Powiat lubaczowski pszczołami stoi. Pszczelarze podsumowali rok i podzielili się opłatkiem w Lubaczowie

fot. powiatlubaczowski.pl
fot. powiatlubaczowski.pl

fot. powiatlubaczowski.pl

W poniedziałek (13.01) w Starostwie Powiatowym w Lubaczowie na spotkaniu opłatkowym zebrali się członkowie Powiatowego Związku Pszczelarzy w Lubaczowie wraz z zaproszonymi gośćmi, aby wspólnie podsumować miniony rok oraz przełamać się opłatkiem i złożyć sobie życzenia.

Na spotkanie przybyło kilkudziesięciu członków związku wraz z jego zarządem, a także zaproszeni goście. Znalazł się wśród nich poseł Mieczysław Kasprzak, Katarzyna Segiet- przedstawicielka poseł Teresy Pamuły, ks. Andrzej Stopyra- dziekan lubaczowski, ks. Jerzy Sopel- kapelan lubaczowskich pszczelarzy, Paweł Głaz- wicestarosta lubaczowski, samorządowcy z gmin powiatu lubaczowskiego, nadleśniczowie z Lubaczowa, Oleszyc i Narola oraz przedstawiciele m.in. lubaczowskiego oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa czy Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.

Po krótkiej charakterystyce działalności związku w ubiegłym roku, uczczeniu minutą ciszy pszczelarzy, którzy zmarli w 2019 roku i modlitwie, którą poprowadził ks. dziekan A. Stopyra, obecni na spotkaniu przełamali się opłatkiem. Nie zabrakło życzeń od kapelana pszczelarzy ks. Jerzego Sopla i pozostałych gości. Spotkanie umilała Kapela Pszczelarska pod kierownictwem Wiesława Kiełbasy.

Powiatowy Związek Pszczelarzy w Lubaczowie liczy 170 członków, którzy łącznie posiadają około 7 tys. rodzin pszczelich. Jest to największa organizacja pszczelarska na Podkarpaciu. Jak informuje Roman Krawczyk- prezes związku, w 2019 roku lubaczowscy pszczelarze wyprodukowali 150 ton miodu. Udało się też wpisać na listę produktów tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi kolejny, trzeci już gatunek miodu, tym razem rzepakowy. Na wpis na listę oczekują następne trzy ( m.in. nawłociowy i gryczany). - czytamy na stronie powiatlubaczowski.pl

W 2019 roku związek zdobył I miejsce na Podkarpaciu jako najaktywniejsza organizacja pszczelarska i w nagrodę od marszałka województwa otrzymał sprzęt pszczelarski. Był też organizatorem m.in. wycieczki na Litwę (podczas której podpisał umowę o współpracy z wileńskim związkiem pszczelarzy) i przede wszystkim 14 Wojewódzkiej Majówki Pszczelarskiej. Od 2020 roku impreza- jako że powiat lubaczowski „pszczołami stoi”- ma zmienić nazwę na Podkarpackie Święto Pszczoły i Produktu Tradycyjnego i ma odbywać się w 1. niedzielę lipca ( a nie jak dotąd na przełomie maja i czerwca), bo jest to okres, w którym pszczelarze dysponują już wieloma gatunkami świeżo zebranego miodu.

Zdjęcia: powiatlubaczowski.pl

opl.jpgOpłatek-pszczelarzy-2020-01.jpgOpłatek-pszczelarzy-2020-07.jpgOpłatek-pszczelarzy-2020-08.jpgOpłatek-pszczelarzy-2020-09.jpgOpłatek-pszczelarzy-2020-10.jpg

Źródło: powiatlubaczowski.pl


AdmirorGallery 5.0.0, author/s Vasiljevski & Kekeljevic.
Secured & Audited by: Security Audit Systems

PRZECZYTAJ TAKŻE:

REKLAMA: