Narodowe Święto Niepodległości w Lubaczowie. Zobacz program!

Lubaczów przez trzy dni będzie świętował 99-lecie odzyskania niepodległości.

Przygotowując się do obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości, MBP w Lubaczowie przygotowała projekt, w którym wszyscy mieszkańcy regionu będą mogli wziąć udział niezależnie od wieku i zainteresowań.

W ramach projektu, w dniach 09.11.2017 – 11.11.2017 r. zrealizowane zostaną trzy działania skierowane do różnych grup docelowych: rodzin z dziećmi, miłośników poezji oraz tych, którzy interesują się historią regionu. W dniach 09. i 10. listopada 2017 r. w MBP w Lubaczowie zorganizowane zostaną dwa wydarzenia: „Tu jest moja ojczyzna…wieczór poezji lokalnych poetów” oraz „Polaków drogi do niepodległości”sesja popularnonaukowa, w której głos zabiorą lokalni historycy, jak również zaproszeni goście. Dzień 11 listopada poświęcony będzie rodzinnemu spędzaniu wolnego czasu. W Lubaczowskiej Strefie Niepodległości prowadzona będzie kampania społeczno-edukacyjna na temat Święta Niepodległości skierowana do młodych lubaczowian, jak również całych rodzin. Zaproponowane przez organizatorów działania skierowane do najmłodszych będą miały na celu przypominanie o wyjątkowości dnia 11 listopada i oparte będą na wartościach patriotycznych. Dla najmłodszych przygotowane zostaną dmuchańce i fotobudka. Starsze dzieci będą mogły, przy pomocy opiekunów sporządzić kotyliony, czy też własnoręcznie zaprojektować i namalować niepodległościową koszulkę, którą dumnie będą mogły nosić w dniu 11 listopada. W ramach kampanii edukacyjnej zostanie zorganizowany konkurs plastyczny „Namalujmy Niepodległość” skierowany do dwóch grup wiekowych. Na lubaczowskim Rynku zostanie także przygotowane miejsce rodzinne do wspólnego czytania książek i bajek o tematyce patriotycznej, które bibliotekarze przygotują z księgozbioru Oddziału dla Dzieci. Osoby, które zechcą spróbować swoich umiejętności w szyciu na maszynie zaprosimy do wspólnego szycia flagi narodowej. Uszyta przez mieszkańców Lubaczowa flaga będzie traktowana z należytym szacunkiem i zostanie przekazana członkom Stowarzyszenia Narodowo-Patriotycznego „Rota” do dekoracji sceny podczas Narodowego Polskiego Festiwalu Pieśni, Piosenki i Poezji Patriotycznej „Bogu i Ojczyźnie”, który w tym czasie będzie realizowany w Lubaczowie. Projekt odpowiada na problem potrzeby współorganizowania i współtworzenia czegoś ważnego, a wspólnie uszyta flaga będzie symbolem wspólnoty szanujących się ludzi, reprezentujących różnorodne postawy, poglądy, sposoby życia i środowiska.

Program:

„Tu jest moja Ojczyzna…”
09.11.2017, godzina 17:00
Wypożyczalnia dla Dorosłych MBP
Wieczór poezji lokalnych poetów w wykonaniu:
Marii Grądzkiej-Kuczek (byłej członek Polish American Poets Academy w Welington NY, która występowała w kąciku poetyckim w Radio New York, laureatki nagrody Ungara w Chicagowskiej Panoramie)
Barbary Mazurkiewicz (Redaktor naczelnej dziennika E-Literaci.pl, koordynatorki kultu- -ry, wydawcy, poetki, felietonistki i fotograf. Laureatki nagrody ZLP w Rzeszowie i serwisu literackiego E-Literaci.pl)
Józefa Furgały (poety ludowego, którego twórczość jest poetyckim, cennym zapisem własnych obserwacji i przeżyć, kroniką zdarzeń i historii Ziemi Lubaczowskiej w ostatnim półwieczu)
Józefy Kornagi (członka Stowarzyszenia Twórców Ludowych Ziemii Lubaczowskiej, autorką tomiku poezji “W zamieci kul…”, w całości poświęconej pamięci poległych bohaterów)

„Polaków drogi do niepodległości”
10.11.2017, godzina 17:00
Czytelnia dla Dorosłych MBP
Sesja popularno-naukowa z udziałem lokalnych historyków i gości spoza Lubaczowa. Tematy przewodnie to:
Wpływ Józefa Piłsudskiego na odzyskanie niepodległości. Hubert Kuberski, Instytut Historii PAN.
Obrona Lwowa w listopadzie 1918. Jan Bańbor, Archiwum Akt Nowych.
– Udział mieszkańców powiatu lubaczowskiego w wojnie polsko – sowieckiej w latach 1919-1920 oraz rola Stanisława Dąbka w tych wydarzeniach. Zygmunt Kubrak, historyk, nauczyciel, muzealnik.

„Lubaczowska Strefa Niepodległości”
11.11.2017, godzina 13:00
Rynek Miasta Lubaczowa (W razie złych warunków atmosferycznych strefa zostanie przeniesiona do hali MOSiR w Lubaczowie przy ul. Kopernika 22)
Kampania społeczno-edukacyjna o Święcie Niepodległości. Dmuchańce, fotobudka, miejsce do pracy twórczej, w którym rodziny z dziećmi będą mogły spędzić ten szczególny dzień, konkursy plastyczne i wspólne szycie flagi, projektowanie i własnoręczne malowanie t-shirtów to tylko niektóre z atrakcji czekające na mieszkańców Lubaczowa.

To nie koniec! W piątek rozpocznie się XVII Narodowy Polski Festiwal Pieśni, Piosenki i Poezji Patriotycznej im. ks. Kard. Władysława Rubina.

http://zlubaczowa.pl/images/22894225_1663520533671602_9135336545408029447_n.jpg

Źródło: lubaczow.pl, MBP Lubaczów

Dodaj komentarz

Pamiętaj o tym, że w internecie nie jesteś anonimowy.

To Ty odpowiadasz, za to, co piszesz – portal w żadnym przypadku nie ponosi odpowiedzialności prawnej za Twoje teksty. Przypominamy, również że dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum. Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy nie powinien się tu ukazywać zgłoś nam to: redakcja@zlubaczowa.pl.

Najbliższe wydarzenia