ZLUBACZOWA.PL - Informacje z Lubaczowa, powiatu lubaczowskiego

Betlejemskie Światło Pokoju trafiło na Ukrainę

fot. powiatlubaczowski.pl
fot. powiatlubaczowski.pl

fot. powiatlubaczowski.pl

Przekazywanie Betlejemskiego Światełka Pokoju sąsiadom z Ukrainy to już wieloletnia tradycja, której są wierni lubaczowscy i jarosławscy samorządowcy, jak i harcerze. W tym roku światło trafiło na Ukrainę 4. stycznia.

W uroczystości na przejściu granicznym Korczowa- Krakowiec wzięli udział m.in. przedstawiciele województwa podkarpackiego z wiceprzewodnicząca województwa Teresą Pamułą, wicemarszałkiem Piotrem Pilchem i wicewojewodą Lucyną Podhalicz na czele, starosta lubaczowski Zenon Swatek wraz z delegacją,  przedstawiciele powiatu jarosławskiego oraz przygranicznych samorządów z Ukrainy, duchowni obu obrządków,polscy i ukraińscy harcerze oraz reprezentanci służb mundurowych.

Po wspólnej modlitwie i przemówieniach, lubaczowscy i jarosławscy harcerze przekazali światełko skautom i włodarzom z Ukrainy. Delegacje z Polski i Ukrainy obdarowały się także upominkami, m.in. albumami promującymi ziemię lubaczowską czy ręcznie wykonanymi ozdobami świątecznymi.  Spotkanie przebiegło w akompaniamencie wykonywanych przez harcerzy i zespół śpiewaczy,  polskich i ukraińskich kolęd oraz pastorałek.

Sąsiedzi z Ukrainy świętowanie Wigilii rozpoczynają 6 stycznia. Dzień później obchodzą  Boże Narodzenie, które wraz z kolejnym dniem jest czasem odwiedzin krewnych i znajomych. Każdy dzień rozpoczyna się wizytą w cerkwi, w której nie znajdziemy jednak żłóbka z figurą maleńkiego Jezusa. Wierni wchodząc do cerkwi całują natomiast ikonę Bożego Narodzenia. Tak jak i w Polsce, święta na Ukrainie okraszone są kolędami, które wykonują także odwiedzające domy grupy kolędnicze.

przekazanie_swiatelka_na_ukraine_2019_02.jpgprzekazanie_swiatelka_na_ukraine_2019_03.jpgprzekazanie_swiatelka_na_ukraine_2019_11.jpgprzekazanie_swiatelka_na_ukraine_2019_14.jpgprzekazanie_swiatelka_na_ukraine_2019_16.jpgprzekazanie_swiatelka_na_ukraine_2019_20.jpgprzekazanie_swiatelka_na_ukraine_2019_25.jpgprzekazanie_swiatelka_na_ukraine_2019_26.jpgprzekazanie_swiatelka_na_ukraine_2019_35.jpgprzekazanie_swiatelka_na_ukraine_2019_40.jpgprzekazanie_swiatelka_na_ukraine_2019_47.jpgprzekazanie_swiatelka_na_ukraine_2019_49.jpg

Źródło/zdjęcia: powiatlubaczowski.pl

PRZECZYTAJ TAKŻE:

REKLAMA:


Komentarze   

astor
+11 # astor 2019-01-07 23:05
A strona Ukraińska obdarowała ich pewnie albumami z wizerunkiem stepana bandery. Akurat tam rok 2019 jest rokiem tego wielkiego przyjaciela Polaków. Ręce opadają ...
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Starosta
-10 # Starosta 2019-01-08 00:26
Cytuję astor:
A strona Ukraińska obdarowała ich pewnie albumami z wizerunkiem stepana bandery. Akurat tam rok 2019 jest rokiem tego wielkiego przyjaciela Polaków. Ręce opadają ...

Co ty za przeproszeniem p**rdolisz?! Z tego co wiem to gości powitano bardzo serdecznie, harcerza dostali upominki, Płast śpiewał ukraińskie kolędy itp. Jak się nie orientujesz to się nie udzielaj :/
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
te Mykoła
+13 # te Mykoła 2019-01-08 05:30
Zmień nick ciulu, to raz, a światełko pokoju można przekazywać ludziom nastawionym pokojowo a nie budującym pomniki bandytom
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
dokładnie
+8 # dokładnie 2019-01-08 07:56
Cytuję te Mykoła:
Zmień nick ciulu, to raz, a światełko pokoju można przekazywać ludziom nastawionym pokojowo a nie budującym pomniki bandytom

DOKŁADNIE TAK!!!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
zmieniony nick
-4 # zmieniony nick 2019-01-08 17:54
Cytuję Starosta:
[quote name="astCytuję Starosta:
[quote name="astor"]A strona Ukraińska obdarowała ich pewnie albumami z wizerunkiem stepana bandery. Akurat tam rok 2019 jest rokiem tego wielkiego przyjaciela Polaków. Ręce opadają ...

Co ty za przeproszeniem p**rdolisz?! Z tego co wiem to gości powitano bardzo serdecznie, harcerza dostali upominki, Płast śpiewał ukraińskie kolędy itp. Jak się nie orientujesz to się nie udzielaj :/

Dla sprostowania: po pierwsze nie jestem sympatykiem Ukraińców, po drugie uważam, że w dzisiejszych czasach za wieku narodom sąsiadom przypina się łatki. Oczywiście o krwawej niedzieli nie można zapomnieć i powiedzieć, że nic się nie stało - należy przebaczyć i dojść do kompromisu, tylko tak można budować normalne relacje. To że strona ukraińska uznaje zbrodniarzy za bohaterów to już inna sprawa. I jeszcze odniosę się do sprawy propozycji nieprzekazywani a światełka na Ukraine. Może właśnie przez symbol cczciciele zbrodniarzy coś zrozumią, spróbują naprawić swój błąd? W końcu to Betlejemskie Światło POKOJU. Pozdrawiam
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Wołyń 1943
+12 # Wołyń 1943 2019-01-08 08:00
Bratanie się z neobanderowcami ??? mieliśmy wstać z kolan wstyd!!!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
NSZ
+6 # NSZ 2019-01-08 08:11
Dekalog ukraińskiego nazisty od bandery:
Ja – Duch odwiecznego żywiołu, który uchronił Ciebie od potopu tatarskiego i postawił między dwoma światami, abyś tworzył nowe życie:
1. Zdobędziesz państwo ukraińskie albo zginiesz walcząc o nie.
2. Nie pozwolisz nikomu plamić sławy ani czci Twego Narodu.
3. Pamiętaj o wielkich dniach naszej walki wyzwoleńczej.
4. Bądź dumny z tego, że jesteś spadkobiercą walki o chwałę Trójzęba Włodzimierzowego.
5. Pomścij śmierć Wielkich Rycerzy.
6. O sprawie nie rozmawiaj z kim można, ale z tym, kim trzeba.
7. Nie zawahasz się spełnić największej zbrodni, kiedy tego wymaga dobro sprawy.
8. Nienawiścią oraz podstępem będziesz przyjmował wrogów Twego Narodu.
9. Ani prośby, ani groźby, tortury, ani śmierć nie zmuszą Cię do wyjawienia tajemnic.
10. Będziesz dążył do rozszerzenia siły, sławy, bogactwa i obszaru państwa ukraińskiego nawet drogą ujarzmienia cudzoziemców.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
iwan
-9 # iwan 2019-01-08 13:42
tu sa ukraińcy w lubaczewie
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Ppp
+4 # Ppp 2019-01-09 12:05
Po pierwsze to w Lubaczowie, więc naucz się mówić a po drugie to owszem, są ale na zakupach. Więc takie zdania sobie głoś ale w donbasie
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Matrix
+5 # Matrix 2019-01-08 22:28
8. Nienawiścią oraz podstępem będziesz przyjmował wrogów Twego Narodu.
ten punkt jest od dawna realizowany przez upaińców a nasi "politycy" myślą, że oni są ich przyjaciółmi he he
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Ppp
+8 # Ppp 2019-01-09 10:31
Nie rozumiem tego wszechobecnego uwielbienia dla Ukrainy. Nasz Rząd robi ogromny błąd, traktując ich delikatnie jak jajko. Dlaczego nie mamy problemu z innymi sąsiadami ,np z Czechami, Słowakami,nawet Białorusią,tylk o z nimi wiecznie jest problem? Ja bym się całkowicie odciął ,po tym jak ogłosili 2019 rokiem bandery,który notabene robił za panienkę w więzieniu. W ramach rewanżu (co jest tylko hipotetyczne) rok 2019 ogłosił bym rokiem Bohdana Staszynskiego,t ego który załatwił banderę. A co? Wolno nam. I nie mówcie że to historia że to że tamto. Ich potomkowie mają się dobrze i jeszcze udają baranków niewinnych.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
ivancio
-2 # ivancio 2019-01-09 16:26
Cytuję Ppp:
Nie rozumiem tego wszechobecnego uwielbienia dla Ukrainy. Nasz Rząd robi ogromny błąd, traktując ich delikatnie jak jajko. Dlaczego nie mamy problemu z innymi sąsiadami ,np z Czechami, Słowakami,nawet Białorusią,tylko z nimi wiecznie jest problem? Ja bym się całkowicie odciął ,po tym jak ogłosili 2019 rokiem bandery,który notabene robił za panienkę w więzieniu. W ramach rewanżu (co jest tylko hipotetyczne) rok 2019 ogłosił bym rokiem Bohdana Staszynskiego,tego który załatwił banderę. A co? Wolno nam. I nie mówcie że to historia że to że tamto. Ich potomkowie mają się dobrze i jeszcze udają baranków niewinnych.


Masz rację! Jeszcze chwila i Putin ja zagarnie a my bedziemy mieli super sasiada z dobrą wódką, paliwem.... sama radość o tym na tym forum marzą a może jeszcze ordery dadzą;-)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
jesteś typowym
0 # jesteś typowym 2019-01-09 17:05
Cytuję ivancio:
Cytuję Ppp:
Nie rozumiem tego wszechobecnego uwielbienia dla Ukrainy. Nasz Rząd robi ogromny błąd, traktując ich delikatnie jak jajko. Dlaczego nie mamy problemu z innymi sąsiadami ,np z Czechami, Słowakami,nawet Białorusią,tylko z nimi wiecznie jest problem? Ja bym się całkowicie odciął ,po tym jak ogłosili 2019 rokiem bandery,który notabene robił za panienkę w więzieniu. W ramach rewanżu (co jest tylko hipotetyczne) rok 2019 ogłosił bym rokiem Bohdana Staszynskiego,tego który załatwił banderę. A co? Wolno nam. I nie mówcie że to historia że to że tamto. Ich potomkowie mają się dobrze i jeszcze udają baranków niewinnych.


Masz rację! Jeszcze chwila i Putin ja zagarnie a my bedziemy mieli super sasiada z dobrą wódką, paliwem.... sama radość o tym na tym forum marzą a może jeszcze ordery dadzą;-)


DEBILEM
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
ivancio
-6 # ivancio 2019-01-09 17:37
Cichodajka?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Eva
+7 # Eva 2019-01-09 11:38
Drodzy lubaczowianie przecież w tej delegacji Polskiej też są osoby pochodzenia ukraińskiego.Wi ęc krótko Ukrainiec witaj się z Ukraińcem.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Ppp
-2 # Ppp 2019-01-09 11:54
Niektórzy na szczęście nie mają takiego problemu
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
ks,