ZLUBACZOWA.PL - Informacje z Lubaczowa, powiatu lubaczowskiego

TVP Rzeszów: Na ratunek cerkwi w Żmijowiskach i Wólce Żmijewskiej

Wojewoda podkarpacki zgodziła się na wydzierżawienie świątyń w Żmijowiskach i Wólce Żmijowskiej gliwickiej Fundacji ARTA. Fundacja stara się o środki z Funduszu Norweskiego na zabezpieczenie i remont opuszczonych cerkwi.

Cerkiew Opieki Najświętszej Marii Panny w Wólce Żmijowskiej według jednych źródeł powstała w latach 1894-1896 według innych jest starsza i została wybudowana w 1786 roku. Poświęcona przez księdza Kiryła Obuszkiewicza proboszcza parafii w Żmijowiskach służyła wiernym do 1947 roku. Jak inne tego typu obiekty wymaga nakładów dlatego wojewoda w porozumieniu ze starostą lubaczowskim zdecydowała ją wydzierżawić. Na tych samych zasadach Fundacja ARTA ma przejąć cerkiew w Woli Wielkiej koło Narola i cerkiew w pobliskich Żmijowiskach. Drewniana dawna greckokatolicka świątynia pochodzi tu także źródła są rozbieżne z 1770 albo 1786 roku. Otacza ją dawny greckokatolicki cmentarz porośnięty starymi wysokimi drzewami. Miejscowa gmina ma świadomość że bez gospodarza cerkwi grozi ruina. Radni stoją przed trudną decyzją czy wyłożyć pieniądze ze swojego budżetu na wkład własny w ratowanie zabytku o co wystąpiła fundacja.

Na razie nie wiadomo na co zaadaptowane zostaną oba budynki po planowanym remoncie. Gmina Wielkie Oczy, na terenie której znajdują się dwie cerkwie i która wcześniej na potrzeby biblioteki zaadaptowała nie użytkowaną synagogę w centrum miejscowości chce ratować pamiątki wielokulturowości tych terenów bo stawia na turystykę. Jest zainteresowana znalezieniem gospodarza także dla tej cerkwi w Wielkich Oczach. Dotychczas najbardziej spektakularnym przykładem ratowania tego typu obiektów na Roztoczu jest cerkiew w Radrużu. Skarb Państwa przekazał ją w użytkowanie lubaczowskiemu Muzeum Kresów. Cerkiew stała się filią muzeum, została odrestaurowana i wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Materiał TVP Rzeszów:

Źródło: TVP Rzeszów

{fcomment}{flike}

 

PRZECZYTAJ TAKŻE:

REKLAMA:


Dodaj komentarz

Pamiętaj o tym, że w internecie nie jesteś anonimowy.

Nie obrażaj, nie używaj przekleństw i nie pomawiaj. To Ty odpowiadasz, za to, co piszesz – portal w żadnym przypadku nie ponosi odpowiedzialności prawnej za Twoje teksty. Przypominamy, również że dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum. Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy nie powinien się tu ukazywać zgłoś nam to.

Ostatnio dodane

Najbliższe wydarzenia

Na sygnale

Ostatnio dodane

W obiektywie

HOME | REKLAMA | PATRONAT MEDIALNY | | POLITYKA PRYWATNOŚCI | REGULAMIN FORUM| KONTAKT |                                                               

ZLUBACZOWA.PL to blog informacyjny. Właściciel nie jest związany z żadnym wydawnictwem.