ZLUBACZOWA.PL - Informacje z Lubaczowa, powiatu lubaczowskiego

Ukraina: 2019 rokiem Bandery i OUN w obwodzie lwowskim


Lwowska Rada Obwodowa postanowiła, że rok 2019 będzie rokiem Stepana Bandery i Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów. Nasi sąsiedzi w ten sposób chcą uczcić 110 rocznicę urodzin Bandery i 90 rocznicę pierwszego zjazdu OUN.

Bandera był przywódcą jednej z frakcji Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów, której zbrojne ramię, UPA, jest odpowiedzialne za prowadzone od wiosny 1943 roku czystki etniczne na ludności polskiej na Wołyniu i w Galicji Wschodniej. Tylko w latach 1944-1947 na terenie powiatu lubaczowskiego z rąk OUN-UPA zginęło ponad 3500 osób, z czego dokładne okoliczności śmierci ustalono w przypadku 1621 ofiar.

Jako działacz, a potem przywódca ukraińskiego ruchu nacjonalistycznego w międzywojennej Polsce Bandera był organizatorem akcji terrorystycznych przeciwko państwu polskiemu i ZSRR, m.in. zamachów w 1933 roku na konsulat radziecki we Lwowie oraz w 1934 roku na ministra spraw wewnętrznych II RP Bronisława Pierackiego.

Za zamach na Pierackiego Bandera został skazany na karę śmierci, zamienioną następnie na dożywocie; zwolniono go po upadku II Rzeczypospolitej. 30 czerwca 1941 roku Bandera ogłosił we Lwowie powstanie niepodległego państwa ukraińskiego, za co w lipcu 1941 r. został aresztowany przez Niemców i osadzony w obozie w Sachsenhausen. Przebywał tam do września 1944 r. Po II wojnie światowej Bandera zamieszkał w Monachium pod przybranym nazwiskiem Stefan Popiel. W październiku 1959 roku został zamordowany przez agenta KGB Bohdana Staszyńskiego.

W 2010 roku Stepan Bandera otrzymał pośmiertnie tytuł Bohatera Ukrainy. Nadał mu go specjalnym dekretem ustępujący wówczas prezydent Wiktor Juszczenko. Dekret ostatecznie został uchylony przez sąd. Przyznanie Banderze tytułu Bohatera Ukrainy wywołało sprzeciw w Rosji oraz w Polsce. – informuje RMF FM

W 1944-1947 na terenie powiatu lubaczowskiego z rąk OUN-UPA zginęło ponad 3500 osób, z czego dokładne okoliczności śmierci ustalono w przypadku 1621 ofiar. Pod tym linkiem znajduje się lista Polaków zamordowanych w byłym województwie lwowskim (w większości przez UPA). Natomiast poniżej znajduje się mapka działalności Ukraińskiej Powstańczej Armii:

Wójtowie i burmistrzowie  z powiatu lubaczowskiego wspólnie z mieszkańcami już od wielu lat oddają hołd naszym rodakom zamordowanym przez banderowców. Poniżej  tylko kilka z wielu informacji opublikowanych na naszym portalu, związanych z wspomnianymi uroczystościami:

http://zlubaczowa.pl/index.php/news/wydarzenia/4356-w-lubaczowie-odslonieto-tablice-poswiecona-ofiarom-upa-fotorelacja

http://zlubaczowa.pl/index.php/news/inne1/4221-zgineli-w-obronie-swych-domostw-74-rocznica-walk-z-bandami-upa-w-lipsku

http://zlubaczowa.pl/index.php/news/wydarzenia/4107-uczcili-pamiec-mieszkancow-wolki-krowickiej-zamordowanych-przez-banderowcow

http://zlubaczowa.pl/index.php/news/wydarzenia/3600-polacy-walczacy-pod-narolem-z-banderowcami-upamietnieni-na-grobie-nieznanego-zolnierza-w-warszawie

http://zlubaczowa.pl/index.php/news/wydarzenia/3387-uczcili-pamiec-mieszkancow-nowin-horynieckich-pomordowanych-przez-upa-zdjecia-historia

Źródło: rmf.fm, zlubaczowa.pl

 

PRZECZYTAJ TAKŻE:

REKLAMA:


Komentarze   

Tomasz lis
+26 # Tomasz lis 2018-12-12 22:08
Brawo k...a brawo.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
kik
+44 # kik 2018-12-12 22:34
A spróbujcie jeszcze raz zaprosić przedstawicieli banderowców z Jaworowa na jakieś uroczystości do Lubaczowa, dzięki za takie partnerstwo. Krew mnie zalewa, wy myślicie, że ludzie zapomnieli o zbrodniach tych zwyrodnialców. Moja rodzina wycierpiała się przez tych bandytów na tyle, że przekazuje te straszne wspomnienia z pokolenia na pokolenie, nigdy nie zapomnimy wymordowanych przez tych bydlaków członków naszej rodziny. A nacjonalizm na Ukrainie, zwłaszcza w obwodzie lwowskim kwitnie na całego, czego sam byłem świadkiem.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Tutejszy
-16 # Tutejszy 2018-12-13 17:22
Nie można zapomnieć, wiadomo, ale można a nawet trzeba wybaczyć i budować jakieś rozsądne relacje z pożytkiem dla obu krajów. Zgoda buduje, niezgoda rujnuje. Niemcy wyrządzili nam więcej krzywd i wybaczyliśmy, Rosjanie też więcej i jakoś nie ma tyle nienawiści wobec nich. Dlaczego z Ukrainą jest inaczej? Może to tak tylko na południowym wschodzie Polski, gdzie indziej bardziej po ludzku.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
SOPEL
-10 # SOPEL 2018-12-13 19:45
Cytuję Tutejszy:
Nie można zapomnieć, wiadomo, ale można a nawet trzeba wybaczyć i budować jakieś rozsądne relacje z pożytkiem dla obu krajów. Zgoda buduje, niezgoda rujnuje. Niemcy wyrządzili nam więcej krzywd i wybaczyliśmy, Rosjanie też więcej i jakoś nie ma tyle nienawiści wobec nich. Dlaczego z Ukrainą jest inaczej? Może to tak tylko na południowym wschodzie Polski, gdzie indziej bardziej po ludzku.


Ja tu widzę rekę moskali, cóż kolesie swiadomie lub nie idą rekę w rękę z Putinem
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Zawada
+12 # Zawada 2018-12-13 21:29
A czy Niemcy czczą hitlerowskich ludobójców stawiając im pomniki? Nie! Poza tym przyznali się do popełnionych zbrodni a bandersyny idą w zaparte. Mam w dupie taką przyjaźń. Kto nie uczy się historii i nie wyciąga z tej nauki żadnych wniosków jest skazany na jej powtarzanie.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
kuleb
+29 # kuleb 2018-12-12 23:01
winszuje uległości ukraińcom w tej sprawie naszym władzom, począwszy od góry, a skończywszy na gminach. Brawo ???
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Luki patriota
+31 # Luki patriota 2018-12-13 00:16
Niech Putin dojedzie tych zbrodniarskich Banderowców, nie ma co ich żałować!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
bandera cwel
+37 # bandera cwel 2018-12-13 05:38
Wziął raz UPAiniec do ręki siekierę, i poszedł Polaków mordować w niedziele... mordował kobiety, starców oraz dzieci, i krzyczał ze są to tylko polskie śmieci... a gdy noc minęła i poranek wstał, to wszędzie leżało pełno polskich ciał... a wiec Ukraińcom nie wierz do cholery, bo to pogrobowcy Stepana Bandery.....
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
bandera cwel
+23 # bandera cwel 2018-12-13 05:39
Oświadczenie ONZ: 7 kwietnia 2014 roku ósmy Sekretarz Generalny ONZ Ban Ki-moon wygłosił oszałamiające oświadczenie, którego emisja została zakazana w ukraińskich mediach i w Internecie.

Do porządku obrad na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ została wniesiona kwestia konfliktu między dwoma państwami. W rezultacie uzgodniono następujący wniosek: Ukraina od dnia 25 grudnia 1991 roku do dzisiaj nie zarejestrowała jeszcze swoich granic. W ONZ nie zostały przedstawione i zarejestrowane granice Ukrainy jako suwerennego państwa!

Z tego powodu możemy uważać, że żadnych naruszeń prawa przez Rosję wobec Ukrainy nie było i być nie może. Zgodnie z umową zw Wspólnotą Niepodległych Państw terytorium Ukrainy jest okręgiem administracyjny m Związku Socjalistycznyc h Republik Radzieckich. Tak więc nie można nikogo obwiniać o separatyzm i przymusową zmianę integralności granic Ukrainy. W ramach prawa międzynarodoweg o kraj ten po prostu nie ma oficjalnie zatwierdzonej granicy.
(.../oswiadczenie-onz-panstwa-u kraina-nie-ma-i-nigdy-nie-bylo).

www.youtube.com/.../
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Tatar
+18 # Tatar 2018-12-13 07:07
Naprawde idealny artykul na tej stronie zeby Nas Polakow cokolwiek to interesowalo jaki to bedzie rok na Ukrainie. Chyba ze cos znowu ukraincy planuja w 2019? Ponoc niedawno ukraincy krzyczeli " jeszcze Polska nie zginela ale zginąc musi..." A nasze wladze za to daja ukraincom wieksze przywileje niz Polakom!!!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
n
-4 # n 2018-12-13 08:13
Nasza polityka miłości przynosi owoce.Więcej kasy dla Ukrainy,więcej przywilejów dla pracowników z Ukrainy,ale czego można się spodziewać po rządzie powolnej zmiany.W 2015 wyborcy głosowali na PIS,tymczasem mamy rząd Unii Wolności i Platformy Obywatelskiej.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
PAMIĘTAMY
+17 # PAMIĘTAMY 2018-12-13 08:20
Czy pamiętasz Panie Boże
Nad Wołyniem łunę krwawą
I ten krzyk z płonącej chaty
Mordowanych przez sąsiadów.
Chyba byłeś w tamtej porze
Gdzieś po innej stronie świata,
Bo byś pewnie się zasmucił i przystanął i zapłakał...

Czy słyszałeś modłę Panie,
Oczy ojca czy pamiętasz,
Gdy hańbili córkę jego
Banderowcy jak zwierzęta...
On na drzwiach ukrzyżowany
Błagał "Zmiłuj się nad nami!"
Zlitowali się oprawcy
Skłuli oczy bagnetami...

Czy widziałeś Ojcze Święty
Patrząc z góry przez firmament
Dzieci śliczne jak aniołki
Na sztachety powbijane...
Kto je teraz poprowadzi
Na spotkanie z Tobą Boże,
One przecież takie małe
Zbłądzą same w tych przestworzach...

Czy spamiętasz Panie Świata,
Męczenników tych z Wołynia,
Umierali z myślą o Tej,
która nigdy nie zaginie.
Polska o nich zapomniała,
rozpłynęła się w oddali,
Czasem drżąca ręka starca
świeczkę jeszcze tu zapali.
Porastają chwastem zgliszcza,
groby toną w bujnej trawie,
Jutro już nie będzie komu
świeczki za Nich tu postawić.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
A. Duduś
+13 # A. Duduś 2018-12-13 08:34
Już niedługo Niemcy uchwalają ustawę która umożliwi ukraińcom legalna prace DE. Trochę się oczyści u Nas. Ale powinniśmy jako państwo ograniczyć do maximum ich prawa w PL, nie mamy żadnej korzyści z nich. Ok, pracują tu i tam, ale to raczej na niekorzyść dla nas. Zaniżają stawki za prace dla Polaków. Ten ich "banderyzm" to kretyństwo, ale oni mają to w genach. To jak choroba narodowa. To kraj dziki,bez granic, kto był ten wie... Powinniśmy ich traktować jak złego sąsiada za płotu. Zero ulg i pobłażania.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Janek
-26 # Janek 2018-12-13 09:37
Pozdrawiam ziomków tak empatycznie nastawionych do naszych sąsiadów! Dlatego zwracam się do redakcji, żeby wysiliła się na znalezienie takich źródeł, które wytłumaczą lubaczowianom, dlaczego Ukraińcy ustanawiają taki rok. Mnie to oburza, co zrobili. Ale może warto zrozumieć, co nimi kieruje.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
A. Duduś
+8 # A. Duduś 2018-12-13 12:43
Cytuję Janek:
Pozdrawiam ziomków tak empatycznie nastawionych do naszych sąsiadów! Dlatego zwracam się do redakcji, żeby wysiliła się na znalezienie takich źródeł, które wytłumaczą lubaczowianom, dlaczego Ukraińcy ustanawiają taki rok. Mnie to oburza, co zrobili. Ale może warto zrozumieć, co nimi kieruje.


Tu nie ma mowy na jakakolwiek empatię, człowieku!
Proszę, przedstaw te źródła o których piszesz? Nie ma tłumaczenia. Nic ich nie usprawiedliwia. Polacy nie potrafią wyciągać wniosków z historii. UE narzuca otwartość wobec UA, bo maja w tym interes, my NIE!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
janko
-15 # janko 2018-12-13 15:20
Cytuję A. Duduś:
Cytuję Janek:
Pozdrawiam ziomków tak empatycznie nastawionych do naszych sąsiadów! Dlatego zwracam się do redakcji, żeby wysiliła się na znalezienie takich źródeł, które wytłumaczą lubaczowianom, dlaczego Ukraińcy ustanawiają taki rok. Mnie to oburza, co zrobili. Ale może warto zrozumieć, co nimi kieruje.


Tu nie ma mowy na jakakolwiek empatię, człowieku!
Proszę, przedstaw te źródła o których piszesz? Nie ma tłumaczenia. Nic ich nie usprawiedliwia. Polacy nie potrafią wyciągać wniosków z historii. UE narzuca otwartość wobec UA, bo maja w tym interes, my NIE!



Masz rację przez ponad 1000 lat nasz narod był gnebiony, malo jest nacji od ktorych doznaliśmy krzywd, a oni nic! dalej wielbią swoich bohaterów! Mysmy kazdemu niesli gołabki pokoju a oni nas zniewalali....
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Ppp
+10 # Ppp 2018-12-13 09:59
Dlaczego nasze władze,już nie mówię o centralnych ale lokalne trzymają z tymi baranami?wcale mi ich nie żal,niech ich Putin tłucze,mają za swoje. Dla mnie może się nawet zatrzymać w Budomierzu. Jeszcze swolocz ma czelność mowic o symbolach okupacji Lwowa,chodzi cmentarz Orląt. Mam nadzieję że nowy starosta,histor yk,nie będzie ich tu zapraszał za takie numery
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Tutejszy
-18 # Tutejszy 2018-12-13 11:53
Gdyby wszyscy myśleli tak jak Ty, to najpierw w Budomierzu, potem w Zgorzelcu by się zatrzymał.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
NSZ
+13 # NSZ 2018-12-13 12:28
upaina to państwo neonazistowskie , prawdziwy wróg Polski i Polaków, jakby tylko mieli możliwość "rizaliby lachów" z przyjemnością jak w latach 1939-1947, szczególnie ci z zachodniej części tego pseudo państewka.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
ajajaj
+10 # ajajaj 2018-12-13 12:42
ja [wulgaryzm], tych skurwysynów, jebanych... Tyle
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
kat
+15 # kat 2018-12-13 12:47
Zastanówcie się co robi ukraina? Stosuje embargo wobec Polski na szereg naszych produktów spożywczo-przem ysłowych. W zamian za to że ich popieramy na wszelki możliwy sposób?! Za Majdan, mały ruch graniczy, pracę w Polsce ?! Ktoś ma klapy na oczach?! To nieprawdopodobn e, że aż tak się ich głaszcze u Nas.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
AnonimowyAnonim
+2 # AnonimowyAnonim 2018-12-13 13:48
Bardzo dobrze, że zamordowali tego cwela banderę. Tacy ludzie w ogóle nie powinni się urodzić, chociaż tak wielkie poj*banie w głowie to musi być chyba efekt jakiejś choroby psychicznej... ŚMIERĆ UPAIŃCOM, CHWAŁA MĘCZENNIKOM I BOHATEROM [*]
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
da
+4 # da 2018-12-13 15:11
Zyciorys ukraińskiego (bohatera)
www.youtube.com/.../
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
ADA
-19 # ADA 2018-12-13 15:23
Lubaczowskie kochaj bliżniego jak siebie samego...mozna porownac do moskiewskiego forum (pewnie wyborcy prawych i sprawiedliwych)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
bandera cwel
+13 # bandera cwel 2018-12-13 15:42
stul pysk Mykoła
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
ADA
-19 # ADA 2018-12-13 16:29
Cytuję bandera cwel:
stul pysk Mykoła



Chcesz w mordę?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
bandera cwel
+9 # bandera cwel 2018-12-13 16:38
Czym? Siekierą czy widłami, Mykoła
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
ADA
-15 # ADA 2018-12-13 16:59
Cytuję bandera cwel:
Czym? Siekierą czy widłami, Mykoła



tym walczysz?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Zet
+9 # Zet 2018-12-13 17:22
Agresja + głupota = nacjonalizm , a admina proszę o zdjęcie portretu ze strony, internet jest przestrzenią publiczna i niedobrze mi się robi jak widzę taki obrazek
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
kiko
+14 # kiko 2018-12-13 17:30
pamietam opowieści mojego zmarłego dziadka o tych banderowskich zwierzentach... tej dziczy bo sposoby w jakie mordowali wpedzał ludzi w obłęd.. :( www.youtube.com/.../
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Polka
+12 # Polka 2018-12-13 19:24
Nie rozumiem, po co nam takie informacje o tym bestialskim "bohaterze"???? Nie powinni Polacy powtarzam Polacy kontaktować się z Ukraińcami! Oni zawsze byli nastawieni wrogo do Polaków, bo nigdy nie dorastali nam intelektualnie do pięt!!! To dzicz, czerń i hołota,
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
lubacz
+17 # lubacz 2018-12-14 07:37
WZOREM MIASTA NOWA SARZYNA ROZWIĄZAĆ STOSUNKI PARTNERSKIE Z JAWOROWEM NIECH DA IM DO MYŚLENIA
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
on
-23 # on 2018-12-14 08:13
a co polaki robili tez zabijali
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Kl
+7 # Kl 2018-12-14 10:54
Ubijali tylko świnie
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Polka
+11 # Polka 2018-12-14 12:58
Nie pisz Polaki bo takiego słowa w polskim słowniku poprawnej polszczyzny nie ma!!! Widać inteligencję banderowską!!!!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
PAMIĘTAMY
+13 # PAMIĘTAMY 2018-12-14 09:43
PRECZ Z BANDERYZMEM !!!!!!!!!!!!!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Anonim
+13 # Anonim 2018-12-14 10:17
A polska władza niech im pomaga jescze więcej ...zero nauczki .....! A u nas jest ich coraz więcej robią dzieci , zakładają rodziny w szkołach ich pełno !
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
on
-7 # on 2018-12-15 07:52
katoliki
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
ciekawe
+9 # ciekawe 2018-12-15 12:31
Ambasador Izraela na Ukrainie protestuje, a nasz rząd nawet cichego pisku nie wydał.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
AntyUPAina
+8 # AntyUPAina 2018-12-16 22:50
Stepan Bandera qrwa Hitlera....
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Lubaczów
+4 # Lubaczów 2018-12-19 09:02
Panie Starosto proszę Pana o nie utrzymywanie z neobanderowcami z Jaworowowa i pozostałych miast nazistowskiej ukrainy żadnych kontaktów. Niech tu nie przyjeżdżają na polskie uroczystosci. Ich obecność na naszej ziemi tu plucie na polskie i żydowskie ofiary nazistów ukraińskich z OUN -UPA i ukraińskich formacji pomocniczych, Pan jako historyk dobrze wie co oni tu wyprawiali. Proszę ich tu nie zapraszać!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi