ZLUBACZOWA.PL - Informacje z Lubaczowa, powiatu lubaczowskiego

Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnych złożyli przysięgę w Rzeszowie

fot.facebook.com/Wojska-Obrony-Terytorialnej-379397329070468/
fot.facebook.com/Wojska-Obrony-Terytorialnej-379397329070468/

fot.facebook.com/Wojska-Obrony-Terytorialnej-379397329070468/

26 listopada na rzeszowskim rynku uroczyście zaprzysiężonych zostało 500 żołnierzy wojsk obrony terytorialnej. Towarzyszyło im 2,5 tys. żołnierzy 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej, którzy do terytorialnej służby wojskowej wstąpili w ostatnim półroczu oraz Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz.

Żołnierze, którzy złożyli przysięgę mają za sobą szesnastodniowe szkolenie podstawowe, prowadzone we wszystkich podkarpackich batalionach: w Rzeszowie, Nisku, Dębicy, Jarosławiu i Sanoku.

Przysięga była już dziewiątą uroczystością organizowaną w tym roku przez podkarpacką brygadę. W skali kraju jest to już dwudziesta druga przysięga żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. Tym razem Terytorialsi z Podkarpacia przysięgali wierność ojczyźnie na sztandar bojowy żołnierzy Armii Krajowej Okręgu Rzeszów.

Niedzielna uroczystość była też hołdem dla patrona brygady, ponieważ przysięga zbiegła się w czasie ze 104. rocznicą urodzin płk. Łukasza Cieplińskiego, ps. „Pług” – patrona 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Trzeci do wielkości rodzaj sił zbrojnych

W sześć miesięcy po pierwszej przysiędze Terytorialsów Wojska Obrony Terytorialnej są już trzecim co do wielkości rodzajem sił zbrojnych. W szeregach Wojsk Obrony Terytorialnej, w trzech brygadach obrony terytorialnej we wschodniej części kraju, pełni służbę już ponad 7 tysięcy żołnierzy, w tym 6 tys. żołnierzy terytorialnej służby wojskowej i 1,2 tys żołnierzy zawodowych.

Pozytywny odbiór społeczny idei WOT spowodował, że do służby zaciągnięto więcej ochotników niż wcześniej planowano. 6 tys. żołnierzy Terytorialnej Służby Wojskowej, to ochotnicy, którzy postanowili połączyć swoje dotychczasowe życie zawodowe ze służbą wojskową. Na pytanie „dlaczego to zrobili” najczęściej odpowiadają, że kierowali się głęboko zakorzenionym patriotyzmem oraz chęcią zrobienia czegoś więcej dla kraju.
Wojska Obrony Terytorialnej jako piąty rodzaj sił zbrojnych, obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej oraz Wojsk Specjalnych powstały z początkiem 2017 roku. Do chwili obecnej utworzone zostało Dowództwo WOT oraz trzy brygady w województwach podlaskim, lubelskim oraz podkarpackim, w tych jednostkach trwa już szkolenie żołnierzy. Formowane są też kolejne trzy brygady jedna na Warmii i Mazurach oraz dwie na Mazowszu, w tych jednostkach obecnie trwa proces obsadzania stanowisk kadrą zawodową, pierwsze szkolenia ochotników zaplanowane są w tych jednostkach na przełomie pierwszego i drugiego kwartału 2018 roku.


Wojska Obrony Terytorialnej będą ściśle współdziałać z wojskami operacyjnymi. Misją WOT jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. Do głównych zadań w czasie pokoju będzie należało m.in. przeciwdziałanie i zwalczanie skutkom klęsk żywiołowych. W czasie wojny WOT będzie wspierać wojska operacyjne w strefie bezpośrednich działań bojowych, a poza nią będzie stanowić siłę wiodącą.

Ponad 30% Terytorialsów stanowią osoby do 25 roku życia. Średnia wieku statystycznego Terytorialsa to 31 lat, a 10% wszystkich to kobiety.

Źródło: mon.gov.pl

PRZECZYTAJ TAKŻE:

REKLAMA:


Komentarze   

guzika nie oddamy
-5 # guzika nie oddamy 2017-11-26 19:06
cyrk podobny do tego w chinach lub korei,
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Karol
+10 # Karol 2017-11-26 21:24
Cytuję guzika nie oddamy:
cyrk podobny do tego w chinach lub korei,

Tylko że np w wielu państwach są takie bataliony od dawna, tylko Polacy mają z tym problem
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Karol
+7 # Karol 2017-11-26 21:29
Cytuję Karol:
Cytuję guzika nie oddamy:
cyrk podobny do tego w chinach lub korei,

Tylko że np w wielu państwach są takie bataliony od dawna, tylko Polacy mają z tym problem

Zobaczysz kto będzie bronił Twojego domu jak nie my , Ty masz siekiere A my karabiny :)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
guzika nie oddamy
+1 # guzika nie oddamy 2017-11-27 06:56
Cytuję Karol:
Cytuję Karol:
Cytuję guzika nie oddamy:
cyrk podobny do tego w chinach lub korei,

Tylko że np w wielu państwach są takie bataliony od dawna, tylko Polacy mają z tym problem

Zobaczysz kto będzie bronił Twojego domu jak nie my , Ty masz siekiere A my karabiny :)


oj karol karol ja się karabinów nie boję bo mam w dupie naboje, dzieci, dzieci z czym my do ludzi, z jaką armią, o czym wy ludzie marzycie, putin wystarczy,że piernie i pół europy nie ma, każdy ma prawo do własnego zdania i własnych poglądów moje są właśnie takie
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Ha ha ha
0 # Ha ha ha 2017-11-27 10:49
Cytuję guzika nie oddamy:
Cytuję Karol:
Cytuję Karol:
Cytuję guzika nie oddamy:
cyrk podobny do tego w chinach lub korei,

Tylko że np w wielu państwach są takie bataliony od dawna, tylko Polacy mają z tym problem

Zobaczysz kto będzie bronił Twojego domu jak nie my , Ty masz siekiere A my karabiny :)


oj karol karol ja się karabinów nie boję bo mam w dupie naboje, dzieci, dzieci z czym my do ludzi, z jaką armią, o czym wy ludzie marzycie, putin wystarczy,że piernie i pół europy nie ma, każdy ma prawo do własnego zdania i własnych poglądów moje są właśnie takie

NIE RZUCAJ LEWACKIMI SLOGANAMI CZŁOWIEKU, BO NIE MASZ RACJI
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Misiek
-4 # Misiek 2017-11-27 12:32
Nikt Ci nie broni przeprowadzić się do Rosji. Tam też będziesz mógł mieć swoje poglądy...w domu :)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
guzika nie oddamy
+4 # guzika nie oddamy 2017-11-27 15:31
Cytuję Misiek:
Nikt Ci nie broni przeprowadzić się do Rosji. Tam też będziesz mógł mieć swoje poglądy...w domu :)


żałosny jesteś misiek, bardzo żałosny, podaj argumenty, które przemawiają za tym, że w jakimkolwiek starciu z Rosją mamy jakiekolwiek szanse, nikt by za nami palcem nie kiwnął, podobnie jak za Gruzją,czy Ukrainą, nie mam też potrzeby przeprowadzania się do Rosji, możemy podyskutować na ten temat co może nasza armia i WOT w momencie zagrożenia, otóż powtórzę wszystkim nawiedzonym, że nic nie może i zapamiętajcie to sobie i pusty śmiech mnie ogarnia jak czytam takie dyrdymały jak wasze
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
kedyw
-6 # kedyw 2017-11-27 17:23
Cytuję guzika nie oddamy:
Cytuję Misiek:
Nikt Ci nie broni przeprowadzić się do Rosji. Tam też będziesz mógł mieć swoje poglądy...w domu :)


żałosny jesteś misiek, bardzo żałosny, podaj argumenty, które przemawiają za tym, że w jakimkolwiek starciu z Rosją mamy jakiekolwiek szanse, nikt by za nami palcem nie kiwnął, podobnie jak za Gruzją,czy Ukrainą, nie mam też potrzeby przeprowadzania się do Rosji, możemy podyskutować na ten temat co może nasza armia i WOT w momencie zagrożenia, otóż powtórzę wszystkim nawiedzonym, że nic nie może i zapamiętajcie to sobie i pusty śmiech mnie ogarnia jak czytam takie dyrdymały jak wasze

Człowieku a kiedy to Rosja w pojedynkę Polskę pokonała ,ruskie to cienkie bolki nie ma kogo się bać .
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
rezerwista
+8 # rezerwista 2017-11-26 20:39
Bardzo dobrze że powstają WOT na przekór platformersom, lewakom i proruskim trolom ! :)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
ona
+4 # ona 2017-11-26 21:44
jak szukać chłopaka to tylko z WOT, wysportowany, odważny i zdyscyplinowany .
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Inhalator
-4 # Inhalator 2017-11-27 08:20
kolejny artykuł skopiowany, ani słowa o tym czy ktoś z powiatu uczestniczył, może w WOT są nasi?! Jakiś komentarz redakcji, cokolwiek?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
chichot losu
+6 # chichot losu 2017-11-27 10:34
To takie krótkie info, osób biorących udział w tej przysiędze z powiatu lubaczowskiego było ok 10. Łącznie kompania lubaczowska (a taka będzie i szkolenie będzie na miejscu w późniejszym okresie) liczy obecnie ok 70 osób. Jak coś jeszcze chcesz wiedzieć to coś tam mogę dopisać.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Inhalator
-4 # Inhalator 2017-11-27 11:44
O - to jest informacja, która ma jakikolwiek sens w portalu lokalnym, a samo kopiuj wklej nic nie wnosi dla czytelnika, chyba że portalowi chodzi wyłącznie o wyświetlenia.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
wito
+4 # wito 2017-11-27 12:42
martwisz się nie tym co trzeba, chyba że pracujesz w konkurencji, to inna sprawa, a tak na marginesie ta informacja została polubiona 80 razy przez czytelników. Twoje wywody nad tym co ma się pojawiać na portalu są żałosne!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
chichot losu
0 # chichot losu 2017-11-27 22:36
Nie każdy może niektóre informacje uzyskać, ale rzeczywiście szkoda, że info lekko lakoniczne, za to uzupełniłem troszkę dane i nie ma co się tu przekrzykiwać jak tam na początku komentarzy.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
chichot losu
-1 # chichot losu 2017-11-27 22:37
Cytuję chichot losu:
Nie każdy może niektóre informacje uzyskać, ale rzeczywiście szkoda, że info lekko lakoniczne, za to uzupełniłem troszkę dane i nie ma co się tu przekrzykiwać jak tam na początku komentarzy.

A te ok 10 osób to przysięgę składało, pozostali byli też z powiatu lubaczowskiego.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Inhalator
-5 # Inhalator 2017-11-28 11:14
Cytuję wito:
martwisz się nie tym co trzeba, chyba że pracujesz w konkurencji, to inna sprawa, a tak na marginesie ta informacja została polubiona 80 razy przez czytelników. Twoje wywody nad tym co ma się pojawiać na portalu są żałosne!


Twój komentarz jest żałosny, osoby regularnie broniące komentarzy pokroju Twojego i portalu również. Jeżeli konstruktywna krytyka jest żałosna to powiedz (napisz) jaki jest sens portalu regionalnego informującego (kopiującego) informacje nieistotne? Myślisz, że nie wiem na jakich zasadach działa ten portal? Nie bądź śmieszny, koleżko od redaktora.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
mix
+3 # mix 2017-11-28 12:24
dziś oglądałem przez przypadek na youtube jak UWAGA Grecka orkiestra gra naszą "Pierwszą Brygadę". Aż się wzruszyłem. Później przejrzałem inne filmiki w tym z Marszu Niepodległości i tak sobie pomyślałem- te durne ciule typu juncker, tusk, timmermans i reszta szmacianej hołoty może nam jak POLAKOM naskoczyć! My jesteśmy Dumnym Narodem ,z bogatą historią,tradyc ją ,kulturą i wartościami. A oni kim są? zwykłymi pionkami i karieriowiczami sterowanymi przez starą świnię sorosa. To my Polacy ratowaliśmy tyłki Europie-pod Wiedniem i podczas agresji bolszewickiej. I znów po raz trzeci uratujemy przed falą ciapatą . Brawo WOT to bardzo dobrze że powstała taka formacja.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
remix
0 # remix 2017-11-28 13:43
Słusznie prawisz popieram w całości!!!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
tadeusz
+1 # tadeusz 2017-11-28 20:10
Byłem tam-brałem udział .Jestem dumny z tego.Pozdrawiam wszystkich z WOT.Kompania Lubaczowska-tak trzymac,
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi