ZLUBACZOWA.PL - Informacje z Lubaczowa, powiatu lubaczowskiego

Coraz bliżej powstania „Trasy Geoturystycznej Roztocza Wschodniego”

fot. powiatlubaczowski.pl
fot. powiatlubaczowski.pl

fot. powiatlubaczowski.pl

Dyskusjom nad utworzeniem szlaku geoturystycznego, łączącego roztoczańskie tereny powiatu lubaczowskiego i tomaszowskiego, było poświęcone spotkanie konsultacyjno-informacyjne, na które 27. marca do Radruża zaprosił Starosta Lubaczowski oraz Stowarzyszenie Geoturystyczne „Roztocze Wschodnie” z Lubaczowa. - infomuje Starostwo Powiatowe w Lubaczowie

Organizatorzy zebrali włodarzy oraz przedstawicieli instytucji z terenu powiatu lubaczowskiego oraz sąsiedniego powiatu tomaszowskiego w woj. lubelskim, którzy w różny sposób promują Rotocze. Jego celem było nawiązanie między nimi współpracy, która mogłaby przyczynić się do stworzenia trasy turystycznej po Roztoczu, opartej na jego potencjale i zasobach geologicznych. Według wstępnych ustaleń geoszlak miałby rozpoczynać się punktem widokowym w Hucie Różanieckiej, a następnie prowadzić turystę m.in. przez rezerwat Bukowy Las, Łówczę, Brusno, Nowiny Horynieckie, Wielki Dział, Źródła Tanwi, Krągły Goraj do Siedlisk w powiecie tomaszowskim, gdzie wyznaczony byłby jego koniec. Po stronie lubaczowskiej szlak liczyłby ok. 100 km. - informuje Powiatowe Centrum Kultury w Lubaczowie

Zanim uczestnicy rozpoczęli dyskusję o nowej atrakcji turystycznej, zwiedzili perłę wśród zabytków powiatu lubaczowskiego- wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO Zespół Cerkiewny w Radrużu.

Jednym z głównych inicjatorów wyznaczenia geoszlaku jest Stowarzyszenie Geoturystyczne „Roztocze Wschodnie” z Lubaczowa, które powstało w styczniu br. Inspiracją do jego działania stało się opracowanie stanowisk geologicznych na Roztoczu, które w 2011 r. wykonali najwybitniejsi naukowcy z dziedziny geologii w Polsce. W wyniku przeprowadzonych badań okazało się, że na terenie Ziemi Lubaczowskiej istnieje ponad siedemdziesiąt obiektów geologicznych ( m.in. geostanowiska,skałki ostańcowe,źródliska czy jaskinie), a najbardziej wyjątkowym miejscem jest klif morza mioceńskiego w Hucie Różanieckiej. Teraz można je z powodzeniem wykorzystać jako atrakcję turystyczną naszego terenu i całego Roztocza Wschodniego, stąd chęć utworzenia nowego produktu turystycznego pod nazwą „Trasa Geoturystyczna Roztocza Wschodniego”.

Szlak może zostać wyznaczony po podpisaniu umów partnerskich między samorządami i organizacjami. Następnie byłby dokładnie oznakowany, a najciekawsze miejsca zostałyby wzbogacone o małą infrastrukturę turystyczną- podesty i wiaty. Członkowie lubaczowskiego stowarzyszenia planują także podjęcie starań o utworzenie Geoparku UNESCO na Roztoczu.

Inicjatywnie przychylni są włodarze obu powiatów, którzy zauważyli, że ideą warto zainteresować także marszałków obu województw-podkarpackiego i lubelskiego, by nadać jej odpowiednią, ponadregionalną rangę. Kolejne spotkanie, tym razem związane m.in. z prezentacją przebiegu geoszlaku po stronie powiatu tomaszowskiego, jest zaplanowane na 16. kwietnia w Suścu.

Zdjęcia: powiatlubaczowski.pl

Geopark-2019-_10.jpgGeopark-2019-_25.jpgGeopark-2019-_28.jpgGeopark-2019-_36.jpgGeopark-2019-_37.jpgGeopark-2019-_38.jpg

Źródło: powiatlubaczowski.pl

 

PRZECZYTAJ TAKŻE:

REKLAMA:


Komentarze   

Kostek
-2 # Kostek 2019-04-02 11:38
Kto chce z naszych samorządów dać na tą bzdurę?! Kolejny chory pomysł kogoś, kto chce wyciągnąć pieniądze z samorządów. Jakieś s-towarzysze-ni e ledwie powstało, a już ma pomysł jak wydać pieniądze - nie swoje! Może s-towarzysze-ni e pozyska jakieś środki z funduszy zewnętrznych, niech spróbuje pozyskać środki samo!!!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi

Dodaj komentarz

Pamiętaj o tym, że w internecie nie jesteś anonimowy.

Nie obrażaj, nie używaj przekleństw i nie pomawiaj. To Ty odpowiadasz, za to, co piszesz – portal w żadnym przypadku nie ponosi odpowiedzialności prawnej za Twoje teksty. Przypominamy, również że dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum. Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy nie powinien się tu ukazywać zgłoś nam to.

Ostatnio dodane

Najbliższe wydarzenia

Na sygnale

Ostatnio dodane

W obiektywie

HOME | REKLAMA | PATRONAT MEDIALNY | | POLITYKA PRYWATNOŚCI | REGULAMIN FORUM| KONTAKT |                                                               

ZLUBACZOWA.PL to blog informacyjny. Właściciel nie jest związany z żadnym wydawnictwem.