ZLUBACZOWA.PL - Informacje z Lubaczowa, powiatu lubaczowskiego

Rusza inwentaryzacja przyrodnicza w lasach Podkarpacia

fot. Tomasz Czyżewski/EdM
fot. Tomasz Czyżewski/EdM

fot. Tomasz Czyżewski/EdM

Rozpoznaniu przyrodniczych i kulturowych wartości lasów służyć będą prace inwentaryzacyjne, które rozpoczną się 9 czerwca w 10 nadleśnictwach na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie i dwóch parków narodowych.

W piątek 3 czerwca Konrad Tomaszewski, dyrektor generalny Lasów Państwowych, podczas uroczystego spotkania w Rzeszowie wręczył nominacje członkom zespołów inwentaryzacyjnych.

W teren ruszy 30 grup w trzyosobowych składach, z udziałem doświadczonych taksatorów, fitosocjologów i gleboznawców. Według jednolitej metodyki przeprowadzą wstępną inwentaryzację zasobów na 1800 czteroarowych powierzchniach próbnych, które wyznaczono w nadleśnictwach: Bircza, Brzozów, Dynów, Dukla, Jarosław, Kańczuga, Kołaczyce, Krasiczyn, Oleszyce i Sieniawa. Ten etap prac potrwa do 15 lipca.

http://www.krosno.lasy.gov.pl/image/journal/article?img_id=29199008&t=1465198851466&width=560

W swym wystąpieniu wprowadzającym do tematyki inwentaryzacji przyrodniczej dyrektor Konrad Tomaszewski omówił ogólne zasady prac, zaznaczając, że przy dobrze prowadzonej gospodarce w ekosystemach leśnych różnorodność biologiczna może być wyższa niż na obszarach ściśle chronionych. 

- Nie ma wzorca pierwotności dla lasów, zatem musimy sobie odpowiedzieć na pytanie, z jaką różnorodnością biologiczną mamy do czynienia i  jak ją chronić metodami zrównoważonej gospodarki leśnej. Tę odpowiedź powinna dać rozpoczęta przez nas inwentaryzacja wskaźnikowa - powiedział dyrektor Tomaszewski.

http://www.krosno.lasy.gov.pl/image/journal/article?img_id=29199014&t=1465198851584&width=560

Celem zasadniczym inwentaryzacji wskaźnikowej jest systematyczna ocena gospodarki leśnej w nadleśnictwach w aspekcie jej wpływu na stopień zbieżności faktycznej różnorodności biologicznej zasobów leśnych, będących w zarządzie nadleśnictw, z różnorodnością naturalną.

- Jesteśmy drugą dyrekcją w kraju, która zmierzy się z tym trudnym zagadnieniem - zaznacza Grażyna Zagrobelna, dyrektor RDLP w Krośnie. - Korzystamy z doświadczeń zdobytych przez naszych leśników w trakcie niedawnej inwentaryzacji zasobów przyrodniczych Puszczy Białowieskiej. Robimy to jednak w większej skali i przy większym zróżnicowaniu siedliskowym. Z kolei zdobyte u nas doświadczenia będą wykorzystane w przyszłości w całych polskich lasach. Wyznaczone powierzchnie próbne w przyszłości będą objęte stałym monitoringiem.

http://www.krosno.lasy.gov.pl/image/journal/article?img_id=29199020&t=1465198851773&width=560

W dalszej części spotkania odbyła się narada z nadleśniczymi, w trakcie której zaprezentowano wyniki ekonomiczne i gospodarcze za pierwsze cztery miesiące roku, oceniono postęp prac hodowlanych i wykonanie zadań inwestycyjnych. Dyrektor Tomaszewski odpowiadał też na pytania nadleśniczych dotyczące bieżącej działalności Lasów Państwowych i zamierzeń na przyszłość.

Źródło: RDLP w Krośnie, Edward Marszałek, rzecznik prasowy RDLP w Krośnie Tomasz Czyżewski i EdM

 

PRZECZYTAJ TAKŻE:

REKLAMA:


Dodaj komentarz

Pamiętaj o tym, że w internecie nie jesteś anonimowy.

Nie obrażaj, nie używaj przekleństw i nie pomawiaj. To Ty odpowiadasz, za to, co piszesz – portal w żadnym przypadku nie ponosi odpowiedzialności prawnej za Twoje teksty. Przypominamy, również że dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum. Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy nie powinien się tu ukazywać zgłoś nam to.

Ostatnio dodane

Najbliższe wydarzenia

Na sygnale

Ostatnio dodane

W obiektywie

HOME | REKLAMA | PATRONAT MEDIALNY | | POLITYKA PRYWATNOŚCI | REGULAMIN FORUM| KONTAKT |                                                               

ZLUBACZOWA.PL to blog informacyjny. Właściciel nie jest związany z żadnym wydawnictwem.