ZLUBACZOWA.PL - Informacje z Lubaczowa, powiatu lubaczowskiego

Kto może kandydować na wójta, burmistrza?


Zmieniły się zasady dotyczące startu w wyborach na stanowisko wójta, burmistrza, prezydenta miasta. PKW opublikowała aktualny poradnik dla kandydatów w wyborach samorządowych. Oto jego najważniejsze punkty.

Kandydatem na wójta, burmistrza lub prezydenta miasta może być: obywatel polski, który najpóźniej w dniu głosowania kończy 25 lat i jest wpisany do stałego rejestru wyborców w jednej z gmin na obszarze Polski. Osoba wchodząca w skład komitetu wyborczego może kandydować na wójta (burmistrza, prezydenta miasta). Kandydatem może być także pełnomocnik wyborczy i pełnomocnik finansowy. Kandydat może ubiegać się o fotel wójta, burmistrza lub prezydenta miasta tylko w jednym miejscu.

Kandydatem na wójta, burmistrza nie może być osoba:
– pozbawiona praw publicznych prawomocnym orzeczeniem sądu;
– pozbawiona praw wyborczych prawomocnym orzeczeniem Trybunału Stanu;
– ubezwłasnowolniona prawomocnym orzeczeniem sądu;
– skazana prawomocnym wyrokiem na karę pozbawienia wolności za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego lub umyślne przestępstwo skarbowe;
– wobec której wydano prawomocne orzeczenie sądu stwierdzające utratę prawa wybieralności, o którym mowa w art. 21a ust. 2a ustawy z dnia 18 października 2006 r. o ujawnianiu informacji o dokumentach organów bezpieczeństwa państwa z lat 1944-1990 oraz treści tych dokumentów.

Kandydata na wójta, burmistrza może zgłosić:
Komitet wyborczy, który zarejestrował listy kandydatów na radnych w wyborach do rady gminy w co najmniej połowie okręgów wyborczych w tej samej gminie, w której chce wystawić kandydata na wójta burmistrza lub prezydenta.
Jeżeli komitet chce zgłosić kandydata na wójta, burmistrza lub prezydenta miasta w gminie powyżej 20 000 mieszkańców, wtedy liczba zarejestrowanych przez ten komitet kandydatów na radnych w każdym z okręgów w tym mieście nie może być mniejsza, niż wynosi liczba radnych, wybieranych w danym okręgu wyborczym.

PRZECZYTAJ TAKŻE:

REKLAMA:


Komentarze   

wójt
-7 # wójt 2018-02-12 15:06
Typowe BMW (bierny-mierny- ale wierny) a wygra BMW do kwadratu - to ja, wójt wam mówię;-)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
poldi
+8 # poldi 2018-02-12 15:15
Moza jeszcze dodac brak kwalifikacji zawodowych oraz niewymagane doswiadczenie umowa na czas okreslony 5 lat z mozliwoscia przedluzenia na kolejne 5 lat
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
pietro
+11 # pietro 2018-02-12 17:50
Wójta Lubaczowa najwyższy czas zmienić!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
sława nacji
-2 # sława nacji 2018-02-12 18:45
Cytuję pietro:
Wójta Lubaczowa najwyższy czas zmienić!

Pietro z Wołynia powie wam co i jak.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
lala
+11 # lala 2018-02-12 19:56
Cytuję pietro:
Wójta Lubaczowa najwyższy czas zmienić!

Tak zgadzam sie z tym temu panu juz dziekujemy wystarczy juz tych klamstw pora odpoczac przy preznie dzialajacych klubach seniora i zobaczyc jak sie zyje za 2100 brutto nie wspominajac o wyskosci zarobkow w CISie
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Quo
-9 # Quo 2018-02-12 21:28
Cytuję lala:
Cytuję pietro:
Wójta Lubaczowa najwyższy czas zmienić!

Tak zgadzam sie z tym temu panu juz dziekujemy wystarczy juz tych klamstw pora odpoczac przy preznie dzialajacych klubach seniora i zobaczyc jak sie zyje za 2100 brutto nie wspominajac o wyskosci zarobkow w CISie

To powiedz nam który to kandydat obiecuje więcej niż 2100 nie ukrywaj go .może i my zagłosujemy?.Ni ech rozum pracuje szybciej niż paluszki po klawiaturze (jeżeli to możliwe).!!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
demos
+10 # demos 2018-02-13 14:52
Który zabiera najwięcej, nie który daje, pomyłka twoja, a podatki sa jednymi z najwyzszych w Polsce, to masz juz odpowiedz!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
mieszkaniec
+10 # mieszkaniec 2018-02-13 19:09
to niech twój rozum pracuje szybciej niż paluszki,owszem wójt daje, ale tylko tym których zatrudnia w urzędzie gminy, a tych to już dostatnio dużo nawet etat gminnego fotografa!.po co to komu?chyba wójtowi, by ładnie zrobił zdjęcia tego niby najważniejszego w gminie!a niestety to ''słonce lisich jam" jak najwięcej zabiera mieszkańcom, a nie daje!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
fun
+2 # fun 2018-02-12 20:57
Zbyszek na Burmistrza.!!!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Janek
+7 # Janek 2018-02-13 07:36
Romek na wojta!!!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Z
+11 # Z 2018-02-12 23:32
Ponoć w Narolu wytypowany już kontrkandydat dla obecnego burmistrza, ptaszki śpiewają, że istnieje duże prawdopodobieńs two zmiany na fotelu, jak w innych gminach? Można odnieść wrażenie, że w gminie Lubaczów nie ma kim zastąpić obecnego wójta, ale za to w mieście to szykuje się walka na noże o stołek, tym razem do walki staną trzy armie - obecnego, PSLu i PiSu + czarny koń. W Cieszanowie nie odpuszczą, na terenie tej gminy będzie się najwięcej działo.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
bolo
+9 # bolo 2018-02-13 05:24
to wszystko jest "ponoć" a czas pokaże
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
znawca
-2 # znawca 2018-02-13 18:28
Cytuję Z:
tym razem do walki staną trzy armie - obecnego, PSLu i PiSu + czarny koń.
No i jeszcze pierzasty wąż.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
xxl
+2 # xxl 2018-02-15 19:39
No jak to? to w gminie Lubaczów są wszyscy miernotami? Czas zmienic Kapla , jego czas juz dobiega końca
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
realista
+9 # realista 2018-02-13 07:58
A niby kto w Cieszanowie może zagrozić obecnemu burmistrzowi?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
szybki
+8 # szybki 2018-02-13 08:09
Kłamliwego, nie dotrzymującemu publicznych obietnic i mydlącego ludziom oczy Burmistrza Oleszyc czas najwyższy zmienić, bo dba tylko o siebie i swoich najbliższych a zapomina o ludziach którzy głosowali na niego,po to aby służył i pomagał ludziom swoim wyborcom a nie rzucał im kłody pod nogi i utrudniał im życie. Precz z takim Burmistrzem !!!!.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
bolek
+4 # bolek 2018-02-13 13:59
w Dzikowie to obligatoryjnie do zmiany wójt!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi