Lubaczowscy policjanci dbają o bezpieczeństwo dzieci. Ruszyła akcja „Bezpieczna droga do szkoły”

fot. Policja
fot. Policja

fot. Policja

Wraz z rozpoczęciem roku szkolnego w pobliżu szkół następuje zwiększone natężenie ruchu kołowego i pieszego. W początkowym okresie nauki, po przerwie wakacyjnej policjanci, jak co roku prowadzą działania"Bezpieczna droga do szkoły", mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa dzieci i młodzieży.

Od 4 września br., aż do zakończenia roku szkolnego droga do i ze szkoły będzie stałym elementem w życiu dziecka. Dlatego też, wszyscy uczestnicy ruchu drogowego powinni zadbać, by była bezpieczna. Poza policjantami i nauczycielem, to rodzicie i opiekunowie odpowiadają za swoje pociechy. Systematyczne rozmowy z dziećmi na temat zasad poruszania się po drodze, a przede wszystkim poprzez dawanie dobrego przykładu swoim zachowaniem, będą z pewnością miały wpływ na kształtowanie odpowiednich postaw i zachowań dzieci, jako niechronionych uczestników ruchu drogowego.

Policjanci przypominają rodzicom, że nie każdy pierwszoklasista może być samodzielnym uczestnikiem ruchu drogowego. Zgodnie z art. 43 Ustawy prawo o ruchu drogowym, dziecko do 7 roku życia może korzystać z drogi tylko pod opieką osoby co najmniej 10-letniej (nie dotyczy to strefy zamieszkania i drogi przeznaczonej wyłącznie dla pieszych). Bardzo ważnym czynnikiem zwiększającym bezpieczeństwo w ruchu drogowym, jest noszenie elementów odblaskowych. Rodzice, którzy zawożą dzieci do szkoły powinni też pamiętać o obowiązku przewożenia ich w fotelikach ochronnych lub specjalnych siedziskach z zapiętymi pasami. Dziecko pod szkołą należy wysadzać z samochodu od strony chodnika lub pobocza, nie zaś od strony jezdni.

Już od pierwszych dni roku szkolnego policjanci będą spotykają się z dziećmi, aby rozmawiać o prawidłowym przekraczaniu jezdni i poruszaniu się po niej w przypadku braku chodnika lub pobocza. Uświadamiają młodych uczestników ruchu drogowego jak reagować na zagrożenia, które mogą ich spotkać w drodze do szkoły.

Akcja „Bezpieczna droga do szkoły” jest zatem adresowana zarówno do dzieci, jak i do wszystkich dorosłych, w szczególności do rodziców, opiekunów i nauczycieli.

Funkcjonariusze apelujeją do wszystkich uczestników ruchu drogowego o zachowanie ostrożności na drodze, szczególnie w rejonie szkół, przedszkoli, placówek oświatowo-wychowawczych, oraz miejsc, gdzie grupują się dzieci i młodzież.

• Mamo, Tato – dziecko naśladuje twoje zachowania, daj więc dobry przykład!

• Nauczycielu – odkrywaj przed dziećmi bezpieczny świat, także w sferze ruchu drogowego!

• Kierowco – uważaj w pobliżu szkół, zdejmij nogę z gazu!

Źródło: KGP, KPP Lubaczów

PRZECZYTAJ TAKŻE:

REKLAMA: