ZLUBACZOWA.PL - Informacje z Lubaczowa, powiatu lubaczowskiego

Ratujmy Polskie dziedzictwo – Kwesta na rzecz kościółka w Hruszowie

fot. lubaczow.com.pl
fot. lubaczow.com.pl

fot. lubaczow.com.pl

Podczas tegorocznej edycji Festiwalu Dziedzictwa Kresów prowadzona była zbiórka pieniędzy na rzecz renowacji małego kościółka położonego tuż za Polską granicą w miejscowości Hruszew. Do akcji czynnie włączyli się członkowie Lubaczowskiego Oddziału Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo – Wschodnich, Harcerze i pracownicy Gminnej Biblioteki Publicznej. Podczas kwesty zebrano kwotę 6205.17 zł. 

Kościół rzymsko – katolicki  p.w. Św. Józefa w Hruszowie (przed 1939 r. parafia Niemirów, dekanat Lubaczów) został wybudowany w 1889 r. w stylu neogotyckim, jako kaplica dworska. Głównym fundatorem był Franciszek Wojciech Dzierżykraj - Morawski herbu Nałęcz (1868-1938), znany polityk i publicysta związany z Wielkopolską, który w 1892 r. zawarł związek małżeński z Wiktorią Łubieńską córką właściciela Krakowca i zapewne też części Hruszowa.

W 1903 roku sprzedał majątek jednak  Kaplica i teren, na którym stała, została wyłączona ze sprzedaży.

Następnie świątynią opiekowała się hrabina Paulina z Łubieńskich Ledóchowska właścicielka części dóbr hruszowskich. Mężem Pauliny Ledóchowskiej był hrabia Ignacy Ledóchowski - brat Św. Urszuli Ledóchowskiej. Możemy domniemywać, że Święta podczas wizyt u brata, mogła uczestniczyć w mszach świętych odprawianych właśnie w tym kościółku.

Kiedy rodzina Ledóchowskich opuściła majątek, świątynia służyła  na potrzeby stacjonujących w miejscowych koszarach żołnierzy (ułanów) i była pod nadzorem dowódcy szwadronu kawalerii w randze rotmistrza.

Nabożeństwa oprócz kapelana wojskowego, odprawiał w niej również miejscowy ksiądz greckokatolicki – prawdopodobnie dla żołnierzy tego wyznania.

Zgodnie z wolą głównego fundatora świątynia wkrótce miała zostać zapisana na rzecz parafii rzymskokatolickiej w Niemirowie. Starania w tym kierunku zostały podjęte przez Kurię Metropolitalną we Lwowie.

Ostatnią właścicielką była Wanda Balko - Chrząszczewska, która sprawowała kolatorską opiekę nad kaplicą w Hruszowie.

Według sprawozdania z wizytacji dekanalnej dekanatu lubaczowskiego datowanego na 1903 rok „Kościółek w Hruszowie, zbudowany przez pp. Morawskich i Ledóchowskich. Jest to kościółek dość  obszerny, murowany, pokryty dachówką, o jednym pięknym ołtarzu, zaopatrzony w najpotrzebniejsze aparata kościelne”.

Po drugiej wojnie światowej, świątynia podzieliła los innych, które znalazły się poza granicami Polski. Użytkowano ją jako magazyn rolny przez miejscowy kołchoz. Magazyn zlikwidowano w 1991 r. i od tamtej pory kościółek w Hruszowie popada  w ruinę. W 2012 r. zawaliła się cześć dachu z sygnaturką.

Gmina Lubaczów dziękuje ofiarodawcom i wolontariuszom za okazane wsparcie.

Pieniądze na rzecz renowacji Kościółka w Hruszowie można nadal wpłacać na Konto Stowarzyszenia Inicjatyw Społeczno – Gospodarczych Gminy Lubaczów.

48 9101 0003 2001 0012 2018 0001

Źródło: lubaczow.com.pl

PRZECZYTAJ TAKŻE:

REKLAMA:


Komentarze   

...
+11 # ... 2017-08-20 07:10
Nie twierdzę, że nie należy pomagać, jednak tyle mamy jeszcze do zrobienia u siebie, a w szczególności na terenie gminy Lubaczów, że tego rodzaju pomysł i działanie jest zupełnie niepotrzebne. Na Ukrainie jest tylu oligarchów, którzy rozkradają własny kraj a my mamy im odnawiać ruiny ? Kto to wymyślił ? Może by tak strona Ukraińska przeprowadziła remont starej świetlicy na Wólce Krowickiej , wszak straszy swoim wyglądem stojąc przy drodze, po której to codziennie jeżdżą Ukraińcy i patrzą na ten obskurny budynek. Tego i bardzo wielu innych potrzeb swoich mieszkańców w gminie Lubaczów nie widzą???
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
mieszkaniec
+15 # mieszkaniec 2017-08-20 09:42
Widzą! Kresową Osadę i imprezy w niej organizowane, przy zabawie zapomina się o wszystkim, a i ciemny lud łatwo zbałamucić.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Tutejszy
+5 # Tutejszy 2017-08-20 10:08
Jak my go nie odremontujemy, to nikt inny tego nie zrobi. Niech takie kościółki przypominają, że tam kiedyś była Polska.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
.......
-4 # ....... 2017-08-20 07:46
Polacy to dziwny naród bo skoro plucie w twarz nazywają padającym deszczem to i taka akcja jak odbudowa nie swojego ma swoją wymowę.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Mark
+5 # Mark 2017-08-20 13:48
Dziwne to jest nasze polskie, katolickie a że wiatr historii zmienił granice , to nie znaczy aby nie pamiętać o naszym dziedzictwie. Gdyby z gminy każdy wrzócił złotówkę to pewnie nazbierało się 9 tys. A jeszcze miasto drugie tyle. Pamięć jest ważna a nie tylko konsumpcja.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
...
+2 # ... 2017-08-20 17:36
Cytuję Mark:
Dziwne to jest nasze polskie, katolickie a że wiatr historii zmienił granice , to nie znaczy aby nie pamiętać o naszym dziedzictwie. Gdyby z gminy każdy wrzócił złotówkę to pewnie nazbierało się 9 tys. A jeszcze miasto drugie tyle. Pamięć jest ważna a nie tylko konsumpcja.


Nie zgadzam się z Tobą, a gdyby wiatr historii zmienił granice po san, to co wtedy, jaka wówczas była by pamięć o dziedzictwie. Granice w historii naszego państwa ustalane były dziesiątki razy, przeważnie po każdej wojnie, najeździe, rozbiorze, jak by tego nie nazwał. Teraz mamy granice i trzymajmy się tego. Jakoś nie słyszę by Ukraińcy uczcili pamięć spalonej Wólki Krowickiej i wymordowanych przez nich mieszkańców, a jadą tamtędy co dziennie, nawet zaprzyjaźnieni z gminą włodarze z Ukrainy nie mają na to ochoty. Jeśli ktoś daje na to pieniądze dobrowolnie to ja nie mam nic przeciwko temu, ale jeśli pieniądze miał by przekazać samorząd gminy Lubaczów to ja uważam to za skandal i nadużycie.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Adelajda
-3 # Adelajda 2017-08-22 19:00
Cytuję Mark:
Dziwne to jest nasze polskie, katolickie a że wiatr historii zmienił granice , to nie znaczy aby nie pamiętać o naszym dziedzictwie. Gdyby z gminy każdy wrzócił złotówkę to pewnie nazbierało się 9 tys. A jeszcze miasto drugie tyle. Pamięć jest ważna a nie tylko konsumpcja.


Dziedzictwo to Austro-Węgiersk ie to jest kościół garnizonowy.Poz ostalo tam kilka budynków po dużej jednostce kawalerii.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
ziemialubaczowska
+4 # ziemialubaczowska 2017-08-21 22:56
niezłe tłuczki tutaj zaglądają, jak można mówić tak, że zbiórka funduszy na ślady polskości na Ukrainie nie ma sensu i lepiej świetlicę w Wólce Krowickiej zrobić, koniec, to jest po prostu mistrzostwo wieśniackości.. .
albo nie, ktoś o wyraźnych ukraińskich korzeniach po prostu kombinuje, żeby przypadkiem tam polskich śladów nie uwypuklać.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
...
-3 # ... 2017-08-22 12:15
Cytuję ziemialubaczowska:
niezłe tłuczki tutaj zaglądają, jak można mówić tak, że zbiórka funduszy na ślady polskości na Ukrainie nie ma sensu i lepiej świetlicę w Wólce Krowickiej zrobić, koniec, to jest po prostu mistrzostwo wieśniackości...
albo nie, ktoś o wyraźnych ukraińskich korzeniach po prostu kombinuje, żeby przypadkiem tam polskich śladów nie uwypuklać.


Jakie ty chcesz tam ślady polskości uwypuklać ? Jedź na tamtą stronę, pokaż jakim jesteś polskim kozaczkiem, a pierwsze co dostrzeżesz to kawałek pały na własnym grzbiecie. Podobne do Ciebie tłuczki pojechały na majdan krzycząc chwała Ukrainie i tylko na tyle było ich stać. Znalazł mi się bohater uwypuklający polskość na Ukrainie. a gdy mniejszość niemiecka domagała się dwujęzycznych nazw miejscowości na terenach Polski zachodniej to ty byłeś szczęśliwy z tego powodu? Po cholerę wpieprzać się tam gdzie nas nie potrzebują, coś mi się wydaje, że przebijasz mistrzostwo wieśniackości, ruszaj więc tam śladami polskości a wątpię czy wrócisz stamtąd w całości.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
kl
+7 # kl 2017-08-22 13:52
Ty w lustro popatrz przestraszony Tam dalej jest POLSKA
A te tablice już dawno takie są dwujęzyczne
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Ziemialubaczowska
+4 # Ziemialubaczowska 2017-08-22 14:02
Wyciągasz z d. jakieś niemieckie znaki i majdan, co się tematu nie ima. Widzę że masz słabe pojęcie o rzeczywistości. Jeżeli się tam zalatwi urzędowo np remont kaplicy, to nikt tam nie będzie podskakiwał, co najwyżej jakiś łysy pokrzyczy chwilę, bo obiekt jest typowo sakralny, a nie narodowy. Nadal uważam, że trzeba mieć siano we łbie, by uważać, że społeczeństwo powinno się składać na świetlicę dla Wólki Krowickiej, to tylko interes Wólki a nie szerszego społeczeństwa.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
...
-6 # ... 2017-08-22 14:56
Cytuję Ziemialubaczowska:
Wyciągasz z d. jakieś niemieckie znaki i majdan, co się tematu nie ima. Widzę że masz słabe pojęcie o rzeczywistości. Jeżeli się tam zalatwi urzędowo np remont kaplicy, to nikt tam nie będzie podskakiwał, co najwyżej jakiś łysy pokrzyczy chwilę, bo obiekt jest typowo sakralny, a nie narodowy. Nadal uważam, że trzeba mieć siano we łbie, by uważać, że społeczeństwo powinno się składać na świetlicę dla Wólki Krowickiej, to tylko interes Wólki a nie szerszego społeczeństwa.


A ja uważam, że siano we łbie ma ten, kto u siebie potrzeb mieszkańców nie widzi, a martwi się ruiną na Ukrainie. I nie o świetlicę tu idzie, która jest jednym z przykładów a o coś więcej, i tak ja mówisz jak się ma siano we łbie lub mózg z tego co byk jaja, to za sto lat na własnym podwórku burdel będzie, a inni będą się z tego śmiali. Dodam jeszcze, że interes Wólki ma dla mnie większe znaczenie, jak ta ruina, która jest na Ukrainie a nie w Polsce, chyba, że jesteś taki kozak i ustanowisz granicę państwa według własnego życzenia.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Ziemialubaczowska
+5 # Ziemialubaczowska 2017-08-22 15:13
Twoja argumentacja mnie rozwaliła, nie przekonała, tylko rozwaliła. Ludzie dla wyższych idei ryzykują życie i wspinają się na szczyty, pokonując swoje słabości, dla ciebie ślad kultury warto poświęcić dla przysłowiowej świetlicy w Wólce.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
...
-5 # ... 2017-08-22 16:05
Cytuję Ziemialubaczowska:
Twoja argumentacja mnie rozwaliła, nie przekonała, tylko rozwaliła. Ludzie dla wyższych idei ryzykują życie i wspinają się na szczyty, pokonując swoje słabości, dla ciebie ślad kultury warto poświęcić dla przysłowiowej świetlicy w Wólce.


Ślad wyzysku biednego społeczeństwa, biednego chłopa przez właścicieli ziemskich nazywasz śladem kultury ? Dla mnie to waląca się ruina Ukraińskiego państwa, które jeśli zechce to dokona remontu lub nie, a my jako Polacy zadbajmy o siebie i nie wtykajmy nosa gdzie nas nie potrzebują. Za czas działań band Ukraińskich przeprosin ze strony Ukraińskiej do dziś doczekać się nie możemy. Mam też wątpliwości, co do ludzi ryzykujących życie dla wyższych idei i wspinających się na szczyt, wszak tacy żyją w dobrobycie i dostojnie, dochodząc na ów szczyt na plecach innych, a prawdziwi bohaterowie żyją w zapomnieniu i nędzy, lub nikt o Nich nie pamięta we własnym kraju.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Ziemianin
+1 # Ziemianin 2017-08-22 20:01
Ratuj Panie Boże jakie tu przygłupy piszą! Ziemiolubaczows ka nie dyskutuj ze zwykłym prostym ćwokiem co wszystkim zazdrości, każdego kto osiągnął sukces nienawidzi. Umysł osieroconego dziecka komuny. Szczerze to już dawno nie czytałem tak prymitywnych wypocin.
A szkopy cię prostaku przeprosiły za zrujnowanie Polski i zamordowanie kilku milionów polskich obywateli?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
...
-4 # ... 2017-08-22 21:40
Cytuję Ziemianin:
Ratuj Panie Boże jakie tu przygłupy piszą! Ziemiolubaczowska nie dyskutuj ze zwykłym prostym ćwokiem co wszystkim zazdrości, każdego kto osiągnął sukces nienawidzi. Umysł osieroconego dziecka komuny. Szczerze to już dawno nie czytałem tak prymitywnych wypocin.
A szkopy cię prostaku przeprosiły za zrujnowanie Polski i zamordowanie kilku milionów polskich obywateli?


I tutaj się zgadzamy - szkopy nas nie przeprosiły, ale polscy biskupi przeprosili szkopów prosząc zarazem o wybaczenie. Dumny jesteś z tego ??? Dumny jesteś z tego, że Ukraińcy mają nas Polaków w czterech literach ??? Dumny jesteś z tego co robili z nami banderowcy ??? Po wojnie ustalono granice i lepiej dla wszystkich by tak zostało, więc po jaką cholerę pomagać tym, którzy o to nie proszą, Mało jest w Polsce do zrobienia??? Szkopy nas nie przeprosiły, Ukraińcy za banderowców też nie, tylko my wszystkich przepraszajmy. Tylko ćwioki, przygłupy, i człowiek z umysłem osieroconego dziecka komuny przechodzi nad takimi sprawami do porządku dziennego. Jak masz ochotę to oddaj cały swój majątek na remont tego badziewia, tylko pamiętaj o jednym, że to ukraińskie władze zdecydują o tym co z tym badziewiem zrobią, bo możesz stawać na głowie, klaskać uszami to i tak tego nie zmienisz, jest to jednak Ukraina a nie Polska. i wołaj głośno do Boga o ratunek bo jest Ci potrzebny, może zejdziesz na ziemię i przestaniesz bredzić.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Tutejszy
0 # Tutejszy 2017-08-23 08:36
Za niemieckie zbrodnie w czasie IIWW przeprosił Polaków w 1994 r. ówczesny prezydent Niemiec Roman Herzog. Może to za mało, może powinien też przeprosić kanclerz i Bundestag. Może powinni przepraszać corocznie w jakąś rocznicę, np. 1 września, może każdy Niemiec powinien przeprosić/prze praszać. Niech może mają w dowodach osobistych wpisane "przepraszam za zbrodnie dokonane przez moich przodków". Skończcie z tą przeproszenioma nią. Trzeba utrzymywać jak najlepsze stosunki, z obopólną korzyścią, i z Niemcami, i z Ukrainą. Gdzie dwóch się bije tam trzeci korzysta. A jest taki trzeci, który też nam mnóstwo krzywd wyrządził, może mniej niż Niemcy, ale na pewno więcej niż Ukraińcy i też nie przeprosił i jakoś nikt się przeprosin nie domaga od tej strony.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
lk
+7 # lk 2017-08-22 05:57
Proponuję o konieczności remontu powiadomić Episkopat Polski to ich interes
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Frutek23
0 # Frutek23 2017-08-22 08:59
Kto jest obecnie właścicielem tego Kościółka i co po remoncie tam będzie?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
ja
-2 # ja 2017-08-22 09:28
sprzedac na hotel
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Mark
0 # Mark 2017-08-22 13:30
A co ma być , kościół będzie
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Frutek23
+3 # Frutek23 2017-08-22 16:21
Skąd wiesz może po remoncie spodoba się Ukraińcom i zrobią magazyn na ziemniaki
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
orest
0 # orest 2017-08-23 07:45
a gdzie plebania ma byc wieksza niz kosciol
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
.
+8 # . 2017-08-23 08:31
Proponuję sprzedaż cegiełek za pewną kwotę np.50/100 zł aby zbiorka nabrała szybkości i zwiększyła docelową kwotę potrzebną na remont przeciekającego dachu.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Ziemialubaczowska
+7 # Ziemialubaczowska 2017-08-23 11:59
Kościółek jest w rękach polskich teraz, ale społeczność Polska na Ukrainie nie jest duża, ani bogata, dlatego trzeba groszem wspomóc.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Szary
+4 # Szary 2017-08-23 17:52
Prawie sami krzykacze udzielają się w tych komentarzach. Każdy ślad obecności Polaków po drugiej stronie granicy jest godny upamiętnienia tym bardziej, że bardzo wiele tych śladów zostało zniszczonych bezpowrotnie. Jeśli my, żyjący współcześnie, zapomnimy o naszych przodkach to kto będzie pamiętał o nas? Jeśli stać nas na remonty ukraińskich cerkwii to powinno być nas stać również na odbudowę polskiego kościółka. A krzykacze niech zaczną czytać książki, może to ich uspokoi.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
mol książkowy
-3 # mol książkowy 2017-08-24 19:17
Cytuję Szary:
Prawie sami krzykacze udzielają się w tych komentarzach. Każdy ślad obecności Polaków po drugiej stronie granicy jest godny upamiętnienia tym bardziej, że bardzo wiele tych śladów zostało zniszczonych bezpowrotnie. Jeśli my, żyjący współcześnie, zapomnimy o naszych przodkach to kto będzie pamiętał o nas? Jeśli stać nas na remonty ukraińskich cerkwii to powinno być nas stać również na odbudowę polskiego kościółka. A krzykacze niech zaczną czytać książki, może to ich uspokoi.

Masz rację należy czytać książki, ja to robię od 30 lat i powiem Ci jedno, kiedyś czytałem, że Lech Wałęsa to bohater, dziś wiem że czytałem głupoty a Lech to Bolek, podobnie ze wszystkim w tym kraju. Historię można wypaczać i tak się też dzieje, służy to jedynie nienawiści, konfliktom i władzy, a punkt widzenia zależy od punktu siedzenia, a ciemnym ludem łatwo się manipuluje.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Jan bez ziemi
+1 # Jan bez ziemi 2017-08-24 13:19
Niech arcybiskup sypnie troche grosz z watykanskiego banku i po sprawie.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Szary
-1 # Szary 2017-08-24 19:38
Cóż mogę Ci odpowiedzieć "molu książkowy", historia niejednego już zaskoczyła i to właśnie jest w niej najlepsze, chodzi o poznawanie historii, że czasami gówno wypływa na wierzch. Pomimo tego, Ci, którzy nie uczą się historii i nie wyciągają z niej żadnej nauki są skazani na jej powtarzanie. Czytajmy książki, przecież są nie tylko historyczne.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
oj
0 # oj 2017-08-25 15:04
polaczki
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi