Lubaczów: Zebrali prawie 8 tysięcy zł na renowację zabytkowych nagrobków

fot. archiwum lubaczow.pl
fot. archiwum lubaczow.pl

fot. archiwum lubaczow.pl

Tradycyjnie 1 listopada w uroczystość Wszystkich Świętych w bramach lubaczowskich cmentarzy na rzecz odnowy zabytkowych mogił kwestowali m.in. członkowie Towarzystwa Miłośników Ziemi Lubaczowskiej, lubaczowscy samorządowcy, społecznicy,nauczyciele i uczniowie. Dzięki ofiarodawcom w tym roku do puszek trafiło 7 627,75 zł.

Tradycja 1-listopadowej kwesty w Lubaczowie sięga 1998 roku, a zainicjował ją Edward Olbromski. W 2003 roku organizację zbiórki przejęło Towarzystwo Miłośników Ziemi Lubaczowskiej. Dzięki datkom ze zbiórek udało się już m.in. odnowić mogiłę powstańca Bogdana Jastrzębca- Wróblewskiego oraz przeprowadzić renowację dwóch kapliczek na wzgórzu cmentarnym z połowy XIX wieku wraz z odnowieniem ich polichromii wewnętrznych, czym zajął się lubaczowski artysta Jerzy Plucha.  Natomiast w 2016 roku odnowiono Mogiłę Obrońców Lubaczowa i Baszni Dolnej z 1918 r. 

Szczególne wyrazy wdzięczności Zarząd TMZL pragnie złożyć organizacjom i osobom kwestującym. W tym roku kwestowali: samorządowcy - władze miasta i powiatu, członkowie Towarzystwa Miłośników Ziemi Lubaczowskiej, nauczyciele szkół miejskich i powiatowych, działacze i sportowcy MKS pogoń-Sokół oraz strzelecki pododdział zabezpieczenia Jednostki Strzeleckiej 2033 im. gen. Józefa Kustronia w Lubaczowie. Za poświęcony czas i zaangażowanie na rzecz szlachetnego przedsięwzięcia należą się im szczególne wyrazy uznania i podziękowania ze strony władz samorządowych, organizatorów i lubaczowian. - dziękuje Zenon Swatek z Towarzystwa Miłośników Ziemi Lubaczowskiej

Źródło: zlubaczowa.pl, lubaczow.powiat.pl

PRZECZYTAJ TAKŻE:

REKLAMA: