ZLUBACZOWA.PL - Informacje z Lubaczowa, powiatu lubaczowskiego

Prezydent RP odznaczył pośmiertnie sędziego TK Henryka Ciocha

fot. wikimedia.org; CC BY-SA 3.0 / Ryszard Hołubowicz

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda nadał pośmiertnie Order Odrodzenia Polski pochodzącemu z Lubaczowa sędziemu Trybunału Konstytucyjnego.

W imieniu Prezydenta RP order przekazała rodzinie zmarłego minister Halina Szymańska, Szef KPRP podczas uroczystości pogrzebowych, jakie odbyły się w czwartek w Archikatedrze św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty w Lublinie.

Minister Szymańska odczytała też list Prezydenta Andrzeja Dudy skierowany do bliskich i przyjaciół śp. prof. Henryka Ciocha. „Był człowiekiem do głębi prawym, uczciwym i skromnym. Nie szukał własnej chwały, nie przypisywał sobie nienależnych zasług. Pracował dla Ojczyzny i rodaków najlepiej, jak umiał” – podkreślił Prezydent. 

Henryk Cioch urodził się 30 lipca 1951 r. w Lubaczowie. Był profesorem nauk prawnych, przez wiele lat wykładał na KUL. Zajmował się problematyką prawa cywilnego, spółdzielczego, fundacyjnego, stowarzyszeniowego i rzeczowego. W 2010 r. Prezydent Lech Kaczyński powołał go na członka Narodowej Rady Rozwoju.
 
W grudniu 2015 r. prof. Cioch został wybrany przez Sejm na sędziego Trybunału Konstytucyjnego. Zmarł 20 grudnia 2017 roku w Warszawie/

List Prezydenta na uroczystości pogrzebowe śp. profesora Henryka Ciocha.

Szanowni Państwo!

Z głębokim smutkiem żegnamy dzisiaj śp. Profesora Henryka Ciocha. Odszedł od nas wybitny prawnik, uczony i wykładowca, działacz społeczny i państwowy. Odszedł przedwcześnie,
w pełni aktywności zawodowej i publicznej, z tym większym też żalem Go żegnamy. A zarazem jednak pamiętamy, jak wiele zdążył dokonać i jak wiele dobrych wspomnień po sobie pozostawił.

Profesor Henryk Cioch był wysoko ceniony jako specjalista w zakresie prawa cywilnego, spółdzielczego, handlowego, bankowego, finansów publicznych i organizacji pozarządowych.
Był zarówno wszechstronnym znawcą prawa, jak i doświadczonym praktykiem. Długoletni nauczyciel akademicki, wypromował kilkudziesięciu doktorów i licznych magistrów. Jako adwokat służył swoją wiedzą wielu stowarzyszeniom i fundacjom, wydatnie przyczyniając się do rozwoju społeczeństwa obywatelskiego. Należał też do współtwórców renesansu spółdzielczości, dzięki którym ten ogromnie zasłużony dla Polski ruch mógł powrócić do swoich pierwotnych idei i zasad.

Był człowiekiem do głębi prawym, uczciwym i skromnym. Nie szukał własnej chwały, nie przypisywał sobie nienależnych zasług. Pracował dla Ojczyzny i rodaków najlepiej, jak umiał. Tak pojmował swoją rolę w Narodowej Radzie Rozwoju przy Prezydencie Profesorze Lechu Kaczyńskim, później jako Senator Rzeczypospolitej Polskiej VIII kadencji, a wreszcie Sędzia Trybunału Konstytucyjnego. Pragnął, aby nasze suwerenne państwo było silne dzięki zaangażowaniu i aktywności obywateli, dzięki sprawnym instytucjom i sprawiedliwym prawom. I taką Polskę budował własną wytrwałą pracą naukową, zawodową i publiczną.

Jestem przekonany, że Profesor Henryk Cioch zapisze się w pamięci potomnych jako dobry człowiek i szczery patriota, wielce zasłużony dla naprawy Rzeczypospolitej.

Wieczny odpoczynek racz Mu dać, Panie!

Rodzinie, bliskim i przyjaciołom Zmarłego składam wyrazy głębokiego współczucia.

Z wyrazami szacunkuPrezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Andrzej Duda

Źródło: prezydent.pl/fot: fot. wikimedia.org; CC BY-SA 3.0 / Ryszard Hołubowicz 

PRZECZYTAJ TAKŻE:

REKLAMA:


Komentarze   

K
0 # K 2017-12-31 12:22
To order za odradzanie w PZPR czy co?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Ama
0 # Ama 2017-12-31 16:04
Myśle , że ten komentarz był nie na miejscu
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi

Dodaj komentarz

Pamiętaj o tym, że w internecie nie jesteś anonimowy.

Nie obrażaj, nie używaj przekleństw i nie pomawiaj. To Ty odpowiadasz, za to, co piszesz – portal w żadnym przypadku nie ponosi odpowiedzialności prawnej za Twoje teksty. Przypominamy, również że dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum. Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy nie powinien się tu ukazywać zgłoś nam to.

Ostatnio dodane

Najbliższe wydarzenia

Na sygnale

Ostatnio dodane

W obiektywie

HOME | REKLAMA | PATRONAT MEDIALNY | | POLITYKA PRYWATNOŚCI | REGULAMIN FORUM| KONTAKT |                                                               

ZLUBACZOWA.PL to blog informacyjny. Właściciel nie jest związany z żadnym wydawnictwem.