ZLUBACZOWA.PL - Informacje z Lubaczowa, powiatu lubaczowskiego

Kardynał Marian Jaworski uhonorowany Orderem Orła Białego

fot. Andrzej Szełęga/KPRP
fot. Andrzej Szełęga/KPRP

fot. Andrzej Szełęga/KPRP

W poniedziałek arcybiskup archidiecezji lwowskiej w stanie spoczynku Kardynał Marian Jaworski został uhonorowany przez prezydenta Orderem Orła Białego - najwyższym odznaczeniem Rzeczpospolitej Polskiej. Jak podkreślono: ks. Kardynała uhonorowano w uznaniu znamienitych zasług dla odnowy życia religijnego na Kresach Wschodnich, pogłębienia dialogu ekumenicznego oraz za osiągnięcia naukowe w dziedzinie filozofii i teologii.

- To bardzo wzruszający moment dla mnie, a jednocześnie bardzo ważny dla budowania opowieści o historii Rzeczypospolitej. Eminencja ksiądz kardynał jest częścią wielkiej opowieści o Rzeczypospolitej, wielkiej opowieści o tym, jak Rzeczpospolita odzyskiwała siłę, także przez przywracanie wiary swoim synom, naszym rodakom, nie tylko tutaj w Polsce na dzisiejszych ziemiach Rzeczpospolitej, ale także na ziemiach, które przez Rzeczpospolitą w wyniku zawieruchy dziejowej zostały utracone – powiedział prezydent Andrzej Duda.

- Znamienny w życiu Eminencji jest rok 1991, kiedy Ojciec Święty, św. Jan Paweł II, przyjaciel Eminencji Księdza Kardynała powierzył mu misję udania się z powrotem do Lwowa i prowadzenia we Lwowie i na Ukrainie spraw Kościoła. Misji wielkiej, misji trudnej po latach komunistycznego spustoszenia, po latach wydzierania religii i wiary z serc ludzi, po latach walki z polskością – podkreślał prezydent.

Zwrócił też uwagę, że17 lat posługi abp Mariana Jaworskiego w archidiecezji lwowskiej to czas „spektakularnego sukcesu” i odradzania Kościoła. Gdy duchowny zaczynał tam swoją misję - zaznaczył prezydent -  było tam kilka parafii i kilkunastu księży, a kiedy ją kończył księży było 490, parafii 290, funkcjonowały 122 domy zakonne i siedem seminariów duchownych.

- To także wielkie dzieło pojednania, które Eminencja realizował pomiędzy Polakami a Ukraińcami. Pojednania wobec trudnej historii, jaką przyniósł nam okres II wojny światowej , wobec dramatycznych krzywd, jakie zostały tam wyrządzone przede wszystkim Polakom. Była to misja niezwykle trudna, ale realizowana z wielkim powodzeniem – podkreślił Prezydent RP.

Prezydent Andrzej Duda przypomniał, że za misję odbudowywania wiary i porządku moralnego w duszach ludzi oraz pojednania kard. Jaworski otrzymał od kolejnych prezydentów Ukrainy:  Leonida Kuczmy i Wiktora Juszczenki dwa Ordery Jarosława Mądrego (V i IV klasy).

Order Orła Białego hierarcha otrzymał  „w uznaniu znamienitych zasług dla odbudowy życia religijnego na Kresach wschodnich, pogłębiania dialogu ekumenicznego oraz za osiągnięcia naukowe w dziedzinie filozofii i teologii".

- To odznaczenie przyjmuję jako wyraz uznania dla Kościoła, któremu służyłem, mając świadomość, że Kościół pełniąc swoją misję, służy narodowi – dziękował kardynał Jaworski.

Uroczystość odbyła się w krakowskim mieszkaniu hierarchy. Uczestniczyli w niej m.in Małgorzata Sadurska,  Szef Kancelarii Prezydenta, Wojciech Kolarski, Podsekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta.

Kardynał Marian Jaworski urodził się 21 sierpnia 1926 roku we Lwowie. Studiował na Wydziale Teologicznym UJ i na Wydziale Filozofii Chrześcijańskiej KUL. Uzyskał doktoraty z teologii i filozofii. Habilitował się w zakresie filozofii religii w Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie. Był wykładowcą KUL, Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie i Papieskiego Wydziału Teologicznego w Krakowie. 16 stycznia 1991 papież Jan Paweł II mianował bp. Jaworskiego pierwszym po II wojnie światowej arcybiskupem metropolitą lwowskim obrządku obrządku łacińskiego. W 1992 r. bp. Jaworski został pierwszym przewodniczącym Konferencji Episkopatu Ukrainy. Prezydent Lech Kaczyński w 2007 r. odznaczył go Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

Order Orła Białego jest najwyższym polskim odznaczeniem. Nadawany jest za "znamienite zasługi zarówno cywilne, jak i wojskowe, położone w czasie pokoju lub wojny, dla chwały i pożytku Rzeczypospolitej Polskiej".

Źródło: prezydent.pl

PRZECZYTAJ TAKŻE:

REKLAMA:


Dodaj komentarz

Pamiętaj o tym, że w internecie nie jesteś anonimowy.

Nie obrażaj, nie używaj przekleństw i nie pomawiaj. To Ty odpowiadasz, za to, co piszesz – portal w żadnym przypadku nie ponosi odpowiedzialności prawnej za Twoje teksty. Przypominamy, również że dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum. Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy nie powinien się tu ukazywać zgłoś nam to.

Ostatnio dodane

Najbliższe wydarzenia

Na sygnale

Ostatnio dodane

W obiektywie

HOME | REKLAMA | PATRONAT MEDIALNY | | POLITYKA PRYWATNOŚCI | REGULAMIN FORUM| KONTAKT |                                                               

ZLUBACZOWA.PL to blog informacyjny. Właściciel nie jest związany z żadnym wydawnictwem.