ZLUBACZOWA.PL - Informacje z Lubaczowa, powiatu lubaczowskiego

Fatalne skutki gradobicia w lasach oleszyckich [ZDJĘCIA]

fot. Nadleśnictwo Oleszyce
fot. Nadleśnictwo Oleszyce

fot. Nadleśnictwo Oleszyce

Niemal połowa sadzonek w szkółce leśnej Nadleśnictwa Oleszyce (RDLP w Krośnie) została zniszczona, część zaś pozostałych będzie goić rany, choć skutek kuracji jest niepewny. Leśnicy teraz podliczyli skutki potężnej burzy gradowej, która przetoczyła się w okolicy Oleszyc 16 czerwca.

Duże szkody grad wyrządził również na powierzchni ponad 800 ha lasu w leśnictwach Stare Sioło i Zabiała, głównie w drzewostanach sosnowych, bowiem lasy różnogatunkowe ucierpiały mniej.

- Las po gradobiciu wyglądał fatalnie; warstwa drobnych gałęzi i igliwia sięgała kolan, a wiele pni drzew straszyło „ogolonymi” kikutami, ale rzeczywisty rozmiar strat można szacować dopiero teraz, gdy mamy już pewność, że aparat asymilacyjny drzew się nie zregenerował – wyjaśnia nadleśniczy Stanisław Zagrobelny. – Wstępne szacunki pokazują, że z powierzchni 800 hektarów trzeba będzie uprzątnąć prawie 40 tysięcy metrów sześciennych drewna, w większości sosnowego, a  mówimy tylko o drzewach, które mają ponad 60 procent uszkodzenia aparatu asymilacyjnego.

Dzięki kamerom zamontowanym na wieży przeciwpożarowej doskonale widać odcinający się pas lasu, przez który przeciągnęła nawałnica.

Nadleśnictwo planuje, że w tym roku, po przesunięciu planowanych cięć na tereny klęskowe, pozyska ok. 20 tys. m3 drewna, co powinno zabezpieczyć przed szybkim rozmnażaniem się szkodników wtórnych, jak przypłaszczek granatek czy kornik ostrozębny i pozwoli uratować część surowca zagrożonego sinizną.

- Żal patrzeć na drzewa, które mówiąc obrazowo „topią się”, gdyż ich pompy korzeniowe wciąż tłoczą soki w górę, ale nie pracuje już zniszczony aparat asymilacyjny – to bardzo przykry widok dla nas, bo wniwecz idzie praca kilku pokoleń leśników – mówi Grażyna Zagrobelna, dyrektor RDLP w Krośnie. - Będzie potrzebna korekta planów cięć, musimy odłożyć zabiegi pielęgnacyjne w innych drzewostanach, by uprzątnąć drewno poklęskowe i nie dopuścić do jego zupełnej deprecjacji.

W tym roku leśnicy przeprowadzą jeszcze szczegółowe szacunki brakarskie, które określą dokładniej rozmiar szkód i potrzeby zabiegów hodowlanych i ochronnych w zniszczonym lesie na przyszłość.

fot. Nadleśnictwo Oleszyce
fot. Nadleśnictwo Oleszyce

fot. Nadleśnictwo Oleszyce

Źródło: lasy.gov.pl

PRZECZYTAJ TAKŻE:

REKLAMA:


Komentarze   

oko
-1 # oko 2019-08-03 22:14
nie jestem fachowcem ale mi to wygląda na kornika ostrozębnego a nie na grad bo w mojej miejscowośći też sosny tak wyglądają tylko gradu nie było a ten szkodnik tak zniszczył sosny
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi

Dodaj komentarz

Pamiętaj o tym, że w internecie nie jesteś anonimowy.

Nie obrażaj, nie używaj przekleństw i nie pomawiaj. To Ty odpowiadasz, za to, co piszesz – portal w żadnym przypadku nie ponosi odpowiedzialności prawnej za Twoje teksty. Przypominamy, również że dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum. Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy nie powinien się tu ukazywać zgłoś nam to.

Ostatnio dodane

Najbliższe wydarzenia

Na sygnale

Ostatnio dodane

W obiektywie

HOME | REKLAMA | PATRONAT MEDIALNY | | POLITYKA PRYWATNOŚCI | REGULAMIN FORUM| KONTAKT |                                                               

ZLUBACZOWA.PL to blog informacyjny. Właściciel nie jest związany z żadnym wydawnictwem.