ZLUBACZOWA.PL - Informacje z Lubaczowa, powiatu lubaczowskiego

Wójt gminy Lubaczów apeluje do właścicieli psów, o przestrzeganie swoich obowiązków

fot. pixabay.com
fot. pixabay.com

fot. pixabay.com

Wiesław Kapel w związku ze zmianami przepisów dotyczących utrzymywania psów zwrócił się do mieszkańców gminy Lubaczów właścicieli psów, o przestrzeganie swoich obowiązków, a zwłaszcza o nie wypuszczanie zwierząt poza teren ogrodzonej posesji bez opieki.

Poprzez stronę internetową Urzędu Gminy Lubaczów wójt gminy Lubaczów poinformował,  że w dniu 15 listopada 2018 r. weszły w życie zmiany odnośnie kar za niezachowanie środków ostrożności przy trzymaniu zwierząt. Dotychczasowe kary grzywny za nie zachowanie zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, wynoszące do 250 zł zostały zwiększone do kary grzywny do 1 000 złotych.  W skrajnych przypadkach za agresywnego psa, który "stwarza niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia człowieka", grzywna może wynieść do 5 000 zł lub nawet ograniczenie wolności.

Aby uniknąć kar Wiesław Kapel przypomina właścicielom psów o ciążących na nich obowiązkach wynikających z przepisów obowiązującego prawa tj.:

- sprawowanie właściwej opieki nad zwierzętami, a w szczególności nie pozostawianie ich bez dozoru jeżeli nie są uwiązane, nie znajdują się w pomieszczeniu zamkniętym lub na terenie ogrodzonym; utrzymywania ich na uwięzi, w kojcu lub ogrodzonej posesji,

- wyprowadzanie psów na smyczy, a w przypadku psów agresywnych w kagańcu, na tereny przeznaczone do użytku publicznego,

- usuwanie zanieczyszczeń spowodowanych przez zwierzęta domowe z miejsc publicznych,

- oznaczenie  wejścia na posesję, na której znajduje się pies, tabliczką ostrzegawczą o treści „Uwaga pies” lub podobnej.

Nie dostosowanie się do w/w przepisów skutkuje skierowaniem na Policję wniosku o ukaranie mandatem karnym właściciela psa.

Gorąco apeluję do właścicieli psów, o przestrzeganie swoich obowiązków, a zwłaszcza o nie wypuszczanie zwierząt poza teren ogrodzonej posesji bez opieki. Niestosowanie się właścicieli psów do obowiązujących przepisów zagraża bezpieczeństwu mieszkańców gminy, szczególnie dzieciom.

Nie czekajmy aż wydarzy się tragedia. Pogryzienie przez psa wiąże się z długotrwałym i bolesnym leczeniem, a właściciel zwierzęcia zawsze ponosi pełną odpowiedzialność  i konsekwencje karne oraz finansowe. – apeluje wójt gminy Lubaczów

Źródło: zlubaczowa.pl, lubaczow.com.pl

PRZECZYTAJ TAKŻE:

REKLAMA:


Komentarze   

kik
+22 # kik 2018-12-06 23:20
W końcu policja powinna spiąć pośladki i wpiep..ć parę mandatów po 1000, może będzie porządek
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
Obywatel
-5 # Obywatel 2018-12-09 00:35
Głupi CH***
Jeszcze 15 lat temu takiemu psu dałbyś albo kopa lbo go pogłaskał...co ta Unia z Tb zrobiła...zalxx xxxxd
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
Azor
+2 # Azor 2018-12-09 11:11
A jeśli tym głupim ch*** będzie kilkuletnie dziecko? A pies będzie sięgał mu do pasa? Ma być straszone przez tego psa albo nawet ugryzione, bo nie pozwalanie na wałęsanie się psów po terenie publicznym to pomysł tej wstrętnej lewackiej Unii?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
Właściciel psów
+20 # Właściciel psów 2018-12-07 07:20
Policja powinna też interesować się - bez zgłoszenia - wolno biegającymi psami - przeważnie są to te same psy (chyba, że jakiś ucieknie, a taki przeważnie nie atakuje), które na ulicy czują się pewnie i mogą atakować lub szczekać i denerwować psy na ich posesjach. Właściciele nie chcą ich uwiązywać lub zamykać "bo się nie da"!! Wszystko się da - kojec to nie jest nie wiadomo jaki wydatek 1000 - 2000 zł. Regularne kontrole zarówno psów jak i porządku na posesji, znacznie poprawiłyby bezpieczeństwo i wygląd naszych miejscowości.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
HA HA HA
+15 # HA HA HA 2018-12-07 07:35
Panie Wójcie to już nie czas na proszenie trzeba zabrać się za działanie, bo dzieci boją się iść same do szkoły właśnie ze względu na wałęsające się po ulicach psy i to dość agresywne. Proszę wraz z Komendantem Błaszczykiem wysłać swoich ludzi (sołtys+dzielni cowy) i w końcu zrobić z tą patologia porządek dopóki nie stała się jeszcze jakaś tragedia. Pozdrawiam
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
Mecenas
+10 # Mecenas 2018-12-07 07:37
Mamy w końcu odpowiednie przepisy prawa , ale jak zwykle nikt ich nie egzekwuje, bo po co?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
Pan Jan
+10 # Pan Jan 2018-12-07 07:39
A co z pozostałymi włodarzami miast i gmin, oni nawet nie apelują do mieszkańców, tylko udają, że na ich terenie nie ma takiego problemu. BRAWO
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
,,,
+14 # ,,, 2018-12-07 07:54
Panie wójcie Pan doskonale wie czyjego psa widzi Pan codziennie na drodze prawda???? Ma Pan jakieś powody dla których, biedaków z niegroźnym kundelkiem w obejściu traktuje Pan inaczej jak osobę, której psa sam pan widzi codziennie na środku drogi, a biedne dzieci polami lub z kijem w ręku muszą iść do szkoły i z niej wracać. Żenada !!!!!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
Marek L.
+11 # Marek L. 2018-12-07 10:33
NIECH KTOŚ WRESZCIE ZACZNIE DZIAŁAC W TYM TEMACIE , A NIE TYLKO PROSIĆ.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
ja
-6 # ja 2018-12-08 08:31
psy
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
zenio
-2 # zenio 2018-12-08 22:47
i suki
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
kropka09
+4 # kropka09 2018-12-08 22:05
Panie Wójcie .
Proszę zakazać fajerwerkowego szału , zaczyna się w Wigilię i trwa w nieskończoność . Cierpią ludzie i zwierzęta . Może jakoś sensowniej spożytkować ten " nadmiar " pieniędzy , wydawany corocznie na zakup fajerwerków przez mieszkańców .
Ma ktoś pomysł ?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
Vicek
-4 # Vicek 2018-12-08 22:34
Cytuję kropka09:
Panie Wójcie .
Proszę zakazać fajerwerkowego szału............
Ma ktoś pomysł ?


Tak.Za te pieniądze kupimy wielką armate i wystrzelimy cię w kosmos.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
kropka09
+4 # kropka09 2018-12-09 11:57
Cytuję Vicek:
Cytuję kropka09:
Panie Wójcie .
Proszę zakazać fajerwerkowego szału............
Ma ktoś pomysł ?


Tak.Za te pieniądze kupimy wielką armate i wystrzelimy cię w kosmos.

Powalasz inteligencją . Jaki sens ma to , co napisałeś , wiesz ?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
g
0 # g 2018-12-08 22:36
Wojt Kapel mogl zwrocic uwage mieszkancom gminy na wolno biegajace psy podczas kampani wyborczej ale widac wczesnie mu to nie przeszkadzalo problem najwyrazniej zauwazyl po wygranych wyborach
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
Azor
+3 # Azor 2018-12-09 10:13
Nie pisz głupot. Wcześniej też widział i apelował, i to nie raz. I powinien w końcu podjąć jakieś radykalniejsze działania a nie tylko prosić, bo to najwyraźniej nie robi wrażenia na niektórych właścicielach psów.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
brak słów
+2 # brak słów 2018-12-08 23:21
Wójt za późno się o to upomina bo już go jeden ukąsił
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
filozof
-6 # filozof 2018-12-09 00:42
Ludzie co się z wami dzieje?!
Kiedyś psy biegały po drodze gryzły i szczekały
a wy nie na to nawet nie zwracaliscie uwagi.
Rozumiem że to niebezpieczne itd.
Ale dzisiaj psy są szczepione, badane a wy co najmniej zachowujecie się tak jakby miały wściekliznę w XXI wieku!
Te media z wami zrobiły całkowite bezmózgie zombie nic nie myślicie zero mózgu?
Tylko zrzucić atomówkę na takie bydło
Krowy, byki trzymają w klatce bez dostępu do światła zabijaja bez litości byleby produkcja i konsumpcja a wy się psami jakimiś martwicie których populacja w stosunku do kilku lat wstecz zmalala?!niedłu go mucha siadzie to będzie też do wójta o takie głupoty iść?!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
Azor
+6 # Azor 2018-12-09 11:01
Na jednego małego psa dorosły może nie zwracać uwagi. Ale kilku nawet małych to już trochę można się obawiać. A co ma powiedzieć dziecko? A jak szczepiony to nie ugryzie?, a nawet jak ugryzie to nie będzie bolało? Nie chodzi o uwiązywanie psów, ani nawet trzymanie w kojcach, ale o zadbanie żeby nie mieć dziur w ogrodzeniu posesji i zamykanie furtek i bram. Dawniej też zwracało się na to uwagę, mimo że nie było tylu mediów robiących ludziom wodę z mózgu, ale wtedy trudno było coś osiągnąć u stosownych władz, dzisiaj one bardziej służą ludziom, tak samo jak i media, więc ludzie się bardziej domagają swoich praw, w tym prawa do niebycia ugryzionym na ulicy przez psa, którego właściciel np. wyjechał z posesji i nie chciało mu się zamknąć bramy.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
ja
-4 # ja 2018-12-09 12:45
karawana jedzie a psy szczekaja
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować