Strażacy podsumowali marzec. Tlenek węgla ciągle niebezpieczny

fot. archiwum zlubaczowa.plfot. archiwum zlubaczowa.pl

W marcu strażacy z Państwowej Straży Pożarnej w Lubaczowie uczestniczyli w 55 akcjach. To o 14 więcej niż w lutym.

W ubiegłym miesiącu strażacy z Lubaczowa wyjeżdżali do 55 zdarzeń, w których łącznie uczestniczyło 15 jednostek ochrony przeciwpożarowej. Największą cześć stanowiły miejscowe zagrożenia (35) oraz pożary (17). Były też fałszywe alarmy (3).

Oprócz zawodowych strażaków w akcjach brali udział również ochotnicy. W sumie odnotowano 28 wyjazdów jednostek włączonych do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego oraz 11 spoza KSRG.

Najwięcej zdarzeń zanotowano na terenie gminy Cieszanów: 13 zdarzeń, z czego 11 razy wyjeżdżano do miejscowych zagrożeń oraz na terenie administracyjnym miasta Lubaczowa 12 zdarzeń (z czego 9 to miejscowe zagrożenia). W marcu najmniej zdarzeń zanotowano w gminach Wielkie Oczy i Stary Dzików gdzie łącznie strażacy brali udział w 3 zdarzeniach.

Czad wciąż niebezpieczny

W ubiegłym miesiącu nie dał o sobie zapomnieć tlenek węgla zwany czadem, który jest gazem silnie trującym, bezbarwnym i bezwonnym, nieco lżejszym od powietrza, co sprawia że łatwo się z nim miesza.

Skutkiem zatrucia tlenkiem węgla może być nieodwracalne uszkodzenie mózgu, innych tkanek albo nawet śmierć.

Jedną z osób, która uległa zatruciu tlenkiem węgla była 13 letnia mieszkanka powiatu lubaczowskiego, która podczas kąpieli straciła przytomność w łazience, w której znajdował się piecyk gazowy.

Dlatego też apeluję o zaopatrzenie się w czujniki tlenku węgla oraz między innymi by nie dopuścić do wytworzenia czadu, który powstaje wskutek procesu niepełnego spalania zapewnić możliwość stałego dopływ świeżego powietrza do pomieszczeń i paleniska oraz zapewnić skuteczny i prawidłowy odpływ spalin. – mówi rzecznik prasowy KP PSP w Lubaczowie kpt. Wojciech Wus

Nie wypalajmy traw

Ponadto Państwowa Straż Pożarna przypomina o zakazie wypalania traw i pozostałości roślinnych. Wypalanie nieużytków powoduje wzrost zagrożenia pożarowego, zagrożenie w ruchu drogowym i stwarza zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi i zwierząt.  

Strażacy w gotowości

Strażacy również zapewniają, że są gotowi na zmianę organizacji ruchu z powodu remontu przejazdu kolejowego na ulicy Mickiewicza w Lubaczowie.

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Lubaczowie otrzymała informację, że w dniach 11.04-15.04.2018r. zostanie wprowadzona tymczasowa organizacja ruchu dla planowanej przebudowy przejazdu kolejowo-drogowego na ul. Mickiewicza w Lubaczowie. Wykonawca robót poinformował, że w tych dniach przejazd zostanie zamknięty, a objazd zostanie poprowadzony zgodnie z zatwierdzonym projektem tymczasowej organizacji ruchu.

O powyższym fakcie i tymczasowej organizacji ruchu poinformowano działające w każdej gminie powiatu lubaczowskiego jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych włączone do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.

Pomimo planowanych utrudnień, jesteśmy przekonani, że profesjonalny, aktywny udział i wysoki stopień przeszkolenia strażaków ochotników z terenu powiatu lubaczowskiego jak i bardzo dobrze układająca się współpraca z innymi służbami i podmiotami nie wpłynie na poczucia bezpieczeństwa lokalnej społeczności. – informuje kpt. Wojciech Wus

Dodaj komentarz

Pamiętaj o tym, że w internecie nie jesteś anonimowy.

To Ty odpowiadasz, za to, co piszesz – portal w żadnym przypadku nie ponosi odpowiedzialności prawnej za Twoje teksty. Przypominamy, również że dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum. Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy nie powinien się tu ukazywać zgłoś nam to: redakcja@zlubaczowa.pl.

Najbliższe wydarzenia