"Na Ziemi Lubaczowskiej jest duży potencjał" - Spotkanie Euroregionu Karpackiego w Lubaczowie


W ubiegły piątek w starostwie w Lubaczowie odbyło się spotkanie związane z rozpoczęciem prac nad utworzeniem Transgranicznego Obszaru Funkcjonalnego „Brama Przemyska”.  To inicjatywa, która miałby pomóc w rozwoju turystyki m.in. w naszym powiecie.

W spotkaniu wziął udział Starosta Lubaczowski Zenon Swatek, goście z Ukrainy, przedstawiciele gmin z terenu powiatu, przedstawiciele kluczowych partnerów gospodarczych, społecznych i pozarządowych.

Transgraniczny Obszar Funkcjonalny „Brama Przemyska” obejmuje po stronie polskiej terytorium powiatów: lubaczowskiego, jarosławskiego, przeworskiego, przemyskiego oraz miasto na prawach powiatu- Przemyśl, a po stronie ukraińskiej rejon Mościcki, Jaworowski, Drohobycki i Samborski.

To nowatorska inicjatywa, pożądana z punktu widzenia nowego podejścia Komisji Europejskiej do rozwoju obszarów przygranicznych- przekonywał Dawid Lasek, Wiceprezes Zarządu Stowarzyszenia Euroregion Karpaty Polska.

–To kolejny Transgraniczny Obszar Funkcjonalny- po TOF „Kremenaros” i „Beskid Niski”, który będzie bardzo ważnym instrumentem i regulatorem na Pograniczu. W toku prezentacji postaram się pokazać Państwu, że na ziemi lubaczowskiej czy jaworowskiej jest duży potencjał, byśmy wspólnie podeszli do nowych wyzwań rozwojowych- tłumaczył D. Lasek, który uczestnikom przedstawił założenia, struktury i mechanizmy współpracy oraz plan działań, związany z rozpoczęciem pracy na utworzeniem TOF „Brama Przemyska”.

Podczas spotkania przedstawione zostały również mechanizmy projektowania produktu turystycznego dla obszaru powiatu w ramach Marki Karpackiej CARPATHIA.

Jak ważną rolę ma rozwój współpracy transgranicznej dla polskiej gospodarki świadczą dane statystyczne: 50 kilometrów w głąb (od wschodniej i południowej granicy) Podkarpacie odwiedza w ciągu roku kilkanaście milionów Ukraińców i Słowaków. Według GUS Ukraińcy wydają tam około 5,7 mld złotych, Słowacy 2,5 mld złotych, co przekłada się na utrzymanie dziesiątków tysięcy miejsc pracy.

DSC_0831.jpgDSC_0836.jpgDSC_0838.jpgDSC_0842.jpgDSC_0844.jpgDSC_0851.jpgDSC_0854.jpgDSC_0856.jpgDSC_0858.jpg

Źródło: powiatlubaczowski.pl


AdmirorGallery 5.0.0, author/s Vasiljevski & Kekeljevic.
Secured & Audited by: Security Audit Systems

PRZECZYTAJ TAKŻE:

REKLAMA: