ZLUBACZOWA.PL - Informacje z Lubaczowa, powiatu lubaczowskiego

Nie kupimy alkoholu po godz. 22? Prezydent podpisał ustawę, gminy zdecydują

fot. pixabay.com
fot. pixabay.com

fot. pixabay.com

Gminy będą mogły zakazywać sprzedaży alkoholu w nocy - zakłada nowelizacja ustawy o wychowaniu w trzeźwości, którą we wtorek podpisał prezydent.

Celem podpisanej przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacji ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi oraz ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych jest wyeliminowanie wątpliwości interpretacyjnych pojawiających się na tle aktualnie obowiązujących regulacji oraz wprowadzenie przepisów umożliwiających gminom sprawniejsze realizowanie celów ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, tj. ograniczania dostępności napojów alkoholowych.

Zgodnie z nowymi przepisami rada gminy będzie mogła określać maksymalną liczbę zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych na terenie gminy (miasta) odrębnie dla poszczególnych rodzajów napojów alkoholowych, tj.: do 4,5 proc. zawartości alkoholu oraz piwa, powyżej 4,5 proc. do 18 proc. zawartości alkoholu (z wyjątkiem piwa), powyżej 18 proc. zawartości alkoholu.

Ponadto gmina będzie mogła określać maksymalną liczbę zezwoleń na sprzedaż alkoholu do spożycia w miejscu sprzedaży oraz poza miejscem sprzedaży.

Nowe przepisy dają też gminom uprawnienia do ustalania maksymalnej liczby zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych również dla poszczególnych jednostek pomocniczych gminy (np. sołectw, dzielnic lub osiedli).

Zgodnie z podpisaną ustawą rady gmin będą tez mogły wprowadzać ograniczenia w zakresie nocnej sprzedaży napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży. Ograniczenia te będą mogły dotyczyć sprzedaży prowadzonej między godziną 22.00 a 6.00 (art. 12 ust. 4 ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi).

Ustawa wejdzie w życie po upływie 30 dni od jej ogłoszenia.   

 Źródło: www.kurier.pap.pl

PRZECZYTAJ TAKŻE:

REKLAMA:


Komentarze   

wat
+5 # wat 2018-02-01 19:36
Alkoholu z przemytu w przydomowych marketow ta ustawa nie obowiazuje
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
smakosz jabola
-6 # smakosz jabola 2018-02-01 20:16
miałem cos napisac ale stwierdziłem ze to nic mądrego.. wiec zamilcze zwyczajnie...
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
Kwiat jabłoni
+1 # Kwiat jabłoni 2018-02-01 20:55
"ograniczenia w zakresie nocnej sprzedaży napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży. Ograniczenia te będą mogły dotyczyć sprzedaży prowadzonej między godziną 22.00 a 6.00" - jaki to ma sens, w całym naszym powiecie sklepy czynne po 22.00 można pewnie policzyć na palcach jednej ręki.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
smakosz jabola
+6 # smakosz jabola 2018-02-01 21:15
by nie było tak smutno z tego powodu -- polak zawsze dawał i da rady - www.youtube.com/.../
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
ZUBR
+4 # ZUBR 2018-02-01 22:05
A czy pomyslal ktos o tym ile to pieniedzy wplywa trzy razy do roku do kasy gminy za tak zwana koncesje???
Jezeli mniej punktow sprzedazy z alkoholem to mniej pieniazkow- proste.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
przeliczenie
-3 # przeliczenie 2018-02-02 11:21
mniej też alkoholików - na ośrodki uzależnień, na pomoc dla rodzin alkoholików idą mld zł... tak z budżetu państwa
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
gp
0 # gp 2018-02-03 09:31
ale tutaj wychodzi, że jednak będzie więcej koncesji - standardowa na sprzedaż do 22:00, dodatkowa na sprzedaż po 22:00 i jeszcze jedna na spożywanie np. w ogródkach przy barach - jak dla mnie to właśnie będzie więcej pieniędzy dla gmin
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
Mirek
+1 # Mirek 2018-02-01 23:02
Taki zakaz sprzedaży po 22 z pewnością przydałby się dla Cafe Club. Nie trzeba by było martwić się o samochody w każdą sobotę.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
hmmmmm
-6 # hmmmmm 2018-02-02 09:27
Muszę przyznać, że strasznie mnie bawi ten skowyt, wycie alkoholików.... . (tutaj na zlubaczowa i tak jest spokojnie, bo na innych portalach to jest już wręcz umieranie)

i tak przy okazji mam takiego sąsiada dzień w dzień nawalony i codziennie do pobliskiego marketu za wódą (że też może sobie zrobić zapasów :D

- a przy świętach to chłop zaczyna robić maratony poszukiwawcze (hmmm smutne)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
hmmmmm
0 # hmmmmm 2018-02-02 09:28
a z czego ma na tą wódę.... oczywiście z MOPSu wcześniej ileś lat był w więzieniu
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
Chomik
+2 # Chomik 2018-02-02 10:28
Nie robi zapasów bo by wszystko wypił :D
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
anonimowy alkoholik
+6 # anonimowy alkoholik 2018-02-02 12:25
Dlaczego PiS kopiuje PRL? Chce stworzyć PRL BIS?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
do AA
-5 # do AA 2018-02-02 12:52
liczy, że tacy jak Ty wyjdą z nałogu.... (więc mniejsze koszty będzie miało panstwo)
powinieneś być wdzięczny a nie negować, że po 22 już nie zachlejesz...
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
anonimowy alkoholik
0 # anonimowy alkoholik 2018-02-02 16:50
Cytuję do AA:
liczy, że tacy jak Ty wyjdą z nałogu.... (więc mniejsze koszty będzie miało panstwo)
powinieneś być wdzięczny a nie negować, że po 22 już nie zachlejesz...


ja nie! ale chcę zadbać o ciebie;-)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
Kwiat jabłoni
+3 # Kwiat jabłoni 2018-02-02 19:45
Nie że po 22 już nie zachleje, tylko już nie kupi. To różnica. Kto zechce zachlać to i tak zachleje. Ty tak poważnie myślisz, że to ograniczenie pomoże komuś wyjść z nałogu?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować