Strażacy i policjanci z Lubaczowa przygotowują się na koronawirusa

fot. PSP Lubaczówfot. PSP Lubaczów

W czwartek w komendzie powiatowej PSP w Lubaczowie dyrektor powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej Tomasz Lichacz spotkał się ze strażakami i policjantami, by omówić postępowanie w przypadku zagrożenia koronawirusem.

Spotkanie dotyczyło postępowania w sprawie zagrożenia koronawirusem. W spotkaniu podzielonym na grupy zawodowe wzięli udział funkcjonariusze i pracownicy Policji oraz Państwowej Straży Pożarnej z komend z Lubaczowa.

Dyrektor Tomasz Lichacz omówił dotychczasowe przygotowania, zasady postępowania w związku z ryzykiem zawleczenia na obszar Polski koronawirusa (SARS-CoV-2). Zwrócona została szczególna uwaga na właściwe i pragmatyczne podejście do zagadnienia zgodnie z obowiązującymi zaleceniami sanitarnymi. Omówiono kwestie związane z tematyką występujących objawów, osób najbardziej narażonych, sposobach zabezpieczania się przed koronawirusem.

DSC00930.jpgDSC00931.jpgDSC00934.jpg

16 przypadków koronawirusa w Polsce

Dotychczas potwierdzono, że w Polsce zarażonych wirusem COVID-19 jest 16 osób.

Sytuacja w województwie podkarpackim

Obecnie na terenie województwa podkarpackiego pod nadzorem lub w kwarantannie  domowej pozostaje 275 osób.  Wszystkie są zdrowe.

Na terenie województwa podkarpackiego  hospitalizacji podlega 9 osób

Od początku  wdrożenia badań w kierunku koronawirusa SARS CoV 2 w laboratorium Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej wykonano 63 testy, wszystkie są ujemne.

Dotychczas na Podkarpaciu nie stwierdzono żadnego przypadku osoby zarażonej koronawirusem SARS-CoV-2.

Przestrzegajmy zasad zapobiegawczych!

Zgodnie z komunikatem z dnia 04.03.2020 r. Głównego Inspektora Sanitarnego w sprawie potwierdzonego przypadku koronawirusa, należy pamiętać o przestrzeganiu elementarnych zasad zapobiegawczych, które mogą istotnie wpłynąć na ograniczenie ryzyka zakażenia:

  1. Często myć ręce

Należy pamiętać o częstym myciu rąk wodą z mydłem a jeśli nie ma takiej możliwości dezynfekować je płynami/żelami na bazie alkoholu (min. 60%). Wirus osłonięty jest cienką warstwą tłuszczową, którą niszczą detergenty, mydło, środki dezynfekcyjne, promienie UV. Mycie rąk z użyciem wodą z mydłem zabija wirusa, jeśli znajduje się on na rękach.

  1. Stosować zasady ochrony podczas kichania i kaszlu

Podczas kaszlu i kichania należy zakryć usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką –jak najszybciej wyrzuć chusteczkę do zamkniętego kosza i umyć ręce używając mydła i wody lub zdezynfekować je środkami na bazie alkoholu (min. 60%). Zakrycie ust i nosa podczas kaszlu i kichania zapobiega rozprzestrzenianiu się zarazków, w tym wirusów. Jeśli nie przestrzega się tej zasady można łatwo zanieczyścić przedmioty, powierzchnie lub dotykane, np. przy powitaniu, osoby.

  1. Zachować bezpieczną odległość

Należy zachować co najmniej 1-1,5 metr odległości zosobą, która kaszle, kicha i ma gorączkę. Gdy ktoś z chorobą układu oddechowego, taką jak zakażenie koronawirusem, kaszle lub kicha, wydala pod ciśnieniem małe kropelki zawierające wirusa. Jeśli jest się zbyt blisko, można wdychać wirusa.

  1. Unikać dotykania oczu, nosa i ust

Dłonie dotykają wielu powierzchni, które mogą być zanieczyszczone wirusem. Dotknięcie oczu, nosa lub ust zanieczyszczonymi rękami, może spowodować przeniesienie się wirusa z powierzchni na siebie.


AdmirorGallery 5.0.0, author/s Vasiljevski & Kekeljevic.
Secured & Audited by: Security Audit Systems