ZLUBACZOWA.PL - Informacje z Lubaczowa, powiatu lubaczowskiego

Dyrektor RDLP w Krośnie: Bez lasu trudno sobie wyobrazić życie

fot. RDLP W Krośnie
fot. RDLP W Krośnie

fot. RDLP W Krośnie

Największym atutem naszych lasów jest ich różnorodność i mnogość funkcji jakie pełnią - mówiła dla "Nowin" dyrektor RDLP w Krośnie Grażyna Zagrobelna.

Z okazji Międzynarodowego Dnia Lasu, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie  w wywiadzie dla „Nowin” podkreśliła, że dla świata dla ludzi istnienie lasów i możliwość korzystania z nich w różnych formach ma kluczowe znaczenie.

- Życie na Ziemi może istnieć bez internetu i paliw płynnych, ale bez lasu trudno je sobie wyobrazić. [...] Na naszym kontynencie od dziesięcioleci prowadzona jest bardzo sensowna gospodarka i obserwowany przyrost powierzchni leśnej. Kraje Europy bardzo też dbają o zachowanie różnorodności biologicznej na swoich obszarach, w czym lasy pełnią rolę strategiczną. W tej mierze Polska należy do krajów przodujących. - mówiła dla "Nowin" dyrektor Grażyna Zagrobelna

Dyrektor RDLP w Krośnie podkreśla, ze podkarpackie lasy są w doskonałej kondycji.

- Świadczy o tym niemal bajkowa na tle kraju różnorodność gatunkowa roślin, bo lasy porastają u nas zarówno tereny niżowe, jak też pogórze i góry. [...] Największym atutem naszych lasów jest mnogość funkcji jakie pełnia: chronią wodę, glebę, dają wytchnienie wędrującym turystom i natchnienie artystycznym duszom, ale też świadczą sporą daninę w postaci drewna. Pozyskanie w granicach dwóch milionów metrów sześciennych to tysiące miejsc pracy w regionie i potężny obrót pieniędzy w przemyślne drzewnym.

Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie przypomina, że działania leśników są nastawione na trwałość lasu.

- Staramy się, by hodować las przy wykorzystaniu sił natury, wtedy odnawia się on najlepiej. Ale nie zawsze jest to możliwe. Dlatego najważniejsze jest wykonanie zadań gospodarczych: od zbioru nasion, siewu w szkółkach i hodowali sadzonek po pielęgnacje upraw, młodników i starszych drzewostanów.

Całą rozmowę można przeczytać w najnowszym wydaniu „Nowin”.

Źródło: Gazeta codzienna "Nowiny"

PRZECZYTAJ TAKŻE:

REKLAMA:


Ostatnio dodane

Najbliższe wydarzenia

Na sygnale

Ostatnio dodane

W obiektywie

HOME | REKLAMA | PATRONAT MEDIALNY | | POLITYKA PRYWATNOŚCI | REGULAMIN FORUM| KONTAKT |                                                               

ZLUBACZOWA.PL to blog informacyjny. Właściciel nie jest związany z żadnym wydawnictwem.