Ora Regev i Pierre Heuman w poniedziałek w Lubaczowie

fot. archiwum MBP Lubaczówfot. archiwum MBP Lubaczów

W poniedziałek do Lubaczowa zawitają Ora Regev z Tel Avivu autorka książki "A rzeka nadal płynie" oraz Pierre Heuman redaktor szwajcarskiego tygodnika „Die Weltwoche”.

Spotkanie z Orą Regev i Pierrem Heuman  odbędzie się o godzinie 09:00 w Szkole Podstawowej nr 1, a dwie godziny później w lubaczowskim ogólniaku. Zaproszonym gościom towarzyszył będzie m.in. starosta lubaczowski Zenon Swatek, który napisał wstęp do książki izraelskiej autorki pt. „A rzeka nadal płynie”.

Ora Regev po raz pierwszy przyjechała do Lubaczowa w lipcu 2007 roku z nadzieją na odnalezienie swoich korzeni. Śladami poszukiwań przeszłości swojej mamy udała się w okolice młyna, by porozmawiać z mieszkańcami, którzy opowiedzieli historię jej najbliższej rodziny. Wtedy postanowiła napisać książkę „A rzeka nadal płynie”, w której opisuje dawny i współczesny Lubaczów. Tytułową rzeką jest rzeka przepływająca koło młyna. Nieopodal niej mieścił się rodzinny dom matki autorki.

Pierre Heuman to redaktor znanego szwajcarskiego tygodnika „Die Weltwoche”. Jest autorem artykułów o Polsce.  Nie przepisuje informacji z innych publikacji. Prezentuje obraz Polski (także Lubaczów) na podstawie własnych doświadczeń.  W taki sposób opisuje Lubaczów:

Decydujemy się na Lubaczów, miasteczko z ok. 12000 mieszkańców na Podkarpaciu. Kończąc jazdę autostradą Warszawa-Lublin, trasa w kierunku Lubaczowa prowadzi przez liczne miasteczka, na koniec drogą lokalną przez wielkie i gęste lasy, mijając znaki drogowe, ostrzegające przed dzikimi zwierzętami, mijając handlarki uliczne, oferujące świeże grzyby leśne.

Lubaczów emanuje urokiem miasta, w którym czas się zatrzymał. Dwa 2-gwiazdkowe hotele, odosobniony dworzec kolejowy nieopodal centrum, obok wyglądający na opuszczony dworzec autobusowy i nieszczególnie wzruszający rynek. Tylko supermarket Lidl wydaje się, że chce transportować do miasteczka coś konsumpcyjnie nowoczesnego. Chętnie chodzi się do kościołów i jeszcze dzisiaj jest się dumnym z tego, że papież Paweł VI tutaj wygłaszał kazanie. Konserwatywne miasto, w którym wydaje się, że każdy każdego zna, w którym nauczycieli traktuje się z szacunkiem, ale również miasto, z którego wielu młodych emigruje: do Krakowa lub Warszawy, albo za granicę.