ZLUBACZOWA.PL - Informacje z Lubaczowa, powiatu lubaczowskiego

W Dachnowie posadzą "Drzewa Wolności"

Rok 1938 z okazji 20 – lecia odzyskania niepodległośc odbyła się akcja sadzenia drzew owocowych - czereśni
Rok 1938 z okazji 20 – lecia odzyskania niepodległośc odbyła się akcja sadzenia drzew owocowych - czereśni

Rok 1938 z okazji 20 – lecia odzyskania niepodległośc odbyła się akcja sadzenia drzew owocowych - czereśni

W najbliższą sobotę (10.11) w Dachnowie odbędą się uroczyste obchody setnej rocznicy odzyskania niepodległości. W ramach tego święta zostaną zasadzone tzw. "Drzewa Wolności".

„100 lat Niepodległości 1918-2018r.” to uroczystości wpisujące się w obchody setnej rocznicy odzyskania niepodległości, które odbędą się w sobotę 10 listopada 2018r. o godzinie 12:00 na placu przy Szkole Podstawowej w Dachnowie. W związku z tym wydarzeniem Prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Dachnowie chciałby skierować kilka słów do mieszańców powiatu, celem przedstawienia genezy sadzenia „Drzew Wolności”.

Dachnów to niewielka podkarpacka wieś z wielowiekową historią, którą czas nieubłaganie rozmywa, a którą chcemy zachować. Ziemie te w czasie zaborów wchodziły w skład Królestwa Galicji i Lodomerii. Dopiero w listopadzie 1918 roku Polacy mogli świętować odzyskanie niepodległości. Jednak wolność nie jest dana na zawsze, i wkrótce nasi przodkowie musieli znów jej bronić.

W 1928 roku mieszkańcy Dachnowa postanowili upamiętnić wydarzenia sprzed dekady. W centrum wsi stanął pomnik ku czci bohaterów walk niepodległościowych. Niestety w przeddzień odsłonięcia obelisku, 10 listopada, został on zbezczeszczony i uszkodzony przez ukraińskich nacjonalistów. Pomimo tego pomnik został odsłonięty. Po wybuchu II wojny światowej, we wrześniu 1939 r. pomnik został całkowicie zniszczony przez nacjonalistów ukraińskich. Musiało minąć ponad 60 lat, żeby pomnik znów stanął w dawnym miejscu, w centrum wsi. Dziś odbywają się przy nim najważniejsze uroczystości patriotyczne.

Jako Ochotnicza Straż Pożarna  w stulecie niepodległości nie chcemy ograniczyć się do złożenia kwiatów pod naszym pomnikiem, chcemy uczcić niepodległość w wyjątkowy sposób. Chcemy przypomnieć czyny naszych przodków, którzy wywalczyli wolność.

Wkrótce po odzyskaniu niepodległości młode państwo wprowadziło szereg reform, mających dźwignąć kraj z ruin. Po reformie rolnej, część majątku księcia Władysława Sapiehy z Dachnowa została rozparcelowana i przeznaczona pod osadnictwo. Niedługo potem polscy osadnicy zasiedlili okolice dawnego folwarku Hrynków. Jesienią 1938 roku, z okazji 20 – lecia odzyskania niepodległości, w nowej osadzie, zwanej wówczas Lipowa, odbyła się akcja sadzenia drzew owocowych - czereśni. Niestety, już w lutym 1940 roku osadnicy z Hrynkowa zostali deportowani przez Sowietów na Sybir, a ich majątek rozgrabiono. Nie wszystkim dane było wrócić z nieludzkiej ziemi. Wielu z nich zostało tam na zawsze.

Dziś w stulecie odzyskania niepodległości, my ich potomkowie, mamy sposobność, tak jak w przypadku odbudowy pomnika, uczcić niepodległość kończąc dzieło rozpoczęte ponad 80 lat temu. Uroczyście zasadzimy 100 drzewek otrzymanych od Nadleśnictwa Oleszyce, jako „Drzewa Wolności” na stulecie Niepodległej.

Prezes OSP w Dachnowie Witold Cencora

PRZECZYTAJ TAKŻE:

REKLAMA:


Dodaj komentarz

Pamiętaj o tym, że w internecie nie jesteś anonimowy.

Nie obrażaj, nie używaj przekleństw i nie pomawiaj. To Ty odpowiadasz, za to, co piszesz – portal w żadnym przypadku nie ponosi odpowiedzialności prawnej za Twoje teksty. Przypominamy, również że dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum. Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy nie powinien się tu ukazywać zgłoś nam to.

Ostatnio dodane

Najbliższe wydarzenia

Na sygnale

Ostatnio dodane

W obiektywie

HOME | REKLAMA | PATRONAT MEDIALNY | | POLITYKA PRYWATNOŚCI | REGULAMIN FORUM| KONTAKT |                                                               

ZLUBACZOWA.PL to blog informacyjny. Właściciel nie jest związany z żadnym wydawnictwem.