ZLUBACZOWA.PL - Informacje z Lubaczowa, powiatu lubaczowskiego

Rośnie zagrożenie pożarowe w podkarpackich lasach

SPALONY MŁODNIK DĘBOWY; POŻAR ZATRZYMANO NA LINI DROGI LEŚNEJ/ FOT. STANISŁAW ZAGROBELNY
SPALONY MŁODNIK DĘBOWY; POŻAR ZATRZYMANO NA LINI DROGI LEŚNEJ/ FOT. STANISŁAW ZAGROBELNY

SPALONY MŁODNIK DĘBOWY; POŻAR ZATRZYMANO NA LINI DROGI LEŚNEJ/ FOT. STANISŁAW ZAGROBELNY

Słoneczna pogoda, która utrzymuje się w ostatnich dniach spowodowała szybki wzrost zagrożenia pożarowego w lasach. Wielkość dwóch podstawowych czynników zagrożenia spadła poniżej wartości krytycznej: wilgotność ściółki poniżej 15 proc. a wilgotność powietrza poniżej 50 proc. Na północy regionu obowiązuje we wtorek, 9 kwietnia III (najwyższy) stopień zagrożenia pożarowego.

W nadleśnictwach Mielec, Głogów, Kolbuszowa, Tuszyma, Leżajsk, Oleszyce, Lubaczów, Narol, Sieniawa i Jarosław wprowadzane są dyżury i patrole przeciwpożarowe.

W tym roku na terenie lasów RDLP w Krośnie wybuchło już sześć pożarów, z czego cztery w pierwszych dniach kwietnia. Łącznie objęły obszar ponad 3 ha.

Największy pożar wybuchł 3 kwietnia w Nadleśnictwie Oleszyce, gdzie spłonęło 0,70 ha młodnika dębowego. - W akcji gaśniczej wzięły udział dwa zastępy straży pożarnej z Lubaczowa oraz ochotnicze straże z Oleszyc, Starych Oleszyc i Starego Dzikowa, z ogniem walczyło również ponad 20 pracowników naszego nadleśnictwa – mówi Stanisław Zagrobelny, nadleśniczy z Oleszyc. – Na ubogich siedliskach pokrywa gleby jest mocno wysuszona, ale udało się ograniczyć zasięg ognia, który nie przedarł się do sąsiadujących młodników iglastych. Przyczyny pożaru wciąż są nieznane.

Niestety, wśród najczęstszych przyczyn pożarów lasów wymienia się podpalenie. W tym roku aż 38 proc. pożarów zostało spowodowanych przez podpalaczy. Natomiast w przypadku 40 proc. z nich nie ustalono przyczyny, a 6 proc. było wynikiem wypalania traw.

W lasach administrowanych przez LP od początku roku wybuchło ponad 255 pożarów. Według danych Wydziału Ochrony Lasu DGLP, w kwietniu zanotowano 114, a w marcu 117 pożarów. Łącznie spłonęło ponad 104 ha lasów.

Pożary w lasach powodują zawsze powstanie ogromnych strat finansowych i trudnych do naprawienia strat ekologicznych. Leśnicy apelują do osób odwiedzających lasy o zachowanie szczególnej ostrożności. Obowiązuje kategoryczny zakaz używania ognia otwartego. W wypadku zauważenia pożaru należy natychmiast powiadomić Straż Pożarną i miejscowe nadleśnictwo.

Źródło: RDLP w Krośnie

PRZECZYTAJ TAKŻE:

REKLAMA:


Dodaj komentarz

Pamiętaj o tym, że w internecie nie jesteś anonimowy.

Nie obrażaj, nie używaj przekleństw i nie pomawiaj. To Ty odpowiadasz, za to, co piszesz – portal w żadnym przypadku nie ponosi odpowiedzialności prawnej za Twoje teksty. Przypominamy, również że dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum. Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy nie powinien się tu ukazywać zgłoś nam to.

Ostatnio dodane

Najbliższe wydarzenia

Na sygnale

Ostatnio dodane

W obiektywie

HOME | REKLAMA | PATRONAT MEDIALNY | | POLITYKA PRYWATNOŚCI | REGULAMIN FORUM| KONTAKT |                                                               

ZLUBACZOWA.PL to blog informacyjny. Właściciel nie jest związany z żadnym wydawnictwem.