata będzie przedmiotem dalszego dialogu.

Rezygnacja z wymogu ukończonych 55 lat przy przechodzeniu na emeryturę

Przypominamy, że 1 stycznia 2013 r. rząd PO-PSL wprowadził nowe regulacje dotyczące emerytur funkcjonariuszy, którzy wstąpili do służby po 31 grudnia 2012 r. Funkcjonariuszom tym miała przysługiwać emerytura mundurowa, gdy w dniu zwolnienia ze służby będą mieli ukończone 55 lat i co najmniej 25 lat służby. Dotychczas musiały być spełnione łącznie te dwa warunki.

Ministerstwo i strona społeczna zgodziły się na rezygnację z wymogu ukończenia 55 lat. Oznacza to pozostawienie tylko jednego wymogu do przejścia na emeryturę, czyli co najmniej 25 lat służby. Zmiana wejdzie w życie od 1 lipca 2019 r.

Dodatkowe zachęty do pozostawania w służbie

Zarówno MSWiA jak i stronie związkowej zależy, aby doświadczeni funkcjonariusze jak najdłużej zostawali w służbie. Dlatego MSWiA zaproponowało, że zostaną przygotowane rozwiązania umożliwiające przyznawanie dodatkowych należności pieniężnych dla doświadczonych funkcjonariuszy. Dotyczyłoby to osób, które nabyły prawa do emerytury i posiadają co najmniej 25 lat służby.

Pozostałe ustalenia MSWiA i strony społecznej

Przedstawiciele strony społecznej wezmą czynny udział w opracowaniu nowego wieloletniego programu rozwoju formacji MSWiA na lata 2021-2024 ze szczególnym uwzględnieniem potrzeby zwiększenia podwyżek uposażeń.

W kwestii postulatu związanego z artykułem 15a ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy strony ustaliły, że pozostają przy rozbieżnych stanowiskach, jednak deklarują wolę rozwiązania problemu do końca 2019 r. Chodzi tu o zasady przejścia na emeryturę dla funkcjonariuszy przyjętych do służby w okresie po 1 stycznia 1999 r. i przed 1 października 2003 r.

Źródło: MSWiA

PRZECZYTAJ TAKŻE:

REKLAMA:


Komentarze   

kapitan Zubek
+16 # kapitan Zubek 2018-11-09 15:38
stróże prawa łamią prawo wyłudzając zwolnienia lekarskie. Jak to zakwalifikować? Oszustwo, wyłudzenie?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
kapitan Zubek
+15 # kapitan Zubek 2018-11-09 16:15
Idąc z dzieckiem na spacer pokażcie palcem na białą czapkę - tak wygląda oszust
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
widz
+14 # widz 2018-11-09 16:47
a ja zarabiam 15850 na reke i pracuje cieżko na tartaku... tez mam protestowac panie kaczynski brudzinski i inne tuski !? ? czas jednak wynosic sie z tej polski tego lubaczowa niech sie ukraincy tu zjeżdzaja i rusyfikuja te ziemie jak juz powoli robia.. a rzad niech sie cieszy ze milion upaińców już dobrze robi ze jest u nas.. dokąd ten kraj zmierza ???? a wy policaje wnet widać bedziecie mieli czego pilnować..
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Gość
-3 # Gość 2018-11-10 08:01
Trzeba było się uczyć :).
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Mieszkaniec
+16 # Mieszkaniec 2018-11-09 20:07
Pani Moniko lubaczowscy policjanci tak jak ich koledzy w całym kraju są na ,,lewych,, zwolnieniach bo tak naprawdę nic im nie dolega. Społeczeństwo będzie długo to pamiętać!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Union
-10 # Union 2018-11-09 20:42
Cytuję Mieszkaniec:
Pani Moniko lubaczowscy policjanci tak jak ich koledzy w całym kraju są na ,,lewych,, zwolnieniach bo tak naprawdę nic im nie dolega. Społeczeństwo będzie długo to pamiętać!

A jak to stwierdziłeś;) Najlepszym lekarstwem dla niektórych jest chyba tylko maść na ból d...y.Pozdrwaia m
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Plota
-5 # Plota 2018-11-09 21:00
Ci którzy nie byli solidarni i nie byli na L 4 ludzie bez honoru ale łapę po kasę wyciągną dupowłazy
i przytulą premie za chorobowe brawo
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
franek
+6 # franek 2018-11-09 21:14
Chory kraj .Uprzywilejowan a jedna grupa zawodowa ,niepełnosprawn i niewiele wysiedzieli w sejmie ,pielęgniarki każdych osobnych szpitali coś wyszarpały ,teraz lawinowo kolejne grupy zawodowe będą wyciągać rękę po podwyżki i słusznie.mikoła je obdarowali czyt.kupili społeczeństwo 500 + no i gdzie nabiorą kasiory na podwyżki
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Zet
+7 # Zet 2018-11-10 08:34
Silni wobec słabych , słabi wobec silnych
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Uczeń
+6 # Uczeń 2018-11-10 09:55
A #widz i wielu innych, którzy nawet gdyby zastrajkowali to ich strajk nie zrobiłby na nikim wrażenia, dalej będą zasuwać za półtora tysiąca na rękę. I finansować czyjeś wcześniejsze emerytury i inne przywileje.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
ktoś
+3 # ktoś 2018-11-10 10:29
A no właśnie, niech byli podjęli strajk głodowy. A nie uprawiali lewactwo.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Krzysztof
+4 # Krzysztof 2018-11-10 03:40
Putin by na to nie pozwolił. Nie podoba się przyjdą inni.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
A
+3 # A 2018-11-10 11:04
Co na to wszystko ZUZ?
Czy sprawdził wiarygodność zwolnień chociażby jednej z Tych chorych stróży prawa?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Tatar
+4 # Tatar 2018-11-10 11:22
Pieknie!!! Dostali 1000 zl podwyzki a system ich "cieżkiej" pracy nadal bedzie ten sam, zatrzymywanie pojanych rowerzystow i podpieranie kijanek. A najgorsze jest to ze nadal beda traktowac kierowce jak smiecia bo i smiac sie beda prosto w oczy. Przeciez to nietykalni policjanci. Straszna hanba!!!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Tatar
+5 # Tatar 2018-11-10 11:25
I jeszcze jedno, panowie lubaczowskiej policji jak przejezdzam obok radiowozu i widze dwoch prawie spiacych albo tak znudzonych policjantow to szlak mnie trafia i pytam za co dostajecie pieniadze???!!! !
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Jarek
-8 # Jarek 2018-11-10 14:41
a dlaczego Cie szczypie tyłek ? zacznij pracować w Policji i rób to samo, masz pewnie podstawówkę i głównym zajęciem jest odbieranie zasiłku i 500+,
do roboty biedny misiu...
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Tatar
+4 # Tatar 2018-11-10 16:22
Cytuję Jarek:
a dlaczego Cie szczypie tyłek ? zacznij pracować w Policji i rób to samo, masz pewnie podstawówkę i głównym zajęciem jest odbieranie zasiłku i 500+,
do roboty biedny misiu...

Kolego nie mierz wszystkich swoja miara. Moze do policji wlasnie wystarczy podstawowka, a osob po skonczonych studiach nie przyjmuja i dlatego nie pracuje w policji.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Jarek
-2 # Jarek 2018-11-10 16:49
A bo mnie wkurzyłeś, przepraszam bardzo , ale , nie jestem z Policji, natomiast często widzę, z jakimi mętami maja do czynienia i zapewniam Cię, że nie chciałbyś tego robić co oni
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Tatar
+3 # Tatar 2018-11-10 21:17
Cytuję Jarek:
A bo mnie wkurzyłeś, przepraszam bardzo , ale , nie jestem z Policji, natomiast często widzę, z jakimi mętami maja do czynienia i zapewniam Cię, że nie chciałbyś tego robić co oni

Wiem o tym ze nie jest do konca kolorowo szczegolnie w prawencji gdzie na zgloszenia do domowych klotni czy innych podobnych trzeba jechac i niewiadomo na kogo trafisz i co Ciebie czeka, ale w powiecie lubqczowskim to dla policjantow jest przedszkole. Wieszkosc to misiaki z brzuszkiem kubusia puchatka. Powiedz Jarek co taki policjant moze oprocz tego ze jest nietykalny ze wzgledu na ustawe? Widzialem raz zdjecie dwoch policjantow jeden z nich do posterunkowy z lubaczowa a drugi to antyterrorysta z rzeszowa. Przepasc!!! Tym drugim chlopakom nalezy sie taka podwyzka bo naprawde nie ma czego im zaxdroscic. Kazdy dzien dla nich to wielka niewiadoma. A tacy jak z lubaczowskiej policji to co oni widzieli ? To mnie wkurza dlaczego protestuja policjanci z takich jednostek?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Franek
+6 # Franek 2018-11-10 20:14
Tak sie sklada kochani czytelnicy ze uczeszalo ze mna do sredniej szkoly dwoch kolegow ktorzy nie mogli przejsc z klasy do klasy bo mieli zdawanie komisyjne a tetaz pracuja w policji wiec niech nikt mi niech nie mowi ze trzeba miec studia . nie pisze tego bo mnie to boli ja tez mam dobra prace ale za tw L4 to bym wsz wyealil na zbity pysk i tych lekarzy co im to wystawili. I zwracam sie do wsz policjantow za co obywatele maja was szanowac za te lpiny z prawa . nie pasuja wam takie zarobki to po co zdawalisxie do policji chyba byliscue tego swjadomi ile wynosi wynagrodzenie. Kazdej osobie ktorej nie odpowiada wynagrodzenie sklada wypowiedzenie a nie L4 . podsumowujac zero szacunku wobec spoleczenstwa
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi