ZLUBACZOWA.PL - Informacje z Lubaczowa, powiatu lubaczowskiego

Uroczysta Sesja Rady Gminy Lubaczów. Upamiętnili bohaterów [FOTORELACJA]


W czwartek (08.11) w Domu Kultury w Młodowie odbyła się uroczysta sesja Rady Gminy Lubaczów poświęcona gminnym obchodom 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Uroczysta Sesja Rady Gminy Lubaczów została zorganizowana z okazji 100-lecia odzyskania Niepodległości. Jej głównym punktem było uczczenie lokalnych bohaterów walk o Niepodległość Ziemi Lubaczowskiej, mieszkańców Karolówki: Karola Sandera, Karola Baumana, Karola Świstowicza. Podczas uroczystości wójt gminy Lubaczów Wiesław Kapel podkreślił jak ważną rolę w walkach o wolność Polski odegrali lokalni bohaterowie i jak istotną kwestią jest zachowanie w pamięci ich zasług. Zacytował również fragment uchwały Rady Gromadzkiej Wsi Burgau z dnia 5 stycznia 1938 r. o zmianie nazwy miejscowości z Burgau na Karolówkę.

Wójt zakończył przemówienie słowami: „Nasza pamięć o bohaterach polskiej niepodległości, to nie tylko obowiązek jaki powinniśmy wypełnić wobec ich poświęcenia dla odbudowy Ojczyzny, ale też żywa celebracja patriotyzmu i wartości leżących u podstaw Rzeczypospolitej Polskiej. Zatem pamiętajmy o 100-leciu odzyskania przez Polskę Niepodległości, cieszmy się nią i pozostańmy wobec niej w dziejowym szacunku. Niech żyje Niepodległa!”

Podczas uroczystej sesji historyk dr. Zygmunt Kubrak przedstawił zasługi i czyny bohaterskie z życia wspomnianych wcześniej postaci.

Na sesji radni jednogłośnie przyjęli uchwałę w sprawie dokonania wpisu do Księgi Pamiątkowej Gminy Lubaczów. Po odczytaniu przez dr. Konrada Morawskiego autorskiego wpisu, swoje podpisy złożyli potomkowie „Trzech Karoli”: Pani  Janina Miśkiewicz Ptak – Wnuczka Karola Sandera, Pan Paweł Bauman – wnuk Karola Baumana, Pani Maria Bauman – synowa Karola Baumana, Pan Zdzisław Damm – wnuk Karola Świstowicza oraz Wójt Gminy Lubaczów i Przewodniczący Rady Gminy Lubaczów.

Uczestnicy wydarzenia mieli także okazję wysłuchać wiersza pt. „Trzech Karoli” autorstwa Józefa Furgały – lokalnego poety, który zaprezentowała praprawnuczka Karola Świstowicza oraz montażu słowno-muzycznego pt. „Wolność” w wykonaniu dzieci i młodzieży z Miejskiego Domu Kultury w Lubaczowie.

Tego samego dnia w założonym 12 października „Parku Niepodległości” zasadzono trzy „Dęby Niepodległości.

DSC_0029.JPGDSC_0030.JPGDSC_0034.JPGDSC_0036.JPGDSC_0037.JPGDSC_0049.JPGDSC_0051.JPGDSC_0057.JPGDSC_0071.JPGDSC_0073.JPGDSC_0082.JPGDSC_0085.JPGDSC_0091.JPGDSC_0104.JPGDSC_0106.JPGDSC_0119.JPGDSC_0138.JPGDSC_0144.JPGDSC_0148.JPGDSC_0151.JPGDSC_0159.JPGDSC_0161.JPGDSC_0167.JPGDSC_0171.JPGDSC_0172.JPGDSC_0173.jpgDSC_0174.jpgDSC_0175.jpgDSC_0176.jpgDSC_0177.jpg

Zdjęcia: zlubaczowa.pl, lubaczow.com.pl

Źródło: lubaczow.com.pl, zlubaczowa.pl

PRZECZYTAJ TAKŻE:

REKLAMA:


Dodaj komentarz

Pamiętaj o tym, że w internecie nie jesteś anonimowy.

Nie obrażaj, nie używaj przekleństw i nie pomawiaj. To Ty odpowiadasz, za to, co piszesz – portal w żadnym przypadku nie ponosi odpowiedzialności prawnej za Twoje teksty. Przypominamy, również że dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum. Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy nie powinien się tu ukazywać zgłoś nam to.

Ostatnio dodane

Najbliższe wydarzenia

Na sygnale

Ostatnio dodane

W obiektywie

HOME | REKLAMA | PATRONAT MEDIALNY | | POLITYKA PRYWATNOŚCI | REGULAMIN FORUM| KONTAKT |                                                               

ZLUBACZOWA.PL to blog informacyjny. Właściciel nie jest związany z żadnym wydawnictwem.