ZLUBACZOWA.PL - Informacje z Lubaczowa, powiatu lubaczowskiego

8,5 mln zł na sprzęt ratowniczy dla strażaków-ochotników

fot. rzeszow.uw.gov.pl
fot. rzeszow.uw.gov.pl

fot. rzeszow.uw.gov.pl

Podkarpaccy strażacy-ochotnicy otrzymają 8,5 mln zł z Funduszu Sprawiedliwości na zakup sprzętu ratowniczego niezbędnego do pomocy ofiarom wypadków.

13 marca podsekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Marcin Warchoł uczestniczył w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie w uroczystym podpisaniu i wręczeniu umów na udzielenie dotacji z Funduszu Sprawiedliwości – Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej dla przedstawicieli podkarpackich samorządów.

Dzięki środkom z  Funduszu Sprawiedliwości podkarpaccy strażacy ochotnicy pozyskają, za pośrednictwem samorządów, nowoczesny sprzęt niezbędny do udzielania pomocy poszkodowanym bezpośrednio na miejscu popełnienia przestępstwa, często przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji.

Jak podkreślił wiceminister Warchoł, strażacy ochotnicy pojawiają się często przed innymi służbami na miejscu wypadków drogowych, a pierwsze chwile po zdarzeniu są decydujące dla życia i zdrowia ludzkiego, dlatego tak ważne jest wyposażenie w niezbędny sprzęt ratowniczy. Prawie 1300 jednostek ochotniczych straży pożarnych otrzyma konkretną pomoc w wymiarze 8,5 mln zł – powiedział wiceminister. Senator RP Mieczysław Golba dodał, że na 160 podkarpackich gmin 155 złożyło wnioski w ramach programu, a wsparcie trafi do 149 samorządów.

Strażacy, niosący pomoc ofiarom wypadków, zostaną wyposażeni m. in. w zestawy medyczne i defibrylatory.

Źródło: rzeszow.uw.gov.pl

PRZECZYTAJ TAKŻE:

REKLAMA:


Komentarze   

Yyy
+4 # Yyy 2018-03-13 22:06
Moim zdaniem powinny dostać tylko te jednostki OSP,które mają około 50 wyjazdów rocznie.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
marek
+5 # marek 2018-03-14 06:38
Cytuję Yyy:
Moim zdaniem powinny dostać tylko te jednostki OSP,które mają około 50 wyjazdów rocznie.

Po części się tylko z tym zgadzam,ale tylko po części, moim zdaniem nie powinna decydować o tym liczba wyjazdów, lecz liczba osób które posiadają odpowiednie umiejętności by móc taki sprzęt wykorzystać w momencie nagłej potrzeby, bądź nagłego zdarzenia. Nie wszyscy pewnie wiedzą, że jednostka OSP nie posiadając w swoich szeregach strażaka który ma ukończony kurs dowódcy, nie może samodzielnie wyjeżdżać do akcji, nie wszyscy może wiedzą, że nie w każdej jednostce OSP są osoby które mają ukończone odpowiednie kursy, szkolenia i badania lekarskie, które umożliwiają im wyjazd do akcji, i nie wszyscy pewnie wiedzą, że jednostki OSP KSRG posiadają taki sprzęt od dawna, (za wyjątkiem defibrylatorów, te posiadają bardzo nieliczne jednostki) który zobowiązani byli zakupić za dotację roczną jaką otrzymują rok w rok z MSWiA, zatem posługując się przykładem takiej OSP strzelam teraz - jak Szczutków czy jej podobne, przekazanie takiego sprzętu do takich OSP jest po prostu zmarnowaniem pieniędzy i sprzętu. Lepszym rozwiązaniem byłoby dokonanie zakupu niezbędnego wyposażenia osobistego strażaka takiej OSP w odpowiednie buty, rękawice, latarki, ubranie czy hełm, jak zestaw, którego nie potrafią obsłużyć, ba nawet nie mają prawa wyjechać z remizy. Natomiast w taki sprzęt doposażać takie jednostki w których są osoby posiadające odpowiednie szkolenia, badania, odpowiednią liczbę strażaków, bo i z tym jest teraz wielki problem. Dlatego nie zgadzam się z kryterium ilości wyjazdów, bo z nimi też jest różnie i o większości decyduje dyżury PSP, ale to już temat na inną dyskusje zorientowani wiedzą o co chodzi.Na jesieni tego roku są wybory samorządowe, oby ten sprzęt nie trafiał gdzie popadnie jak w podanym przykładzie bo nikomu nigdy nie przyniesie żadnego pożytku a tylko same straty !!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
Fun
+7 # Fun 2018-03-13 22:17
Przedewszystkim powinny dostać te które muszą obsługiwać koła gospodyń wiejskich.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
Osp ksrg
+5 # Osp ksrg 2018-03-14 06:57
Sprzęt tam gdzie strażacy (co najmniej 5) ma kurs KPP oraz obsługi defibrylatora co najmniej raz w roku powtarzany w tedy ma to sens
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
WALDI
+7 # WALDI 2018-03-14 09:32
Nie ma się czym podniecać. Pieniądze wyrzucone w błoto!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
Debit
-3 # Debit 2018-03-14 10:51
Nie ma się czym podniecać, w powiecie nie rządzi PiS więc tak samo OSP nie dostanie pieniędzy jak pogotowie karetek.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
kora
-4 # kora 2018-03-14 18:16
I tu się mylisz.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
sikawkowy
+6 # sikawkowy 2018-03-14 18:41
Biją w bębny jak za komuny , jakoś w ostatnich dwóch latach nie słyszłem o nowych zakupach wozów straząckich dla OSP.Chyba że mylę się i proszę o takie przykłady. Górale odstąpili wóz do Starego Dzikowa i jaka radość.U nas na gminie Cieszanów prawie nowa flota we wszystkich strażnicach Zuczki na emeryturze.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
rota 1
+5 # rota 1 2018-03-14 23:39
I tu sie zgadzam z sikawkowym. W gminie cieszanow wiedzieli kiedy kupowac samochody. Inni oszczedzali a oni kupowali i dlatego maja co maja.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
sdc
0 # sdc 2018-03-15 17:54
Zapewne każdy z nas zna jakiegoś STRAŻAKA.
Powtarzam, STRAŻAKA i to przez duże S,T,R,A,Ż,A,K i A.
I żeby to był prawdziwy strażak z PSP, nieee. Chodzi mi o ludzi z OSP, którzy jak na złość, obnoszą się swoim "powołaniem" bardziej, niż ktokolwiek na świecie xd.
Profil na fb "pracuje jako: STRAŻAK RATOWNIK", snap fire_fighter86, fire-men albo firewoman (xD), taki sam nick na insta, na którym co drugie zdjęcie jest z AKCJI, albo z wozem strażackim, lub z kolegami, w mundurze (czy jak to się nazywa, uniform? XD) albo najlepiej wszystko naraz.

Miałem (w sumie dalej mam) taką koleżankę, wielką panią strażak xd
Chodziłem z Nią do klasy w techbazie przez 4 lata. O 4 lata za długo.

Codziennie, CODZIENNIE musiała niby przypadkiem rzucić coś o tej swojej MISJI ŻYCIOWEJ. Czasami spoko, akurat tak wyszło z rozmowy, a czasami...
-Siema, co jedliście wczoraj na obiad?
-Czokoszoki
-Batona czekoladowego
-Ja wczoraj zjadłam bigos, ale to szczegół. Wy pewnie po zjedzeniu graliście na kompie, albo marnowaliście czas, podczas gdy JA musiałam czekać w napięciu na sygnał do akcji.

Tutaj następuje pokazanie tego całego pejdżera, którego każdy w klasie, ba, każdy w szkole widział średnio 3 razy dziennie xd

-Ale co, mieliście mieć coś wczoraj, że czekałaś?
-Każdego dnia się może zdarzyć pożar, albo inne zagrożenie wymagające akcji.

Okazało się, że ona wracając do domu, ubierała się w ten skafander i tylko czekała na wezwanie xd
Ciekawe ile dni tak zmarnowała siedząc w ognistym garniturze, podczas gdy mogła, no nie wiem, żyć normalnie? Xdd
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
sdc
+1 # sdc 2018-03-15 17:54
Oczywiście tablica na Facebooku zawalona syfem ze stronek w stylu "strażak-ratown ik", "998 to moja pasja", "walczący z płomieniami" (xd), czy mój faworyt: "straż pożarna. Obowiązek. Zasady. Ryzyko." (prawie jak z Gry o tron xd
"Family. Duty. Honor.") xd

Nie będę wspominał o treści tych załosnych obrazków, które aż prosiły się o zgłoszenie do ministerstwa żenady, tekstami w stylu "mężczyzno! Zakochaj się w strażaczce! Jeśli pokocha Cię jak swój zawód, (xd) będziesz najszczęśliwszy m facetem na ziemi!" xdd
(Ta moja koleżanka miała to nawet na zdjęciu w tle przez jakiś czas xdd)

Najlepsza inba była, jak pewnego dnia siedzę sobie w techbazie, czekam na dzwonek na ostatnią lekcję, a tu widzę, że dziewczyny z mojej klasy jakoś dziwnie pobudzone. Podbijam i patrzę tam gdzie one.
I co się okazało xd
Nasza koleżanka stoi na środku korytarza, w ubraniu strażaka Xd
Cała ta zbroja, buty, spodnie, kurtka, hełm XD
No i tak stoi.
Dzwonek, idzie facetka od angielskiego, patrzy na naszego fire_womana i otwiera szeroko oczy.
-Co Ty odpierdalasz?
-Proszę pani, nie mogę zostać na lekcjach, chciałabym, ale wzywa mnie straż, do której nie wiem, czy pani wie, należę!
(niee wcale nie wie, a te wzorowe zachowanie za bycie członkiem
OSP to przypadkiem w dzienniku się znalazły xd)
-Kaśka, ale skończyłaś lekcje dwie godziny temu, ja mam teraz z drugą grupą!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować

Dodaj komentarz

Pamiętaj o tym, że w internecie nie jesteś anonimowy.

Nie obrażaj, nie używaj przekleństw i nie pomawiaj. To Ty odpowiadasz, za to, co piszesz – portal w żadnym przypadku nie ponosi odpowiedzialności prawnej za Twoje teksty. Przypominamy, również że dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum. Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy nie powinien się tu ukazywać zgłoś nam to.

Ostatnio dodane

Najbliższe wydarzenia

Na sygnale

Ostatnio dodane

W obiektywie

HOME | REKLAMA | PATRONAT MEDIALNY | | POLITYKA PRYWATNOŚCI | REGULAMIN FORUM| KONTAKT |                                                               

ZLUBACZOWA.PL to blog informacyjny. Właściciel nie jest związany z żadnym wydawnictwem.