Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnych złożyli przysięgę w Rzeszowie

fot.facebook.com/Wojska-Obrony-Terytorialnej-379397329070468/fot.facebook.com/Wojska-Obrony-Terytorialnej-379397329070468/

26 listopada na rzeszowskim rynku uroczyście zaprzysiężonych zostało 500 żołnierzy wojsk obrony terytorialnej. Towarzyszyło im 2,5 tys. żołnierzy 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej, którzy do terytorialnej służby wojskowej wstąpili w ostatnim półroczu oraz Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz.

Żołnierze, którzy złożyli przysięgę mają za sobą szesnastodniowe szkolenie podstawowe, prowadzone we wszystkich podkarpackich batalionach: w Rzeszowie, Nisku, Dębicy, Jarosławiu i Sanoku.

Przysięga była już dziewiątą uroczystością organizowaną w tym roku przez podkarpacką brygadę. W skali kraju jest to już dwudziesta druga przysięga żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. Tym razem Terytorialsi z Podkarpacia przysięgali wierność ojczyźnie na sztandar bojowy żołnierzy Armii Krajowej Okręgu Rzeszów.

Niedzielna uroczystość była też hołdem dla patrona brygady, ponieważ przysięga zbiegła się w czasie ze 104. rocznicą urodzin płk. Łukasza Cieplińskiego, ps. „Pług” – patrona 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Trzeci do wielkości rodzaj sił zbrojnych

W sześć miesięcy po pierwszej przysiędze Terytorialsów Wojska Obrony Terytorialnej są już trzecim co do wielkości rodzajem sił zbrojnych. W szeregach Wojsk Obrony Terytorialnej, w trzech brygadach obrony terytorialnej we wschodniej części kraju, pełni służbę już ponad 7 tysięcy żołnierzy, w tym 6 tys. żołnierzy terytorialnej służby wojskowej i 1,2 tys żołnierzy zawodowych.

Pozytywny odbiór społeczny idei WOT spowodował, że do służby zaciągnięto więcej ochotników niż wcześniej planowano. 6 tys. żołnierzy Terytorialnej Służby Wojskowej, to ochotnicy, którzy postanowili połączyć swoje dotychczasowe życie zawodowe ze służbą wojskową. Na pytanie „dlaczego to zrobili” najczęściej odpowiadają, że kierowali się głęboko zakorzenionym patriotyzmem oraz chęcią zrobienia czegoś więcej dla kraju.
Wojska Obrony Terytorialnej jako piąty rodzaj sił zbrojnych, obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej oraz Wojsk Specjalnych powstały z początkiem 2017 roku. Do chwili obecnej utworzone zostało Dowództwo WOT oraz trzy brygady w województwach podlaskim, lubelskim oraz podkarpackim, w tych jednostkach trwa już szkolenie żołnierzy. Formowane są też kolejne trzy brygady jedna na Warmii i Mazurach oraz dwie na Mazowszu, w tych jednostkach obecnie trwa proces obsadzania stanowisk kadrą zawodową, pierwsze szkolenia ochotników zaplanowane są w tych jednostkach na przełomie pierwszego i drugiego kwartału 2018 roku.


Wojska Obrony Terytorialnej będą ściśle współdziałać z wojskami operacyjnymi. Misją WOT jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. Do głównych zadań w czasie pokoju będzie należało m.in. przeciwdziałanie i zwalczanie skutkom klęsk żywiołowych. W czasie wojny WOT będzie wspierać wojska operacyjne w strefie bezpośrednich działań bojowych, a poza nią będzie stanowić siłę wiodącą.

Ponad 30% Terytorialsów stanowią osoby do 25 roku życia. Średnia wieku statystycznego Terytorialsa to 31 lat, a 10% wszystkich to kobiety.

Źródło: mon.gov.pl