ZLUBACZOWA.PL - Informacje z Lubaczowa, powiatu lubaczowskiego

Marszałek województwa zaprezentował projekt budżetu na 2019 rok

fot. Michał Mileniczuk/podkarpackie.pl
fot. Michał Mileniczuk/podkarpackie.pl

fot. Michał Mileniczuk/podkarpackie.pl

Plan dochodów województwa na 2019 rok zakłada kwotę 1 mld 101 mln zł. Dochody bieżące zostały zapisane na poziomie 813 mln zł. Dochody majątkowe mają wynieść 288 mln zł.

Z kolei wydatki województwa zostały zaplanowane w wysokości 1 mld 150 mln zł. Wydatki bieżące mają wynieść 638 mln zł. Wydatki majątkowe, czyli te przeznaczone na inwestycje, zapisano w planie budżetu w wysokości 512 mln złotych.

To budżet zrównoważony, który przygotowuje nas do nowej perspektywy finansowej. Duże środki przeznaczamy na przygotowanie dokumentacji pod przyszłe projekty, szczególnie drogowe, projekty związane z ochroną zdrowia, czyli wchodzące w obszar społeczny. Chcę podziękować radnym za debatę nad projektem budżetu, bo była ona bardzo konstruktywna, choć potrzeba jeszcze wiele pracy w komisjach – podkreśla marszałek Władysław Ortyl.

W przyszłym roku na inwestycje wieloletnie ujęte w Wieloletniej Prognozie Finansowej Województwa Podkarpackiego na lata 2019-2042 ma zostać przeznaczona kwota 391,5 mln zł. Aż 256,8 mln zł pochłonie realizacja 19 inwestycji drogowych. Będą to między innymi:

    - budowa obwodnicy Strzyżowa w ciągu drogi wojewódzkiej Nr 988 – 58,6 mln zł,
    - budowa obwodnicy Dynowa w ciągu drogi wojewódzkiej nr 835 Lublin–Przeworsk–Grabownica Starzeńska – 36,8 mln zł,
    - budowa nowego odcinka drogi wojewódzkiej nr 984 od Piątkowca przez  Rzędzianowice do ul. Sienkiewicza w Mielcu wraz z budową mostu na rzece Wisłoka – 34,8 mln zł,
    - rozbudowa i budowa DW Nr 988 na odcinku Babica-Zaborów wraz z budową obwodnicy Czudca – 30,4 mln zł.

Wśród środków na inwestycje wieloletnie w 2019 roku na przedsięwzięcia kolejowe zostanie  przekazane 65,4 mln zł, na realizację i utrzymanie projektów informatycznych 13,2 mln zł, na realizację pięciu inwestycji w zakresie kultury 11,7 mln zł, a na rozwój Spółki „Uzdrowisko Horyniec” Sp. z o.o. 8,2 mln zł.  

Budżet zależy od wielkości środków, jakie pojawią się po stronie dochodów. Nasz Regionalny Program Operacyjny, z którego czerpiemy najwięcej funduszy na rozwój inwestycji już minął swoje apogeum, będzie już z niego coraz mniej środków. Ten czas musimy poświęcić na przygotowanie nowych inwestycji. Aby jednak zrekompensować te zmniejszające się środki, które wpływają z programu regionalnego, przygotowaliśmy znaczący wzrost środków na inwestycje jednoroczne. Z 70 mln w 2018 roku wydatki na inwestycje jednoroczne podnieśliśmy do kwoty ponad 120 milionów złotych w 2019 roku. To w jakimś stopniu zrekompensuje mniejszy strumień stroków na inwestycje wieloletnie – podkreśla marszałek Władysław Ortyl.

Wśród inwestycji jednorocznych zaplanowanych na 2019 rok na kwotę 120,4 mln zł aż 34,5 mln złotych zostanie przeznaczonych na inwestycje w zakresie dróg wojewódzkich. Kolejne 27, 6 mln złotych kosztować będą inwestycje w zakresie ochrony zdrowia. Wśród nich znajda się środki na rozwój:

    - Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 1 im. F. Chopina w Rzeszowie – 7 mln zł,
    - Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego Nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie – 10,6 mln zł,
    - Wojewódzkiego Szpitala Podkarpackiego im. Jana Pawła II w Krośnie – 2,4 mln zł,
    - Wojewódzkiego Szpitala im. Św. Ojca Pio w Przemyślu - 2,3 mln zł,
    - Specjalistycznego Psychiatrycznego Zespołu Opieki Zdrowotnej im. prof. A. Kępińskiego w Jarosławiu – 1 mln zł,
    - Wojewódzkiego Podkarpackiego Szpitala Psychiatrycznego im. prof. Eugeniusza Brzezickiego w Żurawicy – 1,1 mln zł,
    - Wojewódzkiego Zespołu Specjalistycznego w Rzeszowie – 313 tys. zł,
    - Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Rzeszowie – 50 tys. zł,
    - Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Przemyślu – 2,5 mln zł,
    - Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy w Rzeszowie – 288 tys. zł,

Na inwestycje w zakresie kultury w ramach wydatków jednorocznych samorząd przeznaczy z kolei 9 mln złotych.

Podczas sesji radni przez aklamację przyjęli uchwałę i stanowisko upamiętniające 100. rocznicę bohaterskich walk w obronie polskości Lwowa i Przemyśla. Jest ono hołdem złożonym  wszystkim Lwowskim i Przemyskim Orlętom, które oddały życie i zdrowie, by walczyć o Polskę i polskość w 1918 roku, gdy rodziło się nowo odzyskane państwo.


Źródło: podkarpackie.pl

PRZECZYTAJ TAKŻE:

REKLAMA:


Komentarze   

Ama
+15 # Ama 2018-12-05 16:27
Coś w budżecie nie widać zadań w powiecie lubaczowskim, a potrzeby są.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
mieszkaniec
+12 # mieszkaniec 2018-12-05 21:32
a gdzie pieniądze na obwodnicę Narola która tak była zapowiadana ...
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Eva
-2 # Eva 2018-12-05 23:54
Jak widać wydatki Pana Marszałka w województwie podkarpackim nie obejmują miasta Lubaczowa ,nie trzeba naszego szpitala doinwestować,ni e trzeba w tym mieście pomoc w dokończeniu basenu śmiechu warte ,gdzie ta obiecana współpraca Naszego Starosty z marszałkiem .Chyba musimy poczekać do następnych wyborów do parlamentu.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Mania
+12 # Mania 2018-12-06 06:11
Jakie pieniądze na dokończenie basenu? Basen jest zakontraktowany , kasa zabezpieczona. To nie są żadne nowe wydatki województwa bo kontrakt miasto ma z ministrem sportu. Więc nie siej głupot jak nie masz pojęcia. Zainteresuj się tematem.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
O
+10 # O 2018-12-06 10:40
"pomoc w dokończeniu basenu" to jest śmiechu warte :)
Co ma marszałek do basenu? Żyjesz w naszym mieście i nic nie wiesz za to do marudzenia pierwsza.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Eva
-5 # Eva 2018-12-06 20:52
Tak czytam te brednie co wypisuje jakieś O i Mania same nazwy wskazują na niski intelekt ,co ma Marszałek czy Starosta do tego basenu i nasuwa się mi taka myśl , że jak tak myślicie i jak będzie otwarcie tego basenu to żaden Marszałek czy Starosta nie będzie przy otwarciu tego obiektu ,skoro twierdzicie, że nie trzeba wspierać tej inwestycji .Sam basen to jest mała namiastka tego przecież należy wybudować całą infrastrukturę sportową związaną z tą inwestycją tj.jakiś hotel,boiska sportowe,korty itp tak żeby korzystali z tego ludzie z całego powiatu mało tego żeby chcieli tu przyjeżdżać sportowcy z kraju a może za granicy na zgrupowania.Ale wasza krótkowzrocznoś ć i myślenie małomiasteczkow e zawężone jest do takich epitetów-a po co ,a na co ,nie znasz się itp.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Mania
+5 # Mania 2018-12-07 05:56
Masz kobieto rozmach aż się ubawiłam. :)
#Eva chyba spadła z drzewa :)
Megalomaństwo w najczystszej postaci. Zresztą nick "Eva" też daje do myślenia. No przecież to nie Ewa, tylko "Eva", tak światowo, z angielska hahaha.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi

Dodaj komentarz

Pamiętaj o tym, że w internecie nie jesteś anonimowy.

Nie obrażaj, nie używaj przekleństw i nie pomawiaj. To Ty odpowiadasz, za to, co piszesz – portal w żadnym przypadku nie ponosi odpowiedzialności prawnej za Twoje teksty. Przypominamy, również że dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum. Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy nie powinien się tu ukazywać zgłoś nam to.

Ostatnio dodane

Najbliższe wydarzenia (odwołane)

W kinie (MDK zamknięty)

Na sygnale

Ostatnio dodane

W obiektywie

HOME | REKLAMA | PATRONAT MEDIALNY | | POLITYKA PRYWATNOŚCI | REGULAMIN FORUM| KONTAKT |                                                               

ZLUBACZOWA.PL to blog informacyjny. Właściciel nie jest związany z żadnym wydawnictwem.