ZLUBACZOWA.PL - Informacje z Lubaczowa, powiatu lubaczowskiego

Okruchy wspomnień w gminie Lubaczów

fot. lubaczow.com.pl
fot. lubaczow.com.pl

fot. lubaczow.com.pl

W marcu Gminna Biblioteka Publiczna w Lubaczowie z/s w Baszni Dolnej zorganizowała kolejne spotkania z mieszkańcami z terenu gminy Lubaczów w ramach prowadzonego cyklu wydarzeń „Biblioteka Lokalnym Centrum Mieszkańców Gminy Lubaczów”.

Tym razem 18 marca 2019 r. w Lisich Jamach odbyło się spotkanie pt. „Historia mojej miejscowości”, w którym uczestniczyła młodzież szkolna, miejscowy Klub Seniora, mieszkańcy. Spotkanie rozpoczęła prezentacja multimedialna „Wiem wszystko o mojej miejscowości Lisie Jamy”, przygotowana przez uczniów z ZSP pod kierunkiem nauczycieli. Następnie Panie Seniorki Janina Łepcio i Maria Skibicka podzieliły się wspomnieniami o swoich bliskich. Pani Janina opowiedziała historię swojej mamy Anny Janczura z d. Kruczko oraz Stanisława Kruczko, brata matki i jego tułaczkę wojenną. Wspomnienia wzbogacone były prezentacją fotografii bliskich. Z kolei Pani Maria Skibicka opowiedziała o podniosłej uroczystości odebrania medalu w Markowej w 2016 r. „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata” za pomoc Żydom w okresie wojny, jaką udzielili jej dziadkowie Anna i Andrzej Antonikowie. Ich heroiczna postawa zasługuje na szczególne podkreślenie, ponieważ ryzykowali utratą życia całej rodziny. Całe spotkanie zostało wzbogacone montażem słowno-muzycznym w wykonaniu młodzieży.

Z kolei w Domu Kultury w Młodowie 21 marca 2019 r. miało miejsce spotkanie przygotowane przez filie bibliotek w Młodowie i Opace. Spotkanie rozpoczęto prezentacją multimedialną pt. „Historie wyjęte z szuflady”. Najstarsi mieszkańcy podzielili się swoimi pamiątkami rodzinnymi (zdjęcia, fotografie, dokumenty). Większość z nich zdigitalizowana jest w Cyfrowym Archiwum Tradycji Lokalnej. Słowami Pani Stanisławy Marcińczyk przybliżona została historia Szkoły Powszechnej w Młodowie, w której aktualnie mieści się Dom Kultury. Odczytane zostały również wspomnienia Pani Krystyny Stojnej mieszkanki Opaki i Pani Antoniny Cienkiej (deportowanej na Sybir). W spotkaniu wzięli udział uczniowie z ZSP w Młodowie .

Gminna Biblioteka Publiczna w Lubaczowie zapowiada, że w miesiącu kwietniu b.r. czeka nas kolejne wydarzenie, którego tematem przewodnim będzie historia parafii w Baszni Dolnej.

fot. lubaczow.com.pl
fot. lubaczow.com.pl

fot. lubaczow.com.pl

fot. lubaczow.com.pl
fot. lubaczow.com.pl

fot. lubaczow.com.pl

fot. lubaczow.com.pl
fot. lubaczow.com.pl

fot. lubaczow.com.pl

fot. lubaczow.com.pl
fot. lubaczow.com.pl

fot. lubaczow.com.pl

PRZECZYTAJ TAKŻE:

REKLAMA:


Dodaj komentarz

Pamiętaj o tym, że w internecie nie jesteś anonimowy.

Nie obrażaj, nie używaj przekleństw i nie pomawiaj. To Ty odpowiadasz, za to, co piszesz – portal w żadnym przypadku nie ponosi odpowiedzialności prawnej za Twoje teksty. Przypominamy, również że dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum. Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy nie powinien się tu ukazywać zgłoś nam to.

Ostatnio dodane

Najbliższe wydarzenia

Na sygnale

Ostatnio dodane

W obiektywie

HOME | REKLAMA | PATRONAT MEDIALNY | | POLITYKA PRYWATNOŚCI | REGULAMIN FORUM| KONTAKT |                                                               

ZLUBACZOWA.PL to blog informacyjny. Właściciel nie jest związany z żadnym wydawnictwem.