ZLUBACZOWA.PL - Informacje z Lubaczowa, powiatu lubaczowskiego

TVP Rzeszów: Uczcili pamięć Polaków zamordowanych przez banderowców [VIDEO]


76. rocznica "krwawej niedzieli" to data, która przypomina o masowej eksterminacji polskiej ludności na Wołyniu i byłych polskich Kresach Wschodnich. Tego dnia oddziały OUN-UPA zaatakowały Polaków w ponad stu miejscowościach. Aby upamiętnić tę rocznicę, rzeszowski oddział IPN we współpracy z harcerzami i strzelami z Lubaczowa zorganizował akcję "Zapal znicz pamięci". Zobaczcie reportaż TVP Rzeszów.

PRZECZYTAJ TAKŻE:

REKLAMA:


Komentarze   

+++
+9 # +++ 2019-07-12 07:53
AMEN+++
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Polak
+15 # Polak 2019-07-12 10:31
Nam - mieszkańcom tej ziemi, ziemi lubaczowskiej, ziemi przesiąkniętej krwią naszych przodków, zapomnieć nie wolno, bo pamiętając o tragicznej przeszłości, budujmy lepszą przyszłość – dla następnych pokoleń.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Pamiętamy
+4 # Pamiętamy 2019-07-12 15:06
W huciorze uczcili rocznicę śpiewami ukraińskimi. Restaurują cmentarze, uczą śpiewać po ukraińsku, a niedługo może każą każdemu nosić kaski i boso jeździć na rowerze ? Pomalutku...
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Sound of Silence
-2 # Sound of Silence 2019-07-15 13:11
Chłopie, weź wytłumacz dokładnie o co chodzi, bo to zakrawa na pijacki bełkot żula spod sklepu:

"a niedługo może każą każdemu nosić kaski i boso jeździć na rowerze ? "

Na całym świecie myślący cyklista ma kask, ale boso jeździć na rowerze?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Ama
+11 # Ama 2019-07-12 18:52
I właśnie dlatego mamy obowiązek Pamietac i głośno wspominać. Zamiast jechać do Gorajca być na uroczystościach w Lubaczowie
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Sound of Silence
-1 # Sound of Silence 2019-07-15 13:23
Jest to smutne, a zarazem bardzo wymowne, jak widać, że ktoś zorganizował harcerzy do akcji.... a zainteresowanie społeczne tego tematu jest znikome, mało kogo to interesuje. Nie widać, by nawet władze się tym interesowały... bo zasadniczo dla powiatu lubaczowskiego to żadna okazja. My swoje uroczystości mamy na wiosnę, stąd Wołyń, to tylko jakieś tam echo czegoś co było daleko.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Orion
+6 # Orion 2019-07-12 20:57
Śmierć Wrogom Ojczyzny!!!!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Sound of Silence
+1 # Sound of Silence 2019-07-16 22:21
Cytuję Orion:
Śmierć Wrogom Ojczyzny!!!!


Czyli obecnie największym wrogiem ojczyzny jest PiS (jako władza absolutna, szczególnie na Podkarpaciu) , bo nie robi NIC z pomnikami UPA w Polsce, czyli popiera. Już to widzę jak się niemi zajmujesz, pewnie będąc jednym z nich :D Mamroczesz tylko bez sera, najpierw popatrz na siebie, kogo popierasz.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Orion
+3 # Orion 2019-07-12 21:00
W hutorze Pani opowiada, że w polskie wojsko topiło dzieci w cebrzykach a w Rudce zginęło 36 osób na rajdzie to słyszałem to pewnie banderówa!!!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
szeregowy
-7 # szeregowy 2019-07-13 08:01
Rajgród, Wąsosz, Goniądz, Jedwabne.
Obóz koncentracyjny. Bereza Kartuska (1934-39) była obozem dla więźniów politycznych powołana dekretem prezydenta Ignacego Mościckiego. Zdaniem części historyków obóz wzorowany był na sowieckich łagrach. Obóz w Berezie nie jest powodem do dumy, bo służył psychicznemu i fizycznemu niszczeniu więźniów bez poszanowania jakichkolwiek praw człowieka. Część historyków nazywa nawet Berezę "obozem koncentracyjnym ". Za najmniejsze uchybienie w regulaminie więźniowie byli dotkliwie bici i wsadzani do karceru. Według różnych szacunków przez 5 lat działalności Berezy Kartuskiej zanotowano od 4 do 20 przypadków śmierci. Norman Davies podaje w swojej książce dotyczącej historii Polski pt. "Boże igrzysko" liczbę 17 ofiar śmiertelnych. Agnieszka Knyt z ogólnej liczby 3 tysięcy więźniów uwięzionych w Berezie do końca sierpnia 1939 podaje 13 zgonów.
Pogrom w Kielcach to prawdziwy powód do wstydu. 4 lipca 1946 roku mieszkańcy Kielc napadli i wymordowali swoich żydowskich sąsiadów. Antysemitom pomagali żołnierze Wojska Polskiego i Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz funkcjonariusze Milicji Obywatelskiej. Bezpośrednią przyczyną pogromu była plotka o uwięzieniu przez Żydów w piwnicy budynku przy ul. Planty 7 ośmioletniego chłopca – Henryka Błaszczyka, w celu dokonania na nim mordu rytualnego. W wyniku pogromu zginęło 37 Żydów (35 zostało rannych). Wiele kobiet zostało okrutnie zgwałconych. Zginęło też trzech Polaków.
Masakra chłopów w 1937 roku. Polscy chłopi pod przewodnictwem Stronnictwa Ludowego zastrajkowali w sierpniu 1937 roku. Strajkujący żądali m.in. przywrócenia Konstytucji marcowej z 1921 roku, demokratycznych wyborów do parlamentu, wzmocnienia obronności kraju, rezygnacji obozu piłsudczykowski ego z władzy. Doszło do masakry. Władza wydała polecenie otwarcia ognia. Policja strzelała do tłumu zabijając 44 osoby. 5 tysięcy aresztowano, 617 uwięziono.
W 1940 roku polskie władze rozkazały uwięzić polskich oficerów.
W sierpniu 1940 powstały w tym celu w Szkocji miejsca odosobnienia. Trafiali do nich przeciwnicy polityczni generała Władysława Sikorskiego. Przez te ośrodki przewinęło się 1700 oficerów, którzy powinni w tym czasie przecież walczyć z niemieckim i rosyjskim okupantem! Wielu z nich rwało się do walki. Dla ludzi Sikorskiego oficerowie ci jako zwolennicy sanacji stanowili jednak zagrożenie i należało się ich pozbyć.
Sojusznicy Hitlera? Zajęcie Zaolzia i uczestnictwo w rozbiorze Czechosłowacji. Niewiele osób chce pamiętać o tym, że kiedyś zrobiliśmy Czechom to, co dziś Putin Ukraińcom. On zbrojnie zajął Krym, my - Zaolzie. W 1938 roku Adolf Hitler mocno naciskał na Czechosłowację chcąc wyrwać jej kawał terytorium. Polacy wykorzystali to stawiając Czechom ultimatum. Zażądaliśmy oddania nam Zaolzia. Czesi - którzy według części historyków - byli gotowi przeciwstawić się Hitlerowi, w tej sytuacji poddali się.
NIGDY WIĘCEJ !!!!!!!!!!!!!!!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Morte
+2 # Morte 2019-07-14 16:39
A czy w powiecie lubaczowskim są jeszcze pomniki na których przemycane są nazwiska zbrodniarzy z UPA?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Sound of Silence
0 # Sound of Silence 2019-07-15 23:49
Są i władza związana z PiSem nic im nie robi i ich to NIC NIE INTERESUJE - czyli POPIERA
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi