ZLUBACZOWA.PL - Informacje z Lubaczowa, powiatu lubaczowskiego

Czad zabija. Czujka na straży twojego bezpieczeństwa


Lubaczowscy strażacy zachęcają do instalowania w domu czujników dymu i tlenku węgla. To skuteczna i tania metoda na uniknięcie zagrożenia związanego z pożarem czy śmiertelnym zatruciem.

Strażacy alarmują, że w okresie jesienno-zimowym w mieszkaniach i domach jednorodzinnych wzrasta ryzyko powstania pożarów. Najczęściej dochodzi do nich w wyniku wad, albo niewłaściwej eksploatacji urządzeń grzewczych, elektrycznych i gazowych. Dlatego co roku, a tym bardziej przed rozpoczęciem sezonu grzewczego należy wykonać obowiązkowe okresowe przeglądy i czyszczenie przewodów kominowych oraz sprawdzić instalację wentylacyjną. W tym samym okresie rośnie także liczba zatruć tlenkiem węgla, zwanym „cichym zabójcą”, gdyż jest niewidoczny oraz nie ma smaku, ani zapachu.

Państwowa Straż Pożarna rozpoczęła kampanię informacyjną, w której rekomenduje instalowanie czujek dymu i tlenku węgla i przypomina o obowiązku właściwego utrzymania stanu technicznego czujek (m.in. wymianie baterii).  

Zapraszamy do przeczytania rozmowy z rzecznikiem prasowym Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Lubaczowie kpt. Wojciech Wusem.

Dlaczego właśnie teraz ruszacie z kampanią informującą o niebezpieczeństwie związanym z tlenkiem węgla?

kpt. Wojciech Wus: W Polsce co roku straż pożarna odnotowuje kilka tysięcy zdarzeń związanych z tlenkiem węgla, podczas których poszkodowanych zostaje około 2000 osób, a około 100 osób umiera wskutek zatrucia (dane wg www.straz.gov.pl).

„Czujka na straży twojego bezpieczeństwa” to kampania realizowana przez Państwową Straż Pożarną, której głównym celem jest zmniejszenie liczby ofiar pożarów i zatruć czadem.

Chcemy również zwrócić szczególną uwagę właścicielom i zarządcom budynków o niezwykle istotnym obowiązku okresowego dokonywania przeglądów i czyszczenia przewodów kominowych oraz sprawdzania instalacji wentylacyjnych oraz pozostałych instalacji w obiekcie.

Co to jest tlenek węgla i dlaczego jest taki niebezpieczny?

Tlenek węgla potocznie zwany czadem powstaje podczas procesu niecałkowitego spalania materiałów palnych. Ma silne własności toksyczne, Pamiętajmy, że tlenku węgla:   

    - Nie widać,
    - Nie słychać,
    - Nie czuć.

Jakie objawy występują przy zatruciu tlenkiem węgla?

Najczęstsze objawy zatrucia tlenkiem węgla to: bóle i zawroty głowy, ogólne zmęczenie duszność a wręcz trudności z oddychaniem, oddech przyspieszony, nieregularny, przyspieszona czynność serca senność, osłabienie, nudności a nawet wymioty, mogą one być sygnałem, że ulegamy zatruciu tlenkiem węgla.

Pierwsze objawy zaczadzenia mogą mieć wpływ na bierną postawę zaczadzonego i tym samym nie ucieka z zagrożonego miejsca, następnie traci przytomność i w konsekwencji może dojść do skutku śmiertelnego.

Co należy uczynić w przypadku podejrzenia zatrucia tlenkiem węgla?

Jeśli podejrzewamy, że do takiej sytuacji mogło dojść, to:   

    - Nie zapomnijmy o zapewnieniu dopływu świeżego powietrza (należy otworzyć drzwi i okna – przewietrzyć pomieszczenia),
    - Osobę poszkodowaną koniecznie ewakuujmy w bezpieczne miejsce, ale bezwzględnie pod warunkiem, że nie stanowi to zagrożenia dla zdrowia, życia osoby ratującej; jeśli istnieje zagrożenie pozostawmy przeprowadzenie akcji służbom ratowniczym,
    - Koniecznie wezwijmy służby ratownicze (pogotowie ratunkowe, PSP) dzwoniąc na numer alarmowy 112,
    - W oczekiwaniu na służby ratownicze oceńmy stan osoby poszkodowanej i jeśli osoba ta nie oddycha, ma zatrzymaną akcję serca, należy natychmiast zastosować sztuczne oddychanie oraz masaż serca,
    - Nie wpadajmy w panikę, kiedy znajdziemy dziecko lub dorosłego z objawami zaburzenia świadomości w kuchni, łazience lub innym pomieszczeniu z podejrzeniem podtrucia tlenkiem węgla, należy jak najszybciej udzielić pierwszej pomocy, pamiętając o wspomnianych zasadach.

Jakie są główne przyczyny zatrucia czadem?

Najczęstszą przyczyną zatruć czadem w budynkach mieszkalnych jest niesprawność przewodów kominowych, wentylacyjnych, spalinowych i dymowych.

Niewłaściwe funkcjonowanie wymienionych przewodów może wynikać z:   

     - ich nieszczelności,
    - braku konserwacji, w tym czyszczenia,
    - wad konstrukcyjnych,
    - niedostosowania istniejącego systemu wentylacji do standardów szczelności stosowanych okien i drzwi, w związku z wymianą starych okien i drzwi na nowe.

Jak się ustrzec przed tlenkiem węgla i co zrobić by zapobiec jego emisji wydzielaniu się w mieszkaniach lub domach jednorodzinnych?

Niesprawna i wadliwie działająca wentylacja, przewody kominowe i dymowe mogą być przyczyną niewłaściwej cyrkulacji świeżego powietrza i może w efekcie doprowadzić do braku tlenu np. w łazience, gdzie często znajduje się podgrzewacz ciepłej wody, który do całkowitego spalenia gazu potrzebuje dużej ilości powietrza.

Przypominam tym, którzy tego jeszcze nie zrobili, by:

    - Systematycznie czyścić i wykonywać przeglądy techniczne przewodów kominowych.
    - Użytkować tylko sprawne techniczne urządzenia, zgodnie z instrukcją producenta.
    - Nie zasłaniać i nie przykrywać urządzeń grzewczych.
    - Nie zaklejać i nie zasłaniać kratek wentylacyjnych.
    - Często wietrzyć pomieszczenia, w których odbywa się proces spalania (kuchnie, łazienki).
    - W przypadku wymiany okien na nowe, sprawdzić poprawność działania wentylacji,
    - wykonywać obowiązkowe okresowe przeglądy i czyszczenie przewodów kominowych oraz sprawdzić instalację wentylacyjną,
    - zainstalować czujkę dymu i tlenku węgla, a jeśli już taką posiadamy sprawdzić jej stan techniczny (uwzględnić wymianę baterii),
    - montaż czujek tlenku węgla należy przewidzieć na wysokości około 1,5 m chyba, że producent zalecił inny sposób montażu.

Pamiętajmy o tym, że czujki tlenku węgla i dymu nie zastępują przeglądu technicznego przewodów wentylacyjnych i kominowych!

Więcej informacji na temat kampanii "Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa" znajduje się pod tym linkiem.

PRZECZYTAJ TAKŻE:

REKLAMA:


Komentarze   

Zainteresowana
+3 # Zainteresowana 2018-11-18 19:03
Jest duzo badziewia na rynku jak kupić dobry produkt. Na co zwrócić uwagę.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
jj
-5 # jj 2018-11-18 22:24
wibrator sobie kup i zwroc uwage na jak najlepsza predkosc niech Cie dobrze wyru,....
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi

Dodaj komentarz

Pamiętaj o tym, że w internecie nie jesteś anonimowy.

Nie obrażaj, nie używaj przekleństw i nie pomawiaj. To Ty odpowiadasz, za to, co piszesz – portal w żadnym przypadku nie ponosi odpowiedzialności prawnej za Twoje teksty. Przypominamy, również że dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum. Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy nie powinien się tu ukazywać zgłoś nam to.

Ostatnio dodane

Najbliższe wydarzenia (odwołane)

W kinie (MDK zamknięty)

Na sygnale

Ostatnio dodane

W obiektywie

HOME | REKLAMA | PATRONAT MEDIALNY | | POLITYKA PRYWATNOŚCI | REGULAMIN FORUM| KONTAKT |                                                               

ZLUBACZOWA.PL to blog informacyjny. Właściciel nie jest związany z żadnym wydawnictwem.