ZLUBACZOWA.PL - Informacje z Lubaczowa, powiatu lubaczowskiego

Gmina Lubaczów: Uczczą pamięć mieszkańców bestialsko zamordowanych przez bandy UPA

fot. lubaczow.com.pl
fot. lubaczow.com.pl

fot. lubaczow.com.pl

11 sierpnia we wsi Podlesie oraz 15 sierpnia w Dąbrowie odbędą się uroczystości związane z 75 rocznicą mordu na mieszkańcach Podlesia i Baszni Górnej oraz wsi Kornagi (obecnie Dąbrowa) przez nacjonalistów ukraińskich.

Więcej informacji na plakatach:

PRZECZYTAJ TAKŻE:

REKLAMA:


Komentarze   

Pan Wołodyjowski
+24 # Pan Wołodyjowski 2019-08-07 07:33
Dla Ukraińców z Wołynia Petro Olijnyk pseudonim „Enej”, używający też pseudonimów „Roman” i „Serhij” jest bohaterem. Dla Polaków, którym udało się zbiec przed banderowskimi nożami i siekierami był zbrodniarzem i to znanym z bezwzględności i okrucieństwa. By zagrzewać swych podwładnych do boju, to pomimo że był oficerem wysokiej rangi, własnoręcznie jak twierdzą świadkowie, odrąbywał głowy swym ofiarom. Był zwykłym… katem Wołynia, unurzanym w lackiej krwi i takim powinien być w Polsce zapamiętany. ALE NIESTETY W POLSCE FUNKCJONUJE ZESPÓŁ UKRAIŃSKI POD NAZWĄ ENEJ I MA SIE BARDZO DOBRZE , A MY POLACY SŁUCHAMY TEGO GÓWNA I KUPUJEMY ICH PŁYTY , A ONI ŚMIEJĄ SIĘ Z NAS, ŻE JESTEŚMY TACY GŁUPI!!!!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Pan Wołodyjowski
+17 # Pan Wołodyjowski 2019-08-07 07:36
Czy pamiętasz Panie Boże
Nad Wołyniem łunę krwawą
I ten krzyk z płonącej chaty
Mordowanych przez sąsiadów.
Chyba byłeś w tamtej porze
Gdzieś po innej stronie świata,
Bo byś pewnie się zasmucił i przystanął i zapłakał...

Czy słyszałeś modłę Panie,
Oczy ojca czy pamiętasz,
Gdy hańbili córkę jego
Banderowcy jak zwierzęta...
On na drzwiach ukrzyżowany
Błagał "Zmiłuj się nad nami!"
Zlitowali się oprawcy
Skłuli oczy bagnetami...

Czy widziałeś Ojcze Święty
Patrząc z góry przez firmament
Dzieci śliczne jak aniołki
Na sztachety powbijane...
Kto je teraz poprowadzi
Na spotkanie z Tobą Boże,
One przecież takie małe
Zbłądzą same w tych przestworzach...

Czy spamiętasz Panie Świata,
Męczenników tych z Wołynia,
Umierali z myślą o Tej,
która nigdy nie zaginie.
Polska o nich zapomniała,
rozpłynęła się w oddali,
Czasem drżąca ręka starca
świeczkę jeszcze tu zapali.
Porastają chwastem zgliszcza,
groby toną w bujnej trawie,
Jutro już nie będzie komu
świeczki za Nich tu postawić.
PAMIĘTAMY!!!!!!!!!!!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Ama
+16 # Ama 2019-08-07 08:26
Niestety nie znamy swojej historii i nie interesujemy się nią i nie chcemy poznać, staliśmy się narodem konsumpcyjnym . To jest przykre.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Polonia
+13 # Polonia 2019-08-07 09:43
Iwan Szpontak kat Ziemii Lubaczowskiej. Główna postać sotni Mesnyki. Polecam wpisać w google... Każdy wówczas zobaczy jak różne spojrzenia na tą postać mają historycy ...
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
cytat z artykułu
+5 # cytat z artykułu 2019-08-07 10:43
"„Zalizniaka” chłopcy bardzo lubili. Oszczędzał ludzi, chociaż nie oszczędzał siebie. Zawsze mawiał „więcej potu, mniej krwi”"
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Maria
-3 # Maria 2019-08-07 11:06
O jakim art mowa gdzie to można znaleźć? Proszę o info
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Czytelnik
+13 # Czytelnik 2019-08-07 13:38
Cytuję Maria:
O jakim art mowa gdzie to można znaleźć? Proszę o info

Wpisz w google zbrodnia w gorajcu i wśrod wielu znajdziesz artykuł Pana Piotrowskiego- ze stwierdzeniami odwet za zbrodnie AK, patriotyczna młodzież ukraińska, bydło w mundurach WP, o mistycznym przewidywaniy przyszlosci przez żeliźnijaka który juz na tydzień przed zaatakowaniem gorajca w odwecie spalił 18 posterunków milicji, ktory zabijal ale bez ludobojstwa, ostrzegawczo tak mozna rzec prewencyjnie. A Cieszanów to mu się tak przypadkiem spalił tem dobremu czlowiekowi. Dobremu ale bedacemu pod zlym wplywem niemców.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Roma
+10 # Roma 2019-08-07 11:08
To był zbrodniarz!!!!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Ipełen
+7 # Ipełen 2019-08-07 16:53
wyszło szydło z worka. W internecie nic nie ginie...uważam że stwierdzenie iż mordy na Polakach na ziemi lubaczowskiej znacznie różnią się od tych na Wołyniu to jest skur.... takim tekstom powinien się przejrzeć IPN.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Ama
+14 # Ama 2019-08-07 19:12
Nie różnią się . OUN UPA wszędzie mordowała podobnie; siekiery, widły, noże,Piły, pistolety ostatecznie. Ci którzy bronią morderców powinni przejść do Cannosy,. Polacy nie chcą zemsty chcą prawdy
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi