Rozpoczyna się Tydzień Bibliotek. Sprawdź program

Rozpoczyna się XIV edycja programu Tydzień Bibliotek. Jego głównym celem jest podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększenie prestiżu zawodu bibliotekarza i zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa.

Chcemy, by Biblioteka postrzegana była przez ludzi jako instytucja na trwale wpisana w pejzaż kulturowy, zatem hasło „Biblioteka. Oczywiście!” ma wzmocnić ten przekaz. Hasło odpowiada także na pytanie „Jaka instytucja pozwala zaspokoić różnorodne potrzeby w zakresie uczestnictwa w kulturze?”. Zmieniające się bowiem funkcje bibliotek w ostatnich latach pozwalają na zwiększenie zakresu działań biblioteki publicznej; można w niej nie tylko czytać i obcować z książką, ale też obejrzeć wystawę czy film, nauczyć się języka, spotkać z przyjaciółmi, śpiewać, poznać nowoczesne technologie oraz zdobyć wszelkie potrzebne informacje i partycypować w jej (biblioteki) działaniach. Biblioteka to taka przestrzeń dla czytelnika w każdym wieku, każdego wyznania i koloru skóry, gdzie może się w pełni realizować w zakresie edukacji kulturalnej i uczestnictwa w kulturze. - informuje Miejska Biblioteka Publiczna w Lubaczowie

Program:

9 maja godz. 10:00
Favourite Children’s Book. Z angielskim za pan brat w Bibliotece.
Julian Tuwim jest autorem lubianym zarówno przez dzieci, jak i dorosłych. „Lokomotywa” jego autorstwa, to najchętniej czytany wiersz, a 9 maja poznamy ją w języku angielskim. Planujemy też przeprowadzić gry i zabawy związane z czytanym tekstem. Zachęcamy jednocześnie najmłodszych do korzystania z anglojęzycznych pozycji Oddziału dla Dzieci.

9 maja godz. 17:00
Spotkanie autorskie z Anną Janko.
Jedna z najpopularniejszych polskich pisarek, ceniona poetka, felietonistka. Autorka „Małej Zagłady” wyróżnionej m.in. Nagrodą Literacką Gryfia i Nagrodą Literacką m.st. Warszawy, zbiorów wierszy, m.in. „Świetlisty cudzoziemiec”, „Wiersze z cieniem”oraz powieści: „Dziewczyna z zapałkami”, „Pasja według św. Hanki”. Nominowana do Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus oraz-dwukrotnie – do Nagrody Nike. W 2016 roku ukazał się tomik wierszy „Miłość, śmierć i inne wzory”, który jest autorskim wyborem poetki.

10 maja godz. 10:00
Spotkanie autorskie z Krzysztofem Piersą.
Pasjonat gier komputerowych i fantastyki w każdej jej formie (komiks, gra, film, książka) autor opowiadań i scenariuszy oraz książki pt. „Komputerowy Ćpun” dotyczącej uzależnienia od komputera. Jego głównym zajęciem jest dziennikarstwo prasowo-internetowo-telewizyjne. Od dobrych 12 lat zajmuje się również modelarstwem i grą w bitewniaki. Ponadto uwielbia sport, regularnie ćwiczy na siłowni, lubi snowboard i jazdę na nartach, nurkowanie, pływanie na żaglówkach, grę w tenisa i pływanie na windsurfingu. Od niedawna pasjonuje się dronami.

11 maja godz. 10:30
Spotkanie autorskie z Sabiną Pelc oraz ilustratorką Dorotą Król.
Sabina Pelc – nauczycielka i autorka książki dla dzieci pt.: „Baśniowe ścieżki”. Mieszkanka Skrzyszowa. Na co dzień pracuje w Publicznej Szkole Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Ociece oraz w Publicznym Gimnazjum w Ociece.  Ilustracje znajdujące się w tej książce namalowała własnoręcznie pani Dorota Król ucząca również w tych samych szkołach. „Baśniowe Ścieżki” to zbiór fantastycznych baśni i bajek, które wprowadzają czytelnika w magiczny świat – pełen dobrych wróżek, skrzatów i innych zaczarowanych postaci, które zawsze są gotowe pomóc, jeśli główny bohater znajdzie się w opałach.

12 maja godz. 10:00
Magia Biblioteki… Cała Polska czyta dzieciom.
Fundacja „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom” założona została w grudniu 1998r. przez Irenę Koźmińską. Celem Fundacji jest wspieranie zdrowia emocjonalnego – psychicznego, umysłowego i moralnego dzieci i młodzieży poprzez prowadzone działania oświatowe, edukacyjne, organizacyjne i promocyjne. W ramach tej akcji będziemy ujawniać magię bibliotecznego świata, czytając i śpiewając wiersze o bibliotece i bibliotekarzach z okazji ich święta.

12 maja godz. 17:00
Noc Bibliotek. „Szczęście… W bibliotece oczywiście”.
Zapraszamy na program „Szczęście w bibliotece” Oczywiście!, który przygotowała nasza Czytelniczka Pani Władysława Wiśniowska. Będziemy o szczęściu mówić, śpiewać, czytać i rozważać. W programie udział wezmą najmłodsi czytelnicy, harcerze seniorzy i oczywiście pracownicy biblioteki.

13 maja godz. 9:00
Odjazdowy Bibliotekarz.
To już kolejna, V edycja Odjazdowego Bibliotekarza organizowana przez naszą Bibliotekę, Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką z filią w Lubaczowie, Gminną Bibliotekę Publiczną w Baszni Dolnej oraz we współpracy z Nadleśnictwem Lubaczów – akcji, w której bibliotekarze, czytelnicy i miłośnicy książek oraz rowerów, przejeżdżając przez ustaloną trasę, mogą przyjemnie i aktywnie spędzić wiosenne popołudnie w gronie osób o podobnych pasjach. Z roku na rok idea promowania czytelnictwa i bibliotek na rowerach się rozwijała i docierała do najdalszych zakątków Polski, a także świata. Odjazdowego Bibliotekarza organizują dziś biblioteki z miast, miasteczek, małych gmin w każdym województwie.
Tym razem będziemy jechać przez Lisie Jamy, Misztale, Szczutków, Opakę, a caly rajd zakończymy na płycie rynku w Lubaczowie. Zbiórka o godzinie 9:00 przed budynkiem Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Władysława Broniewskiego w Lubaczowie, gdzie również należy zgłosić chęć udziału w przejaździe.

15 maja godz. 17:00
Debata społeczna „Jak budować wspólnoty lokalne?”
Debata organizowana w ramach projektu „Rozwijamy skrzydła Polski lokalnej”, będąca częścią projektu realizowanego przez Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową wspólnie z Fundacją Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Na bazie swoich doświadczeń uczestnicy debaty postarają się odpowiedzieć na dwa podstawowe pytania. Po pierwsze, co nas łączy i może stanowić tym samym fundament lokalnej wspólnoty. Po drugie, co można zrobić, żeby wzmacniać to, co nas łączy. W dniach 15-21 maja 2017 roku odbędzie się ponad 50 debat w lokalnych bibliotekach – we wszystkich regionach Polski. Wnioski z tych dyskusji zostaną zebrane i przedstawione w raporcie oraz podczas Kongresu Obywatelskiego w listopadzie 2017 r. w Warszawie.

9-15 maja
Kiermasz książek.
W dniach 9-15 będzie możliwość zakupu książek w naszej Bibliotece. Ceny już od 1 złotego.