ZLUBACZOWA.PL - Informacje z Lubaczowa, powiatu lubaczowskiego

Uczcili pamięć mieszkańców Wólki Krowickiej zamordowanych przez banderowców

fot. lubaczow.com.pl
fot. lubaczow.com.pl

fot. lubaczow.com.pl

W niedzielę 28 kwietnia w Wólce Krowickiej odbyły się uroczystości patriotyczno-religijne upamiętniające 75 rocznicę spalenia wsi i mordu na mieszkańcach Wólki Krowickiej przez nacjonalistów ukraińskich. Tragedia jaka miała miejsce w nocy z 24 na 25 kwietnia 1944 r., podczas której wieś Wólka Krowicka została doświadczona ofiarą życia niewinnych ludzi szczególnie wpisały się w historię tej miejscowości.

Uroczystości rocznicowe zainaugurowała Msza Św. w miejscowym kościele filialnym pw. Matki Kościoła koncelebrowana przez ks. Jana Słotwińskiego – Proboszcza parafii w Lisich Jamach, ks. kapelana płk dr Eugeniusza Łabisza i ks. Michała Monia – Kapelana Hufca ZHP w Lubaczowie. Zgromadzeni w świątyni modlili się w intencji mieszkańców Wólki Krowickiej – ofiar II wojny światowej.

Po Eucharystii uczniowie z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Lisich Jamach przedstawili program słowno-muzyczny, który wprowadził nastrój przemyśleń, refleksji i zadumy nad pamiętnymi wydarzeniami z 1944 r.

Dalsza część uroczystości, która miała miejsce na dziedzińcu przy kościele rozpoczęła się od podniesienia flagi państwowej na maszt oraz odśpiewania hymnu państwowego. Następnie głos zabrał Wójt Gminy Lubaczów - Wiesław Kapel, który przybliżył historię pacyfikacji Wólki Krowickiej oraz podziękował wszystkim tym, którzy pielęgnują pamięć o przeszłości, przekazują historię tamtych dni kolejnym pokoleniom ocalając ją od zapomnienia. Następnie odczytane zostały listy okolicznościowe przekazane od Starosty Powiatu Lubaczowskiego - Zenona Swatka i Wiceprzewodniczącej Sejmiku Województwa Podkarpackiego – Teresy Pamuły.

Przejmującym momentem uroczystości był Apel Pamięci odczytany przez ppor. Lesława Słomę oraz salwa honorowa oddana przez Kompanię Honorową 34 Batalionu Lekkiej Piechoty w Jarosławiu z 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Końcowym akcentem obchodów 75 rocznicy spalenia wsi i mordu na mieszkańcach Wólki Krowickiej było złożenie kwiatów i zniczy przy obu tablicach pamiątkowych znajdujących się przedsionku kościoła. Wiązanki złożyli: przedstawiciele rodzin pomordowanych i sołectwa Wólka Krowicka oraz delegacje: Samorządu Gminy Lubaczów, Związku Inwalidów Wojennych Oddział w Lubaczowie, Stowarzyszenia Spadkobierców Polskich Kombatantów Rzeczpospolitej Polskiej II Wojny Światowej Okręgu Lubaczowskiego oraz Okręgu Roztoczańskiego z Horyńca-Zdroju, Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Lisich Jamach, Komendy Hufca Związku Harcerstwa Polskiego w Lubaczowie, Jednostki Strzeleckiej 2033 „Strzelec” im. gen. brygady Józefa Kustronia w Lubaczowie, 34 Batalionu Lekkiej Piechoty z 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Zdjęcia: lubaczow.com.pl

21f2b34075a4964afad0ca963bc2057d.jpg327a1f4c852aac7fae921ae25d26a2dd.jpg931d6b8fb861f3c374eddfd08aaca75c.jpg949348b19e6b6182c2433d37f0bec962.jpgb1b8699cf190d80a159c6312960c6f0f.jpgd718706989a0623c4d2f77b0cc34e201.jpg

Źródło: lubaczow.com.pl

 

PRZECZYTAJ TAKŻE:

REKLAMA:


Komentarze   

fff
+5 # fff 2019-05-03 13:50
Dobrze,że organizowane są takie wydarzenia upamiętniające mordy dokonane przez Ukraińców.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi

Dodaj komentarz

Pamiętaj o tym, że w internecie nie jesteś anonimowy.

Nie obrażaj, nie używaj przekleństw i nie pomawiaj. To Ty odpowiadasz, za to, co piszesz – portal w żadnym przypadku nie ponosi odpowiedzialności prawnej za Twoje teksty. Przypominamy, również że dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum. Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy nie powinien się tu ukazywać zgłoś nam to.

Ostatnio dodane

Najbliższe wydarzenia

Na sygnale

Ostatnio dodane

W obiektywie

HOME | REKLAMA | PATRONAT MEDIALNY | | POLITYKA PRYWATNOŚCI | REGULAMIN FORUM| KONTAKT |                                                               

ZLUBACZOWA.PL to blog informacyjny. Właściciel nie jest związany z żadnym wydawnictwem.