ZLUBACZOWA.PL - Informacje z Lubaczowa, powiatu lubaczowskiego

Uroczystości przy pomniku UPA w Werchracie

fot. Piotr Tyma
fot. Piotr Tyma

fot. Piotr Tyma

W niedzielę 3 listopada odbyły się uroczystości przy nielegalnym pomniku UPA na cmentarzu w Werchracie oraz na pobliskim wzgórzu Monastyr gdzie znajduje się zbiorowa mogiła poległych w walce z NKWD członków UPA. 

Dzień po Zaduszkach grupa ukraińskich i polskich działaczy w obecności kamer przystąpiła do odnowy zniszczonego w 2016 roku nielegalnego pomnika UPA na cmentarzu w Werchracie. Na filmie opublikowanym na stronie internetowej Gazety Wyborczej, widzimy jak grupa ludzi ustawia na miejscu upamiętnienia drewniany krzyż oznaczony tryzubem. Następnie grekokatolicki duchowny Jan Tarapacki - wraz z  dominikaninem o. Tomaszem Dostatnim dokonali poświęcenia krzyża przypisując mu funkcję krzyża nagrobnego. Jednak według Instytutu Pamięci Narodowej pomnik w Werchracie jest jedynie symbolicznym upamiętnieniem nie związanym z pochówkami. Został on nielegalnie wzniesiony 1993 roku na zlecenie Dymitra Bogusza. Podobna sytuacja miała miejsce na cmentarzu w Hruszowicach, gdzie przeprowadzona w 2018 roku w miejscu nielegalnego pomnika ekshumacja, wykluczyła pochówek członków UPA.

Uczestnicy wydarzenia odwiedzili też cmentarz na górze Monastyr, gdzie w zbiorowej mogile pochowano członków UPA którzy zginęli w walce z NKWD w 1945r. W 2015r. nieznani sprawcy zdewastowali tam płytę na pomniku nagrobnym. Po uprzątnięciu otoczenia pomnika, na okolicznych drzewach zawiązano tradycyjne ukraińskie haftowane pasy tzw. Ruszynki oraz  odczytano apel – wezwanie w sprawie odbudowy wszystkich zniszczonych mogił ukraińskich w Polsce sygnowany przez m.in.: Władysława Fraseniuka czy Janusza Onyszkiewicza.   

PRZECZYTAJ TAKŻE:

REKLAMA:


Komentarze   

Orion
+31 # Orion 2019-11-07 07:36
Od Kiedy propagowanie nazizmu jest w Polsce legalne?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Jan III Sobieski
+24 # Jan III Sobieski 2019-11-07 08:21
Cytuję Orion:
Od Kiedy propagowanie nazizmu jest w Polsce legalne?

DOKŁADNIE TAK, A CO NA TO WŁADZE I ORGANY ŚCIGANIA???
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
AntyUPA
+24 # AntyUPA 2019-11-07 08:28
Stryj Janusza Onyszkiewicza to "Orest"Myrosław Onyszkewycz, ukr. Мирослав Онишкевич, ps. Orest, Biłyj, Bohdan, Ołeh pułkownik UPA, dowódca VI Okręgu "Sian", działacz Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów, członek Krajowego Prowydu i referent do spraw wojskowych.
Dostał karę śmierci w 1950 za ludobójstwo na Polakach i Żydach.Wiec niech się nikt nie dziwi, że Januszek działa w tym temacie...
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
www
-14 # www 2019-11-07 15:01
A dziadek Tuska był w wermachcie!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Pol
0 # Pol 2019-11-08 10:46
A wiesz brachu kim był dziadek obecnego włodarza Powiatu. Zapewne nie, to zapytaj starszych , tutejszych mieszkańców Lubaczowa lub Oleszyc.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Zbych
+1 # Zbych 2019-11-08 18:08
Cytuję Pol:
A wiesz brachu kim był dziadek obecnego włodarza Powiatu. Zapewne nie, to zapytaj starszych , tutejszych mieszkańców Lubaczowa lub Oleszyc.

Kim był i o kim mowa..... bo sam ciekawy jestem.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
123
+4 # 123 2019-11-08 22:58
Pol, Ty chyba pochodzisz od małpy. Masz wpływ na to kim był Twój dziadek? Bo dziadek macierzysty starosty,do którego pijesz był nauczycielem po UJK, dyrektorem gimnazjum i liceum i twórcą muzeum w Lubaczowie.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
AntyUPA
+13 # AntyUPA 2019-11-07 11:39
Ciekawe czy nad grobami SS manów niemieckich czy strażników z Obozów Koncentracyjnyc h tez by się tak modlili- pieprzeni hipokryci od michnika!!!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Ama
+12 # Ama 2019-11-07 12:45
Ja się pytam gzie jest państwo a ci upowcy nie zginęli walcząc z NKWD tylko zludnoscia polska, która mordowali Piszcie prawde
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Kop
+3 # Kop 2019-11-07 14:02
Podobny do kapelana sg
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
G
+4 # G 2019-11-07 14:18
Bo to jest kapelan SG
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
cała prawda
+15 # cała prawda 2019-11-07 15:45
Polscy nacjonaliści nie chcą pogodzić się z tym, że te ziemie były ukraińskie – powiedziała podczas wizyty na zniszczonych pomnikach UPA w Werchratej Danuta Kuroń. Skrytykowała też „agresywną, antybanderowską retorykę władzy”. Podczas akcji upamiętniającej upowców ze strony aktywistów polskich i ukraińskich padło więcej osobliwych wypowiedzi.

kresy.pl/.../...

Pies was jebał pomioty
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
tutejszy
-14 # tutejszy 2019-11-07 18:48
Bo te ziemie kiedyś rzeczywiście były ukraińskie czy tam rusińskie. Nasze zaczęły być dopiero gdzieś od połowy XIV wieku.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
n
+18 # n 2019-11-07 15:50
Nasze lwy na Cmentarzu Łyczakowskim uwięzione w drewnianych skrzynkach a tutaj taki skandal.Dobra zmiana.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Jurij
+14 # Jurij 2019-11-07 16:10
Tak Ukraina nie zbuduje nigdy solidnej ojczyzny dla swoich dzieci. Nic bowiem co jest budowane na kłamstwie nie będzie solidnym. Przykro patrzeć jak z morderców robi się bohaterów. Przykro patrzeć również gdy wszystkich Ukraińców wrzuca się do jednego worka. To krzywdzące. Nie można jednak godzić się na czczenie ss-manów. Mam nadzieje, że Ukraina porzuci faszystowskie ideały.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
MarMef
+14 # MarMef 2019-11-07 17:48
Wystarczy zrównać z ziemią WSZYSTKIE "pomniki" UPA na Podkarpaciu (m. in. w Gorajcu, w/w na Monastyrze i kilkanaście innych), a w przypadku takich "uroczystości" wystarczyłoby wysłać 2-3 patrole policji i rozgonić banderowców...
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
zag
-7 # zag 2019-11-07 19:29
.... i oczekiwać jak to zrobią we Lwowie z cmentarzem orląt
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Ama
+7 # Ama 2019-11-07 19:57
A ta pani Kuron to co za persona, do nauki historii kobieto, nie wymordowali ci nikogo? Przestań plesc głupoty i poducz się jak to z UPA było i z tymi co ich tak bronisz
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
wega
+6 # wega 2019-11-07 23:21
a co na to nasza władza powiatowa, to będziemy teraz gloryfikować bandytów, bo taka jest wasza poprawność polityczna, jak szwedów do muzułmanów
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Bronek
+4 # Bronek 2019-11-08 04:24
Cytuję wega:
a co na to nasza władza powiatowa, to będziemy teraz gloryfikować bandytów, bo taka jest wasza poprawność polityczna, jak szwedów do muzułmanów

We władzach powiatowych mamy historyka i geografa. Są więc w stanie rzetelnie odtworzyć historię działań upa na naszym terenie i przekazać nam prawdę. Ale im się nie chce? Boją się? Kazano im milczeć?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
y
+5 # y 2019-11-08 06:57
Cytuję wega:
a co na to nasza władza powiatowa, to będziemy teraz gloryfikować bandytów, bo taka jest wasza poprawność polityczna, jak szwedów do muzułmanów


A co to ta władza sama się wybrała - pytam ???? Jacy wyborcy taka władza i co się dziwisz że jest jak jest. Masz odpowiedź jakim narodem mądrym są Polacy.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Czytelnik
+2 # Czytelnik 2019-11-08 12:20
www.nasze-slowo.pl/.../ ciekawe czy zbieżność nazwisk przypadkowa??
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Orion
+1 # Orion 2019-11-08 21:13
Nie ma przypadków w tych sprawach, oprowadza turystów w Gorajcu też pani o tym samym nazwisku co w artykule, ubrana w ukraińskiej wyszywance i sam słyszałem na rajdzie rowerowym w tym roku, na własne uszy, że polskie wojsko topiło ukraińskie dzieci w cebrzykach i tego typu banderowskie opowieści,
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Marek
+2 # Marek 2019-11-08 21:40
Zwróćmy też uwagę na retorykę artykułu- patriotyczna młodzież ukraińska, zbrodnie AK, bydlęta w mundurach WP, bestialsko zamordowani po stronie ukraińskiej. Z drugiej strony śmierć poniosło, zginęło, w odwecie za 5 kwietnia już 28 marca zintensyfikowan o działania, brak znamion czystki, zabito.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Joe
0 # Joe 2019-11-10 19:26
Z takiej forumowej paplaniny nic nie wyjdzie. My się niby oburzamy podnosimy krzyk. Artykuł ginie w mrokach przeszłości a neobanderowskie bydło pisze historię od nowa i coraz chciwiej patrzy na San...
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi