ZLUBACZOWA.PL - Informacje z Lubaczowa, powiatu lubaczowskiego

Najcenniejsze drewno sprzedane. Za nami XXI Submisja Drewna


We wtorek 18 lutego rozstrzygnięto XXI Submisję Drewna organizowaną przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Krośnie. To specjalna forma sprzedaży drewna najwyższej jakości. Najcenniejsze drewno wystawione na submisję składowane było m.in. w Oleszycach i Załużu (Nadleśnictwo Brzozów)

Na składzie submisyjnym w Oleszycach wystawiono prawie 932 m3 wyselekcjonowanego drewna najwyższej jakości, w tym: dębu –  850 m3, dębu czerwonego 60 m3, buka – 16m3 oraz 4 m3 olszy. Natomiast placu w Załużu wystawiono 220 m3 dębu, 167 m3 jaworu, 119 m3 jesionu, 89m3 buka, 32 m3 dębu czerwonego, 9m3 wiązu oraz drobne ilości klonu. W sumie na składnicach w  Oleszycach i Załużu znajduje się 1572 m3 najcenniejszego drewna.

Nabywcy mieli możliwość oglądania surowca w dniach 11-17 lutego 2020 r. Oferty złożyło 19 firm z Polski, Słowacji, Czech i Włoch. Zakupiły łącznie prawie 1572 metry sześcienne (tylko jedna kłoda nie znalazła nabywcy). Średnia cena osiągnięta w odniesieniu do wszystkich gatunków wyniosła 2106 złotych za metr sześcienny, przy czym najwyższą średnią osiągnęła dębina - 2467 zł.

Najwyższa cena jednostkowa wyniosła 16 150 zł za m3. Zaoferowano ją za kłodę rezonansowego jaworu z Nadleśnictwa Ustrzyki Dolne. Zakupiła ją firma ze Słowacji.

Najwięcej, bo prawie 40% procent drewna trafiło do firmy drzewnej na Podkarpaciu.

- Cieszy fakt, że zdecydowaną większość surowca nabyły polskie firmy, co dobrze świadczy o ich kondycji i rosnącej pozycji na rynku - mówiła Grażyna Zagrobelna, dyrektor RDLP w Krośnie. – Mamy też prawo do satysfakcji z tego powodu, że drewno sprzedane na submisji nie trafi do pieca czy na podkłady kolejowe, ale w postaci cennych wyrobów będzie służyć ludziom całe dziesięciolecia, a w instrumentach muzycznych przetrwać może nawet setki lat. Wierzę też, że nabywcy mają powody do zadowolenia, bo włożyliśmy dużo pracy, by nasza oferta była atrakcyjna. Podziękowania kieruję do leśniczych i specjalistów od wyceny drewna przygotowujących przetarg.

Dyrektor Zagrobelna, podsumowując wyniki przetargu, podkreślała, że wymiar ekonomiczny submisji jest ważny, ale niezwykle istotne znaczenie ma też promocja polskiego drewna i naszego regionu, w którym zasoby drzewne wciąż rosną. Submisje drewna w RDLP w Krośnie odbywają się nieprzerwanie od 2000 roku.

Zobaczcie ujęcia z drona placu submisyjnego w Oleszycach:

Źródło: RDLP w Krośnie, Nadleśnictwo Oleszyce

PRZECZYTAJ TAKŻE:

REKLAMA:


Dodaj komentarz

Pamiętaj o tym, że w internecie nie jesteś anonimowy.

Nie obrażaj, nie używaj przekleństw i nie pomawiaj. To Ty odpowiadasz, za to, co piszesz – portal w żadnym przypadku nie ponosi odpowiedzialności prawnej za Twoje teksty. Przypominamy, również że dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum. Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy nie powinien się tu ukazywać zgłoś nam to.

Ostatnio dodane

Najbliższe wydarzenia (odwołane)

W kinie (MDK zamknięty)

Na sygnale

Ostatnio dodane

W obiektywie

HOME | REKLAMA | PATRONAT MEDIALNY | | POLITYKA PRYWATNOŚCI | REGULAMIN FORUM| KONTAKT |                                                               

ZLUBACZOWA.PL to blog informacyjny. Właściciel nie jest związany z żadnym wydawnictwem.