Dachnów – historie niezwykłe!
- Szczegóły
- Kategoria: Kultura i rozrywka
- Opublikowano: środa, 21, listopad 2018 10:14
Pod takim tytułem w niedziele 18 listopada w Wiejskim Domu Kultury w Dachnowie odbyła się prelekcja dotycząca historii wsi. Wydarzenie to doskonale wpisało się w obchody 100 lecia odzyskania niepodległości, i spotkało się dużym zainteresowaniem mieszkańców.
Wielu mieszkańców Dachowa pamięta doskonale napis widniejący na ścianie klasy historycznej Szkoły Podstawowej „Historia magistra vitae”. To nie są puste słowa a świadczą o tym organizowane w Dachnowie od wielu lat wydarzenia. Przygotowując się do obchodów 100 lecia niepodległości miejscowi strażacy otrzymali od mieszkańców cenne zdjęcia, dokumenty oraz szereg wspomnień związanych nie tylko ze strażą ale i całą lokalną społecznością. Nie mogliśmy zostawić tych opowieści dla siebie, to jest nasze wspólne dziedzictwo i chcemy je poznawać i zachować. Otrzymaliśmy wiele zdjęć od mieszkańców które są wspaniałe, ale gdy poznajemy historie ludzi którzy tam są, wtedy zdjęcie niejako odżywa. Dlatego postanowiliśmy zorganizować spotkanie na którym zaprezentujemy owoce naszej pracy – mówią Strażacy.
W tym duchu zorganizowano prelekcję którą poprowadził Dyrektor Centrum Kultury i Sportu w Cieszanowie Pan Tomasz Róg. Mieszkańcy Dachnowa mieli okazje zobaczyć m.in.: przedwojenne oraz powojenne zdjęcia Strażaków oraz Koła Gospodyń Wiejskich oraz innych mieszkańców wsi. Podczas wyświetlania prezentacji o zdjęciach barwnie opowiadał Tomasz Róg, a dzięki pomocy aktywnie uczestniczących mieszkańców udało się wspólnie rozwikłać tajemnice niektórych zdjęć. Oprócz wspomnianych fotografii zaprezentowano dokumenty, listy i zdjęcia Polskich kolonistów zesłanych na Syberie w tym zdjęcia z sadzenia czereśni w 1938 do których nawiązano podczas uroczystości z 10 listopada tego roku.
Po zakończeniu prezentacji wystąpił Pan Stanisław Brzyski, który jako dziecko wraz z innymi Polskimi kolonistami został w 1940r oku zesłany na Syberie. Opowiedział historię z pierwszych dni wojny a przede wszystkimi opowiadał o tragedii zesłania, o głodzie, strachu ale i nadziei która utrzymywała przy życiu.
Na zakończenie Panie z Koła Gospodyń Wiejskich, których tradycje sięgają czasów II Rzeczypospolitej zaserwowały tradycyjne dania kuchni staropolskiej.
lem
PRZECZYTAJ TAKŻE:
REKLAMA:
Pamiętaj o tym, że w internecie nie jesteś anonimowy.
Nie obrażaj, nie używaj przekleństw i nie pomawiaj. To Ty odpowiadasz, za to, co piszesz – portal w żadnym przypadku nie ponosi odpowiedzialności prawnej za Twoje teksty. Przypominamy, również że dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum. Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy nie powinien się tu ukazywać zgłoś nam to.